Słabe, nadmiernie wypadające włosy to problem, z którym na co dzień zmaga się wiele osób. Często jego przyczyną są nadmierny stres lub niewłaściwe odżywianie. W przypadku, gdy zły stan włosów i skóry głowy się utrzymuje, warto zasięgnąć porady specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu i niezbędnych badań, dobierze odpowiednie metody leczenia.
Kim jest trycholog i czym się zajmuje?
Trycholog to ekspert z dziedziny medycyny zajmująca się schorzeniami włosów oraz skóry głowy. Specjalista – trycholog, określa jakie są przyczyny wypadania włosów i dopasowuje zabiegi, które przyniosą najlepszy efekt.
Wskazane jest, aby na wizytę u trychologa zdecydować się odpowiednio wcześnie. Wypadanie włosów jest procesem naturalnym, związanym z ich fizjologią, natomiast nagłe i utrzymujące się zwiększenie ich ilości na poduszce czy szczotce, może być ważnym sygnałem ostrzegawczym. Również swędząca skóra głowy, krostki, czy uporczywy łupież powinny skłonić do skonsultowania się z ekspertem, który ustali, jak wzmocnić włosy. Im szybciej zastosuje się odpowiednią terapię, tym większa szansa, że uda się zapobiec dalszej utracie włosów.
Jakie są rodzaje i przyczyny łysienia?
Wypadanie włosów może mieć podłoże genetyczne lub być wywołane czynnikami zewnętrznymi takimi jak przyjmowanie silnych leków, nowotwory lub chemioterapia. Stanowi poważny problem, ponieważ może prowadzić do całkowitej utraty włosów. Bezpośrednie przyczyny łysienia to uszkodzenie mieszków włosowych poprzez działanie hormonów lub szkodliwych substancji.
Wypadanie włosów przyczyny:
- genetyczne – łysienie często jest dziedziczne i pojawia się szybciej u spokrewnionych ze sobą osób.
- hormonalne – za stan włosów odpowiadają stężenia hormonów w organizmie, w szczególności hormonów płciowych i tarczycy. Zaburzenia hormonalne mogą powodować nadmierne wypadanie włosów.
- czynniki zewnętrzne – stres, niewłaściwe żywienie, zaniedbywanie ochrony włosów, a także przyjmowanie niektórych leków mogą spowodować utratę włosów. Czasami zmiana nawyków pomaga odzyskać dobry stan włosów, jednak nie warto ryzykować i lepiej poradzić się specjalisty.
Rodzaje łysienia:
- androgenowe – ma podłoże genetyczne i jest najczęściej spotykanym typem łysienia. Dotyka przede wszystkim mężczyzn, w mniejszym stopniu także kobiety. Z dolegliwością można walczyć za pomocą specjalistycznych zabiegów, natomiast domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.
- plackowate – prawdopodobnie ma podłoże autoimmunologiczne. Pojawiają się ogniska („placki”), czyli miejsca, gdzie włosów zaczyna ubywać. Również i w tym wypadku należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi badanie włosów i zaleci odpowiednie zabiegi.
- polekowe – pojawia się w efekcie stosowania leków, które działają toksycznie na mieszki włosowe. Przerzedzenie włosów pojawia się na całej powierzchni głowy. Stosowane zabiegi odżywiają skórę głowy i pobudzają wzrost włosów.
- bliznowaciejące -jest rzadką chorobą, która powoduje degradację mieszków włosowych oraz powstawanie blizn w miejscu zdrowej skóry na głowie.
Badanie włosów – trichogram i trichoskopia
W leczeniu niezbędna jest prawidłowa diagnoza tego, co na wypadanie włosów pomoże nam najlepiej. Specjalistyczne badania pozwalają określić przyczyny wypadania włosów. Wyróżnia się dwie podstawowe metody. Pierwszą z nich jest trichoskopia. Polega na obejrzeniu skóry głowy oraz włosów w dużym powiększeniu oraz wykonaniu zdjęć. Następnie są one wysyłane do analizy, która umożliwia ocenę stanu skóry i włosów. Kolejną metodą jest trichogram. Badaniu pod mikroskopem poddawane są cebulki włosowe oraz włosy. W tym celu pobiera się próbkę ok. 50-100 włosów i wysyła do laboratorium.
Gdzie wykonać badania łysienia? Większość miast oferuje mieszkańcom bogatą ofertę, taką jak chociażby
dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia
Niezwykle istotne jest określenie czynnika powodującego wypadanie włosów. Analiza mikroskopowa to podstawowe narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu możemy zbadać ilość włosów w poszczególnych fazach rozwoju, a także ocenić stan cebulek włosowych – mówi ekspert z gabinetu trychologicznego.
Jakie zabiegi na wypadanie włosów?
W wielu przypadkach domowe metody to za mało, aby skutecznie zaradzić wypadaniu włosów. Dostępne na rynku szampony oraz wcierki na porost włosów mogą sprawdzić się w przypadku przejściowego wypadania włosów lub jako środek spowalniający łysienie we wczesnym jego etapie, jednak najskuteczniejsze są indywidualnie dobrane zabiegi na skórę głowy. Co na wypadanie włosów polecają eksperci?
- mezoterapia skóry głowy – zabieg polega na wprowadzeniu do skóry substancji odżywczych za pomocą mikronakłuć. Zabieg jest bezbolesny i przynosi bardzo dobre rezultaty. Poza mezoterapią igłową możliwe jest również zastosowanie mezoterapii bezigłowej. W tym wypadku substancje są podawane pod skórę za pomocą specjalnego urządzenia.
- mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – zabieg polega na podaniu pod skórę osocza pobranego wcześniej od pacjenta. Pobudza cebulki do wytwarzania nowych włosów oraz sprawia, że odrastają silniejsze i lepiej odżywione.
- koktajle witaminowe na skórę głowy – polegają na wprowadzeniu do skóry preparatów witaminowych odżywiających skórę i pobudzających wzrost włosów.
Dobór odpowiedniego dla potrzeb pacjenta zabiegu oraz stosowanych preparatów jest ustalany przez specjalistę.