Kleszcze to pajęczaki wywołujące boreliozę. Szczególnie niebezpieczna jest borelioza u dziecka. Nierozwinięty jeszcze w odpowiedni sposób organizm dziecka, nie posiada bowiem dobrej bariery ochronnej, co skutkuje bardzo często groźnymi powikłaniami.
Przyczyny boreliozy u dziecka
Choć główną przyczyną boreliozy u dziecka jest ukąszenie przez kleszcza, przenoszącego tę chorobę zakaźną, zdarza się, że borelioza jest w takim przypadku schorzeniem wrodzonym. Dochodzi do niej w przypadku, gdy matka dziecka została ukąszona przez kleszcza w trakcie ciąży, bądź przed nią. Zakażenie płodu następuje przez łożysko.
Nie jest regułą, że matka chorująca na boreliozę automatycznie zaraża tym schorzeniem swoje dziecko, niemniej jednak po urodzeniu dziecka warto jest wykonać jego dokładne badanie, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Objawy boreliozy u dziecka
Jeśli chodzi o główne objawy boreliozy u dziecka, można je podzielić na trzy zasadnicze grupy ze względu na czas ich pojawienia się. Pierwsza grupa objawów obejmuje okres od 1 do 30 dni od zakażenia. W tym czasie najczęściej mamy do czynienia z rumieniem wędrującym oraz objawami grypopodobnymi (zwykle jest to wysoka temperatura oraz bóle kostno-stawowe).
W drugim etapie rozwoju boreliozy, obejmującym okres od 1 do 3 miesięcy od ukąszenia, może dojść do zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego oraz zaburzeń rytmu jego pracy. Bardzo groźna sytuacja pojawia się ponadto w przypadku zaatakowania układu nerwowego. Częstym efektem boreliozy w takim przypadku jest zapalenie mózgu i opon mózgowych, a także neuropatia i bóle korzeniowe.
W trzecim, najbardziej zaawansowanym stadium boreliozy, obejmującym okres od 3 do kilkunastu lat od ukąszenia, u dziecka może pojawić się zanik skóry kończyn (tzw. skóra pergaminowa), dolegliwości obejmujące stawy, zapalenie rdzenia kręgowego, a także różnego rodzaju zaburzenia natury psychicznej.
Leczenie boreliozy u dzieci
Borelioza u dzieci jest leczona głównie za pomocą antybiotyków, takich jak doksycyklina czy amoksycyklina. Oprócz tego stosuje się także często antybiotyki z grupy makrolidów. Antybiotykoterapia jest stosowana zazwyczaj przez okres 4 tygodni. Decyzja dotycząca stosowanego środka leczenie farmakologicznego, jego dawki oraz ilości czasu leczenia, jest podejmowana przez lekarza po szczegółowym badaniu.
Czy można zapobiec boreliozie u dziecka?
Borelioza u dziecka to coś, czego można uniknąć, stosując odpowiednie środki profilaktyczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o zadbanie o to, by po terenach zielonych dziecko poruszało się w odzieży, która będzie przykrywać całe ciało oraz w odpowiednim nakryciu głowy.
Dobrym pomysłem może być stosowanie substancji, które odstraszają owady (tzw. repelentów), a po każdej pieszej wyprawie – dokładne oglądanie ciała dziecka. Ryzyko zachorowania na boreliozę po ukąszeniu przez kleszcze rośnie bowiem znacząco w 1 i 2 dobie po ukąszeniu. Wykrycie w odpowiednim czasie kleszcza na ciele dziecka jest w stanie zapobiec boreliozie.
Znowu ta bzdura z czasem wykrycia i usunięcia kleszcza. Jeśli kleszcz jest nosicielem bb i koinfekcji to czy jest wbity minutę czy tydzień to i tak zarazi!!!
I niepotrzebna jest żadna piesza wyprawa 🙁 W naszej miejscowości chyba każdy ma kleszcze we własnym ogrodzie 🙁
A może ktoś by w końcu podpisywał się imieniem i nazwiskiem jeżeli wypuszcza na świat swoje hipotezy i brał za to odpowiedzialność?
kleszcze sa wszedzie, nawet w zwykłych, osiedlowych trawnikach…im więcej się o nich wie tym łatwiej zapobiegać, ale nie można wpadać w panikę
Moja córka złapała na Dniu Dziecka na trawniku przedszkolnym. Właśnie po 2 tygodniach wykrylismy u niej borelioze testem ELISA,wynik 190!!! Ból i sztywność kolanka. Antybiotyk na 5 dni w baaaardzo dużej dawce….zobaczymy co będzie dalej…. Western Blod- wynik będzie za 3 dni.