Tytułowe pojęcie pojawia się coraz częściej. Nie wiesz jednak czym tak naprawdę jest? Trychologia to część medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych schorzeń związanych w włosami oraz skórą głowy. Nazwa nauki pochodzi z języka greckiego – trikhos oznacza „włos”.
Czy trycholog jest lekarzem?
Trycholog nie jest lekarzem. Jest specjalistą, który zajmuje się wyłącznie problemami związanymi ze skórą głowy i włosami. Analizuje stan skóry głowy, cebulek włosów, zajmuje się wszelkiego rodzaju schorzeniami, ustala przyczynę wypadania włosów, pomaga w odpowiednim doborze kosmetyków pielęgnacyjnych.
Kiedy warto udać się do trychologa?
Zasadą jest, że trychologa warto umówić od razu, kiedy zauważymy pierwsze problemy z naszymi włosami lub skórą głowy. Najczęstszymi przyczynami, dla których udajemy się do tego specjalisty są:
- nadmierne wypadanie włosów
- suche, duże płaty łupieżu
- łojotok skóry głowy
- zaczerwienienie skóry głowy
- krostki na głowie
- uporczywe swędzenie
Dlatego jeżeli cierpisz na któreś z powyższych, odwiedź gabinet i wylecz włosy już dzisiaj.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet

Osoba z problemem skóry głowy
Istnieją cztery główne przyczyny łysienia, z powodu których kobiety cierpią z powodu nadmiernego wypadania włosów:
- zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu – w tym przypadku należy szczególną uwagę zwrócić na tarczycę, przysadkę mózgową oraz korę nadnerczy)
- długotrwały stres
- nieprawidłowy jadłospis
- predyspozycje genetyczne
Stres oraz nieprawidłowa dieta sprawiają, że włosy nie tylko wypadają, ale często są przesuszone, łamliwe, rozdwajają się. Skąd jednak wiedzieć jakie podłoże mają te dolegliwości u konkretnej osoby? Trycholog po przeprowadzeniu dokładnej analizy odpowie nam na to pytanie.
Najczęstszą przyczyną, z powodu której włosy u kobiet są cienkie oraz wypadają są predyspozycje genetyczne. Niestety, trycholog nie ma wpływu na genetykę, ale może podjąć pewne działania, które pomogą w walce o zdrowe włosy. – mówi specjalista z dziedziny trychologicznej.
Kobiety bardzo cierpią z powodu schorzeń o charakterze trychologicznym. Wypadanie włosów przyczyny ich łamliwości oraz rozdwajania nie są tajemnicą dla trychologa.
Trycholog – jak wygląda wizyta?
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że przed wizytą u trychologa włosy należy właściwie przygotować. Powinny być one świeżo umyte i pozbawione jakichkolwiek kosmetyków, takich jak żel czy lakier. Trycholog przeprowadza badanie włosów, sprawdzając w jakiej fazie wzrostu znajdują się te, które wypadają. Jest to tak zwany trichogram. Badane są nie tylko same włosy, ale i skóra głowy, ponieważ przyczyny wypadania włosów często są oznaką jej chorób. Specjalista do badania wykorzystuje mikroskop, który pozwala na obejrzenie włosów aż w 200-krotnym powiększeniu. Specjalista wykona również badanie polegające na ocenie stanu skóry głowy. Tzw. trichoskopia polega na obejrzeniu skóry przy pomocy dermatoskopu oraz wykonaniu serii zdjęć, które wysyłane są do szczegółowej analizy laboratoryjnej. Wynik trichoskopii znany jest po czterech tygodniach.
Trycholog udzieli nam wszelkich informacji jak wzmocnić włosy, jakie preparaty powinniśmy przyjmować aby wypadające włosy przestały być naszym problemem. Poinformuje nas również co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejszym panaceum oraz wyjaśni jakie są przyczyny łysienia.
Mezoterapia skóry głowy – skuteczna walka z łysieniem
Trycholog może nam zlecić wykonanie mezoterapii skóry głowy, która wykonywana jest za pomocą iniekcji bardzo cienką igłą. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do najbardziej skutecznych terapii w przypadku nadmiernego wypadania włosów. Efektem mezoterapii jest zahamowanie wypadania włosów i odrastanie ich w przeciągu kilku tygodni. Po wykonanym zabiegu przeprowadzany jest masaż głowy. Skutkami ubocznymi mezoterapii skóry głowy, które mijają w ciągu kilku dni są:
- zaczerwienienie
- niewielki obrzęk
- drobne siniaki