Kleszcze to pasożyty wyjątkowo agresywne – atakują ludzi i zwierzęta, a usunięcie ich potrafi nastręczać trudności – trzeba dopilnować, by usunąć każdy fragment kleszcza, bo może on przenosić niejedną chorobę.
Większość kleszczów nie niesie ze sobą zagrożeń zakażenia jakąkolwiek chorobą. Jednak część ich populacji jest nosicielem groźnych dla człowieka bakterii. Z tego powodu na choroby odkleszczowe w pewnym stopniu narażeni są wszyscy, którzy mieli kontakt z kleszczami.
Jakie choroby roznoszą kleszcze
W Polsce najpopularniejsze są dwie choroby od kleszczy: borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak te choroby nie są jedynymi, których można nabawić się od kleszczy. Pozostałe rodzaje chorób w Polsce występują bardzo rzadko, ale jednak możliwe jest zakażenie się również i nimi. Mowa tu na przykład o babeszjozie. Inne, takie jak na przykład Gorączka Gór Skalistych, występują jedynie w określonych częściach świata i możliwość zakażenia się nimi w Polsce praktycznie nie istnieje. Przyjrzyjmy się zatem tym chorobom, których można nabawić się w Polsce.
Borelioza
Borelioza to choroba, która jest wyjątkowo podstępna i trudna w diagnozie. Jeżeli w miejscu ugryzienia zauważymy rumień – rumień, który będzie się rozrastał i przemieszczał (stąd jego nazwa – rumień wędrowny) najprawdopodobniej zostaliśmy zakażeni boreliozą. Na szczęście na tym, najwcześniejszym etapie choroba jest łatwa do wyleczenia, a metody diagnozy są coraz bardziej powszechnie dostępne zarówno w placówkach medycznych publicznych, jak i prywatnych.
Kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Choroba ta ma dwie swoje fazy:
Faza pierwsza zwiastunowa, którą bardzo łatwo jest pomylić z grypą, bo w tym okresie występuje gorączka, nudności i biegunka. Zazwyczaj mija sama z siebie po okresie kilku dni. Jeżeli jednak nie minie, to nadchodzi faza druga – neuroinfekcji. Faza neuroinfekcji przebiega już w sposób o wiele groźniejszy, może dojść do zapalenia mózgu, móżdżku, opon mózgowo-rdzeniowych lub rdzenia kręgowego. Choroba ustępuje po kilku tygodniach, ale jej powikłania – niedowład, brak czucia lub problemy z pamięcią, mogą się utrzymywać jeszcze przez okres kilku miesięcy. Śmiertelność nie jest jednak duża i wynosi około jednego procenta chorych.
Babeszjoza
Babeszjoza zwana również babezjozą to choroba rzadka, która bardzo przypomina malarię, dlatego zwana jest również malarią północy. Przejście babeszjozy trwale dyskwalifikuje z możliwości oddawania krwi w przyszłości. Podczas procesu leczenia bardzo ważne jest to, by pacjent przyjmował dużo płynów. Leczenie polega na podawaniu leków antymalarycznych. Babeszjoza szczególnie groźna jest dla:
- oworodków,
- osób starszych,
- osób chorych na AIDS lub zakażonych wirusem HIV
- osób po chemioterapii,
- osób, którym usunięto śledzionę,
- osób, które były biorcami przeszczepów.
Tyle się mówi o boreliozie, ale tak naprawdę zapalenie opon mózgowych jest znacznie bardziej groźną chorobą. Ale takie są efekty zpsienia mediów. Jak jedni podchwycą, to tylko o tym się mówi i nikt już nie myśli, nie sprawdza i się nie interesuje.
Jak dopuścicie do powikłań przy boreliozie to będzie bardzo trudno już kiedykolwiek cieszyć się w miarę dobrym zdrowiem. Proponuję nie lekceważyć boreliozy i zacząć terapię antybiotykami jak najszybciej. Bo potem zmiany są już nieodwracalne i można już tylko pluć sobie w brodę, że nie zrobiło się wszystkiego co konieczne.
Borelioza jest zdecydowanie najczęściej roznoszoną przez kleszcze chorobą. I właściwie najlepiej skupić się na jej leczeniu, bo nie da się praktycznie zapobiegać innym chorobom – są tak rzadkie, że to bez sensu. Nawet sama borelioza jest rzadka, a co dopiero inne choroby odkleszczowe.