Co zrobić gdy ukąsi kleszcz

Lato to okres rozrywki, relaksu i wypoczynku, nierzadko na łonie natury. Nie wolno jednak zapominać o zagrożeniach, które czyhają na nas ze strony przyrody. Jednym z nich jest ukąszenie kleszcza. Jak zachować się, gdy okaże się, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza?

Kleszcze zaczynają żerowanie już na wiosnę, ale w lecie są najbardziej aktywne, szczególnie jeżeli zima była stosunkowo łagodna. W takim wypadku następuje prawdziwa plaga kleszczy. Niestety, w zależności od regionu naszego kraju, aż do 50 % tychże pajęczaków może nosić w sobie różnego rodzaju bakterie i wirusy, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Wśród najniebezpieczniejszych chorób, które możemy „otrzymać w prezencie” od kleszcza, jest odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Ta druga choroba ma zróżnicowany przebieg w każdym przypadku i chociaż czasami przebiega łagodnie, niejednego chorego doprowadziła do stanu, w którym niemożliwe jest normalne funkcjonowanie, wyniszczając fizycznie i psychicznie. Z kolei odkleszczowe zapalenie mózgu ma przebieg ostry i może doprowadzić do groźnych powikłań a nawet śmierci

Jak się chronić i co zrobić po ukąszeniu kleszcza

Należy pamiętać, że wbrew stereotypom większość kleszczy nie przebywa na drzewach, spadając z nich, lecz bytuje na wysokich trawach. Tym samym po spacerze po łące można się spodziewać, że kleszcz sprytnie przedostanie się na nasze ciało, nawet jeżeli mamy długie nogawki. Dlatego po każdej wycieczce na łono natury należy dokładnie obejrzeć swoje ciało i ciało swoich dzieci.

Co zrobić gdy ukąsi kleszcz? Jeżeli zauważymy na skórze nieprzyjaciela, należy go usunąć jak najszybciej. Jeżeli zrobimy to przed upływem 24 godzin, zdążymy uniknąć zarażenia. Najlepiej udać się do przychodni lekarza rodzinnego. Tam kleszcz zostanie usunięty sprawnie i prawidłowo. Jeżeli mamy zamiar zrobić to samodzielnie, nigdy nie smarujmy wbitego w skórę pajęczaka masłem czy alkoholem. Należy go mocno i pewnie chwycić pęsetą i pociągnąć, lekko przekręcając. Tylko wtedy mamy pewność, że  żadna cząstka kleszcza nie została w ciele.

Dalsze postępowanie po ukąszeniu kleszcza

Kleszcza można zatrzymać i posłać do badania, by sprawdzić, czy nie był zarażony. W tym czasie uważnie obserwujemy swoje ciało, czy nie pojawi się na nim charakterystyczny rumień. Zakażenie może także przebiegać bez rumienia i na początku mona nie odczuwać objawów, dlatego po kilku tygodniach należy wykonać tekst z krwi w kierunku boreliozy.

Testy państwowe są mało czułe i rzadko wykrywają chorobę, warto zainwestować więc w bardziej czuły test prywatny. Jeżeli okaże się, że wynik jest pozytywny, trzeba będzie przejść kurację antybiotykami.

Warto pamiętać, że objawy boreliozy mogą ujawnić się nawet kilka lub kilkanaście lat po zakażeniu i dlatego nie wolno bagatelizować dolegliwości, których nie można przypisać do żadnej diagnozy, jeżeli kiedykolwiek mieliśmy kleszcza.

7 replies on “Co zrobić gdy ukąsi kleszcz”

 1. aptekarz pisze:

  Testy są dość tanie i wbrew pozorom dają dużą skuteczność. Łatwo wykryć dzięki nim boreliozę oraz inne choroby odkleszczowe. Sęk w tym, że nie są popularne, więc w większości aptek ich nie kupicie, bo po prostu nie opłaca się ich sprowadzanie. Dlatego lepiej przed wyjazdem do lasu albo sezonem letnim lepiej kupić je profilaktycznie i mieć przy sobie.

 2. spadochroniarz pisze:

  Zawsze mnie najbardziej bawi jak ludzie się boją chodzić pod drzewami, bo myślą, że kleszcz na nich spadnie z kilku metrów. Chyba bardziej prawdopodobne jest, że spadnie na nich z takiej wysokości kojot, albo boa dusiciel… Nauczcie się, że kleszcz siedzi głównie w krzakach i na wysokich trawach. Właśnie dlatego tak często kleszcze u psów i kotów.

 3. diagnosta pisze:

  Jeszcze nigdy w życiu nie słyszałem, żeby ktoś przyniósł ze sobą kleszcza, by go przebadać. Tymczasem jest to najlepsza możliwość, by zdiagnozować boreliozę. Testy na boreliozę czasem wskazują zły wynik, nawet jeśli zostały w stu procentach dobrze przeprowadzone. Ale nikt o tym nie pomyśli, albo sobie pomyśli, ale np. „się brzydzi”.

 4. Gosiaxxv pisze:

  Fajnie, że są takie artykuły… Ale bardzo proszę doczytać… KLESZCZ NIE MUSI SIEDZIEĆ DOBĘ, ŻEBY ZARAZIĆ!!! To powinno być w tym artykule mity. A poza tym kleszcza nie można wykręcać!!!

 5. Ryszard pisze:

  Dobra, wyciągnąłem kleszcza, położyłem na kartce papieru, żył więc włożyłem go do słoika. Co mam teraz zrobić dalej, do kogo się z nim udać?

 6. alallaa pisze:

  mój syn o mało nie umarł przez niedpuczonego lekarza.. po pierwsze wyrzucił kleszcza zamiast dać do badania, po drugie odmówil podania antybiotyków. po paru dniach miał kleszczowe zapalenie mózgu, o mało nie zmarł zdzisiaj moja mama znalazła u siebie kleszcza, idziemy po antybiotyk, jak nie przepisze to zażadamy profilaktycznie, ew zmienimy lekarza na prywatnego. I koniecznie zabieramy wyciągniętego kleszcza – u nas w przychodni go badają, ale w większości raczej nie. Za to każda wojewódzki Sanepid bada kleszcza.. to wielki błąb, że ludzie badają swoja krew czekając na rumien (u dorosłych tylko połowa przypadków, u dzieci 10%) i czekają aż namnozą się wirusy w krwi. Trzeba działać szybko – zbadac kleszcza, jego dziadowskie dna czy krew.. I róbcie conajmniej testy Wester Blot a nie Elisa – Elisa to przeżytek komunistyczny.. Piszę to z doświadczenia matki, której syn przez błąd lekarzy i zaniedbania miał na skutek KLZ uszczkodzenie mózgowia.. w dodatku zaraził się też bartonellą BLO. Gdyby nie mądry drugi lekarz to może by….. ech, szkoda pisać.. Epidemia w Polsce a lekarze to jełopy, nic nie czytają, czekają na rzadko występujący rumień.. a kleszcze nie przenoszą tylko boreliozy, niestety.

 7. Justuna pisze:

  Również mialam kleszcza i bylam u lekarza rodzinnego jak spytalam o antybiotyki powoedziano mi ze i tak nie zadziala i mimo mojej prozby lekarka mi powiedziala ze profilaktycznie nie da mi antubiotyku .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 1 =