Gniazdo kleszczy

Kleszcze to zdecydowanie najbardziej liczna grupa pasożytów, które są przedstawicielami roztoczy. Te wyposażone w specjalne narzędzia do pobierania krwi pasożyty zamieszkują tereny leśne, parki, łąki i trawy, oczekując na to, aż pojawi się tam potencjalna ofiara. Wykrycie nosiciela dla kleszcza jest stosunkowo łatwe, ponieważ posiada on specjalne receptory, pozwalające na sprawdzenie jego zapachu i ruchu. W ten sposób znacznie łatwiej jest przedostać się im do ich żywiciela oraz przemieszczać się w odpowiednie miejsce na jego ciele.

Cykl życia kleszczy

Cały cykl życia kleszcza obejmuje okres od 2 do 3 lat. Istnieją 3 zasadnicze stadia rozwoju kleszcza po wykluciu się z jaja: larwa, nimfa oraz imago (postać dorosła). Jeśli chodzi o larwy, są one stosunkowo małe, gdyż nie przekraczają 0,8 mm długości.

Trudność w ich przemieszczaniu się jest związana z posiadaniem tylko trzech par nóg, dlatego larwa kleszcza atakuje wyłącznie małe gryzonie, która także nie wykazują się specjalnie dużą sprawnością ruchową. W drugim etapie rozwoju kleszcza, czyli w etapie, w którym przekształca się on w nimfę, pojawia się u niego kolejna, czwarta para odnóży oraz zwiększają się dodatkowo jego rozmiary (do 1,2 – 1,5 mm długości). Dzięki temu nimfa może osiadać na nieco większych zwierzętach, jak np.: jeże i zające czy też psy i koty. Ze względu na odpowiedni rozwój, nimfy mogą także pasożytować już na człowieku.

Dorosła postać kleszcza osiąga od około 2 do 4 mm. Większe rozmiary osiągają samice, które są dodatkowo dwubarwne (brąz i pomarańcza lub brąz i czerwień). Duży rozmiar samicy kleszcza wynika z faktu, iż gromadzą one krew, która jest potrzebna do rozmnażania się. Samice kleszczy, dzięki większym możliwościom, atakują nieco większe pod względem rozmiarów zwierzęta, takie jak: sarny, dziki i bydło. Z kolei zadaniem samca jest zapłodnienie samicy, tak by mogła ona złożyć jaja kleszcza, potrzebne do przedłużenia gatunku.

Jak rozmnażają się kleszcze?

Samica kleszcza składa jednorazowo około 100 jaj, choć zdarzają się przypadki, że takich jaj jest około 3-6 tysięcy. Po około 2 tygodniach od złożenia, larwy kleszczy opuszczają jaja, przenosząc się na trawę lub krzew, skąd mają dobrą pozycję do tego, by zaatakować człowieka lub zwierzę. Przedostają się w ten sposób do źródła swojego pokarmu (czyli krwi).

Przy pierwszym napiciu się krwi, larwy przeobrażają się w postać nimfy, a następnie w postać pasożyta dorosłego. Jeśli uda się odnaleźć dawcę krwi, dorosła postać kleszcza po około 10 dniach od rozpoczęcia pasożytowania szuka samca kleszcza, z którym kopuluje, co prowadzi do dalszego rozmnażania się.

Jak można rozpoznać gniazdo kleszczy?

Gniazda, w których można znaleźć jaja kleszczy, nie należą do szczególnie dużych, jeśli chodzi o ich rozmiary. W zależności od tego, ile znajduje się w nich jaj, mogą one osiągać rozmiar od jednego do kilku dorosłych kleszczy. Ukazywane w Internecie gniazda kleszczy wielkości kopca kreta to mit. Częstym przypadkiem jest błędne pokazywanie żabiego skrzeku jako skupiska jaj kleszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

90 − = 89