Kleszcze to pajęczaki bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Jeśli nie zostaną w porę usunięte, mogą wywołać groźne choroby w postaci boreliozy, a nawet wirusowego zapalenia mózgu. Dlatego tak bardzo istotne jest by po każdej wizycie w parku, w lesie lub na łące, dokładnie zbadać swoje ciało i w przypadku znalezienia na nim kleszcza, jak najszybciej go usunąć. Jak jednak skutecznie i bezpiecznie wyjąć kleszcza z ciała?
Jak wygląda ukąszenie kleszcza?
Trzeba przede wszystkim zachować odpowiednie środki ostrożności i trzymać się określonych zasad. Operacji tej nie można wykonać bowiem w dowolny sposób, ponieważ spowoduje ona tylko pogorszenie sytuacji i konieczność odwiedzenia lekarza.
Czego unikać przy usuwaniu kleszczy
Przede wszystkim nie należy wyjmować kleszcza rękami, próbować go zgnieść, wycisnąć lub przypalić. Niewskazane jest oprócz tego smarowanie go tłuszczem lub środkami dezynfekującymi. Takie zachowanie co prawda może zabić kleszcza, ale jednocześnie spowodować, że jego ślina wraz z zawartością układu pokarmowego dostaną się do rany. Zawarte w nich drobnoustroje, przedostaną się do krwi i mogą tylko pogorszyć sytuację.
Jak usunąć kleszcza, gdy znajdziemy go na swoim ciele
Jak pozbyć się kleszcza? Wyjmowanie kleszcza wymaga odpowiedniego narzędzia i precyzji. Do usunięcia kleszcza najlepiej jest użyć zakrzywionej lub zwykłej pęsety. Kleszcza należy uchwycić jak najbliżej skóry, za jego główkę i jednym, delikatnym, ale jednocześnie stanowczym ruchem, pociągnąć w górę. Po wyjęciu kleszcza, należy sprawdzić czy został on wyjęty w całości, najlepiej kładąc go na kartce papieru. Następnie trzeba go czymś zmiażdżyć lub dokonać jego spalenia, natomiast miejsce na ciele, w którym się znajdował – zdezynfekować. Najlepiej jest użyć do tego spirytusu i po takiej operacji założyć na ranę gazik.
Jeśli boimy się usunąć kleszcza za pomocą pęsety, można udać się do najbliższej apteki i poprosić o odpowiednie narzędzie, które nam to ułatwi. W aptece dostępne są m.in. specjalne długopisy, przyssawki i karty do usuwania kleszczy. Sposób ich użycia jest opisany na opakowaniu lub w ulotce. Można także poprosić farmaceutę o pomoc w objaśnieniu sposobu użycia takiego narzędzia.
Jeśli operacja wyjmowania kleszcza zakończyła się sukcesem, miejsce w którym był on zlokalizowany należy dokładnie obserwować przez kilka najbliższych tygodni. Gdy na skórze pojawi się zaczerwienienie, rumień lub obrzęk, należy pilnie udać się do lekarza, szczególnie jeśli te objawy połączone są z objawami charakterystycznymi dla grypy, jak gorączka, bóle głowy, kaszel.
Co zrobić w sytuacji, gdy kleszcz nie zostanie usunięty z ciała w części lub w całości
Jeśli napotkamy na trudności związane z usunięciem kleszcza i pomimo licznych prób nie jesteśmy go w stanie wyjąć lub w ranie pozostały jego pozostałości, należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie lub do najbliższego lekarza. Za pomocą odpowiednich narzędzi usunie on kleszcza z naszego ciała i dokona dokładnych oględzin miejsca, w którym zostaliśmy przez kleszcza ukąszeni.
Te aplikatory do wyciągania kleszcza można kupić w aptece za kilka, kilkanaście złotych. Nie ma więc co kombinować, bo można zapobiegać boreliozie w kilkanaście sekund, a nie kombinować.
Nie kupuj tego szmelcu!!! Od tej przyssawki miałem tylko krwiaka a klescz nadal siedział. Przez ponad pół roku mi ten krwiak nie chciał zejść! Zareklamoweałem to „cudo” w aptece i producent zwrócił kasę.
Za moich czasów to kleszcze się po prostu wypalało. Przykładało się rozgrzany patyk, najlepiej z czerwonym żarem i robiło się szybką operację. Zostawała blizna, ale żadna borelioza tego nigdy też nie przeżyła.
Z tym wypalaniem to bym raczej uważał, bo wszystko wskazuje na to, że właśnie przy takich akcjach kleszcz zdąży zwymiotować i borelioza gwarantowana. Oczywiście stare metody z dziada pradziada czasem bywały skuteczne, ale najczęściej nie. Tylko, że wtedy nie było internetu i szybkiego przesyłu informacji i nikt nie wiedział, że wiele przypadków kończy się tragicznie.
Ojej poprawili artykuł i usuneli mój komentarz…
Bardzo się cieszę z tego piwodu, że dzieki mojej skromnej opinii uzupełniliscie swoją wiedzę… ;). Pozdrawiam
Niestety jednak się przeliczylam to bylo w artykule co zrobic gdy ukasi nas kleszcz… 🙁 tutaj jest opisane prawidlowe postepowanie a tam brednie :-/
Ale jakieś konkrety czy tak przyszłaś sobie pohejtować? Bo nic nie napisałaś o boreliozie i o kleszczach, tylko że wiesz lepiej… Typowa kobieta, a teraz odpisz: nie, bo nie 😀
Mój Pan chce abym coś napisała na temat kleszcza… Wiec… To lasso, ktore mozna kupic w aptece to nie wiem jak wy ale ja nie potrafilam wyjac nim kleszcza kotu a kleszcz był juz duzy :o. A co do udzielania sie na forum to udzielam się przy innym artykule, ktory jest mi bardziej bliski niz ten… 😉
Przecież tam jest instrukcja jak za przeproszeniem krowie na rowie. A usunięcie kleszcza jak już jest duży jest jeszcze łatwiejsze, niż jak jest mały. Przecież to podstawa wyjmowania kleszcza! Jak kleszcz ma napompowany odwłok to jest już łatwizna.
Pani chciała błysnac a wyszło jak zwykle 😀 usuwanie kleszcza to naprawdę nie jest czarna magia, zwłaszcza że jak ktoś już napisał : jest tam instrukcja!
Nie kupujcie Przyssawek lub jakiś strzykaw do wyssysania kleszczy!! Od tej przyssawki miałem tylko krwiaka, a klescz nadal siedział. Przez ponad pół roku mi ten krwiak nie chciał zejść! Zareklamoweałem to „cudo” w aptece i producent zwrócił kasę.