Powikłania boreliozy

Borelioza jest chorobą, którą świat medycyny zna stosunkowo od niedawna. Wywołują ją bakterie burgdorferi, odkryte w 1982 roku przez dwóch uczonych W. Burgdorfera oraz A. Barbour’a. Przenoszona jest przez kleszcze. Objawy tej choroby mogą być zupełnie niecharakterystyczne, a jej diagnoza bardzo trudna, jeżeli borelioza nie została uchwycona w stadium zmian skórnych. Nieleczona lub leczona przy zastosowaniu niewłaściwych antybiotyków może powodować bardzo groźne następstwa.

Zapalenie opon mózgowych przy boreliozie

Powikłania boreliozy obejmują uszkodzenia oraz często nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym, ruchowym krwionośnym oraz skórze. Zbyt późne rozpoczęcie właściwego leczenia sprawia, że choroba przekształca się w fazę przewlekłą. Negatywne neurologiczne następstwa tej choroby to przede wszystkim zapalenie opon mózgowych, które objawia się wysoką gorączką, sięgającą 39-40 stopni. Następnie pojawiają się ból gardła, kaszel, bóle głowy oraz nudności. Często towarzyszy im także nadwrażliwość na dźwięk i światło, dezorientacja, senność czy też zmiany skórne.

Kolejnym niebezpiecznym skutkiem nieleczenia tej choroby jest zapalenia mózgu. Objawia się ono podobnie do zapalenia opon mózgowych, lecz w tym przypadku wystąpić może dodatkowo osłabienie lub nawet niepełnosprawność kilku kończyn, utrata lub zaburzenia czucia. Jest to najgroźniejsza postać tak zwanej neuroboreliozy. Może bowiem dojść do trwałego uszkodzenia nerwów i porażeń kończyn.

Borelioza doprowadzić może również do zapalenia nerwu wzrokowego, wówczas pojawiają się zaburzenia widzenia, porażenia nerwu twarzowego lub niedomykalności szpary powiek.

Powikłania stawowe przy boreliozie

Stawowe powikłania przy boreliozie objawiają się głównie silnymi i krótkotrwałymi bólami kolan, łokci, barków oraz bioder. Choroba może zająć również mniejsze stawy takie jak nadgarstki, dłonie czy też palce. Do objawów charakterystycznych należy również sztywność szyi. Pojawić się mogą również takie zaburzenia jak mrowienie, palenie czy też odrętwienie kończyn. Po zastosowaniu odpowiednich antybiotyków zapalenie stawów ustępuje i zazwyczaj nie wywołuje żadnych trwałych zmian w organizmie.

Powikłania sercowe przy boreliozie

Borelioza jest również groźna dla układu sercowo-naczyniowego. Tego typu skutki należą co prawda do najrzadziej występujących i dotyczą niewielkiego odsetka nieleczonych chorych w Europie, ale mogą pozostawiać trwałe uszkodzenia, doprowadzając nawet do niewydolności serca.

Kiedy pojawia się ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca, duszności w trakcie odpoczynku lub niewielkiego wysiłku, obrzęk kostek oraz zmęczenie, możemy podejrzewać zapalenie serca (sierdzia), które w kolejnej fazie może doprowadzić do kardiomiopatii rozstrzeniowej. Sercowe powikłania po boreliozie to także zapalenie wsierdzia, które objawia się podobnie jak zapalenie płuc. Dochodzą do tego jednak takie objawy, jak wybroczyny pod paznokciami i na skórze oraz bolesne zgrubienia rąk lub stóp. Nieleczona choroba może doprowadzić również do zapalenia osierdzia.

Borelioza może być groźną chorobą, jednak jeżeli dokonamy szybkiej diagnozy i wdrożymy odpowiednie leczenie, możemy uchronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami.

7 replies on “Powikłania boreliozy”

 1. Fircyk pisze:

  Powikłania boreliozy są znacznie gorsze niż sama borelioza. Ta choroba wbrew pozorom nie jest bowiem tak straszna, ale spustoszenie, które robi w organizmie już tak. Dlatego najważniejsze to jak najszybciej rozpocząć leczenie.

 2. chory pisze:

  Niestety powikłania stawowe przy boreliozie są praktycznie niewyleczalne. Sama borelioza przewlekła praktycznie nie daje żadnych objawów, za to stawy załatwione na amen.

  • zdrowy pisze:

   Nie opowiadaj bajek, że powikłania przy boreliozie są niewyleczalne, bo wszystko zależy od tego jakie powikłania. To są najczęściej po prostu inne choroby, które można, a nawet trzeba normalnie leczyć. To nie jest tak, że kłopoty ze stawami mają inny przebieg, gdy wywołane są boreliozą. Zawsze ma to taki sam przebieg i leczy się tak samo. Ale oczywiście najlepiej wyleczyć boreliozę, a nie potem babrać się z innymi chorobami i dolegliwościami.

  • Waldi85 pisze:

   Bzdury opowiadasz – jest cała gama najróżniejszych objawów neurologicznych, a nie tylko same bóle stawów czy ich niesprawność! Choruję z powodu infekcji odkleszczowych jz kilkadziesiąt lat wiec mogę coś powiedzieć. Jeśli Ty masz tylko bóle stawów, to tylko pozazdrościć, ale czegoś takiego nigdy nie należy uogólniać, jak to Ty zrobiłeś.

 3. Pine Square pisze:

  oczywiście, że powikłania dają się wyleczyć, tyle że mogą mieć charakter powracający.

 4. bolerio pisze:

  Powikłania dają się wyleczyć, co wiem z własnego doświadczenia, a nie z bajanek ludzi od tzw.medycyny alternatywnej, która powinna się nazywać naciągaczka alternatywa. Zapalenie opon mózgowych ma najczęściej łagodny przebieg. Na 6 pacjentów w szpitalu, trafiłam na 6 łagodnych przypadków, bez utraty przytomności czy wysokich temperatur.A porażenie nerwu twarzy ustępuje po około 4 tygodniach, ewentualnie może ciągnąć się do pół roku i w dużej mierze zależy od wytrwałej rechabilitacji, która polega na wykonywaniu 3 razy dziennie ćwiczeń zajmujących łącznie 10minut i na naświetlaniu 10 min laserem.

 5. lucy pisze:

  czy tylko zarazamy sie przez ukonszenie, czy tez jesli zjemy mieso ( tatar) ,ktorego ugryzl kleszcz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

57 − = 54