Jak wygląda kleszcz?

Kleszcz to pasożyt, którego można spotkać podczas spaceru w lesie, parku, na łące i w innych terenach zielonych. Atakuje on z ukrycia nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, bardzo szybko i praktycznie bezboleśnie, stąd ukąszenie najczęściej jest widoczne dopiero po powrocie do domu lub do ośrodka wypoczynkowego. Jak rozpoznać kleszcza?

Wygląd kleszcza

Kleszcz jest pajęczakiem, który posiada cztery pary odnóży oraz nożycowate szczękoczułki. Za pomocą znajdujących się w nich ząbków doskonale utrzymuje się on na powierzchni skóry ludzi i zwierząt. W odwłoku kleszcza gromadzona jest wysysana krew z wykorzystaniem specjalnie przystosowanego narządu gębowego.

Rozmiary kleszcza

Jeśli chodzi o rozmiary kleszczy, największe są samice, ponieważ osiągają one długość 3-4 mm, z kolei samce kleszczy dochodzą do około 2,5 mm. Są to jednak rozmiary maksymalne. Najczęściej zdarza się ukąszenie przez kleszcza o rozmiarze od 1 do 1,5 mm.

Jak rozpoznać kleszcza na ciele?

Jak wygląda kleszcz, który wbił się w skórę? Przede wszystkim można go rozpoznać po charakterystycznej czarnej lub brunatnej kropce, otoczonej kilkucentymetrowym rumieniem. Gdy taki rumień się powiększa i przyjmuje kształt pierścieni, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż może to być oznaka zachorowania na boreliozę.

Które miejsca na ciele najczęściej atakuje kleszcz?

Kleszcz zdecydowanie najczęściej wbija się w delikatną skórę ciała, tj. pod pachami, w okolicach kolan, w zagłębieniu łokci oraz na głowie, chociaż można go także spotkać stosunkowo często w różnych miejscach kończyn dolnych i górnych. Gdy kleszcz znajdzie się na ciele człowieka, często nie wgryza się w skórę od razu, tylko wędruje, poszukując najlepszego dla siebie miejsca.

Czy można się uchronić przed atakiem kleszcza?

Przed atakiem kleszcza można się uchronić, zakładając podczas pieszych wędrówek po zalesionych terenach odpowiednie nakrycie głowy, a na ciało odzież, która przylega do ciała. Odpowiedni w takim przypadku jest długi rękaw bluzki oraz długie nogawki spodni. Nie warto jest odsłaniać zbyt dużych powierzchni ciała tylko w związku z tym, że na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

Należy też unikać gęstych zarośli i krzewów, starając się poruszać po wyznaczonych ścieżkach.

Niezwykle ważna jest także pora spaceru. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest spacer w godzinach popołudniowych. O tej porze aktywność kleszczy jest najmniejsza, co wiąże się z najmniejszym ryzykiem zaatakowania ciała przez te pasożyty i zachorowania na boreliozę.

2 replies on “Jak wygląda kleszcz?”

  1. Lenin pisze:

    Najgorsze są te małe kleszcze, których nie widać dobrze gołym okiem. U większych widać nóżki, a małe to już się robi kłopot. Bo potem nawet nie ma jak tego wyciągnąć, bo nie ma za co złapać. I wtedy łatwiej o jakiekolwiek infekcje, których przyczyną są kleszcze.

  2. Goblinek pisze:

    O tak, trudno rozpoznać kleszcze, kiedy jeszcze nie napuchną od krwi. Ja na szczęście dowiedziałam się tego, kiedy zajrzałam tutaj: babyonline. pl/jak-wyglada-kleszcz-w-naturze-i-wbity-w-skore-wideo,pielegnacja-niemowlaka-film,1125,r22p1. html i obejrzałam film o tym jak wygląda kleszcz, zarówno w naturze, jak i na skórze. Warto wiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 3 =