Spacer z psem może się skończyć dla niego przykrymi konsekwencjami, w szczególności gdy pies porusza się po terenach zielonych, pełnych krzewów i wysokich traw. Jest to związane z ryzykiem zaatakowania przez kleszcze, które przenoszą bardzo groźne schorzenia, takie jak borelioza lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Dlatego tak niezwykle ważne jest codzienne dbanie o psa nastawione na profilaktykę, jak i szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się kleszcza.
Jak sprawdzić, czy pies nie przyniósł ze sobą kleszcza?
Jak szukać kleszcza u psa? Po każdej dłuższej wizycie na świeżym powietrzu, należy dokładnie obejrzeć ciało psa, zwracając szczególną uwagę na okolice karku, szyi, pach oraz pachwin. Są to miejsca, w których skóra psa jest najcieńsza. Gdy kleszcz nie zostanie mimo tego zauważony, po około 7 dniach od jego wbicia się w ciało można zauważyć bardzo charakterystyczne objawy, takie jak: osłabienie i brak apetytu, wysoka gorączka oraz ciemny mocz o kolorze herbaty. Oprócz prób odszukania kleszcza i usunięcia go, wykonuje się wówczas także badania krwi, które mają potwierdzić lub wykluczyć zakażenie psa jedną z chorób wywoływanych przez kleszcze.
Jak usunąć kleszcza u psa?
Kleszcze wkręcają się w skórę psa w ruchu zgodnym z ruchem wskazówek zegara, dlatego należy je usuwać poprzez ich wykręcanie w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, korzystając z takich narzędzi, jak chociażby pęseta. Za pomocą pęsety, kleszcza chwyta się tuż przy skórze i wykręca się go. Wykręcanie kleszcza powinno być energiczne, ale jednocześnie nie można go ścisnąć zbyt mocno, gdyż w ten sposób do ciała psa mogą się przedostać płyny kleszcza, wywołujące infekcję. Po wyjęciu kleszcza z ciała psa, miejsce, w którym się on znajdował należy starannie zdezynfekować, a zwierzę obserwować przez kilka najbliższych dni. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości w jego zachowaniu lub zmian na skórze, należy udać się do weterynarza.
Czego unikać przy usuwaniu kleszcza z ciała psa?
Przy usuwaniu kleszcza z ciała psa należy unikać stosowania różnego rodzaju środków chemicznych, a także alkoholu czy masła, gdyż może to wzbudzić u kleszcza chęć wydalenia do krwi groźnych patogenów.
Czy można zabezpieczyć psa przed kleszczami?
Ze względu na to, że ciało psa jest odsłonięte, ryzyko ugryzienia przez kleszcza jest w jego przypadku wyższe, niż u człowieka. Istnieją na szczęście sposoby na to, by kleszcze u psa nie pojawiały się zbyt często nawet wtedy, gdy to zwierzę bardzo często bawi się na terenach zielonych.
Wśród środków ochrony psa przed atakiem kleszcza należy wymienić w pierwszej kolejności preparaty typu spot-on. Są to preparaty w formie kropelek, które wylewa się na kark psa. Wystarczy stosować je średnio raz na miesiąc, by spowodować, że ugryzienie psa przez kleszcza będzie możliwe tylko w sporadycznych przypadkach, gdyż kleszcz skutecznie będzie odstraszany przez taki preparat. Innym sposobem na uniknięcie problemu, którym jest kleszcz u psa, może być także zakup specjalnej obroży przeciwkleszczowej. Taka obroża jest w stanie chronić psa nawet przez okres 7 lub 8 miesięcy.
od samego początku sezonu kleszczowego wsmaruj w skórę psa fiprex spot on, jest też w sprayu, bardzo skuteczny środek, mimo, że chodzimy dużo po łąkach, lasach itp. nie miał mój pies kleszcza ani jednego.
Dobry jest ten fiprex spot on, działa i u mojego psa, wcześniej stosowałam inne środki , obrożę też ale zdarzały się przy tym kleszcze. Teraz mamy z nimi spokój.
Swego psa zabezpieczam fiprexem, to bardzo skuteczny spot on, nie ma w ogóle kleszczy. Kiedyś mój pies niestety po kleszczu tak zachorował, że musieliśmy go uśpić. Teraz nowego psiaka chronię jak mogę od tego paskudztwa.
o widzę, że fiprex to jednak nie ściema, czytałam o nim na ulotce. dobrze, że piszecie że działa bo odkąd dużo jeździmy na wieś boję się, że nasz coś złapie i będzie za późno żeby go ratować.
Tak sobie myślę, że chciałaby otrzymać w necie więcej informacji na temat kleszczy u kotów. Bo głównie jak czytam różne artykuły to poruszana jest kwestia psów i trochę myślenie u ludzi „jak kleszcz u zwierzaka to u psa”. A koty czasami też wychodzą :))) Mój biega jak szalony po krzakach więc dostaje kropelki. Co prawda waży więcej niż klasyczny więc dostaje dawkę fiprex dla psiaka małego 😉 tak powiedział weterynrz.