Sposób na kurzajki

Kurzajki to dość dokuczliwy problem. Kurzajkami nazywamy brodawki przyrastające najczęściej na stopach, skórze rąk, na twarzy, niejednokrotnie bliżej oczu lub na ustach. Kurzajki wyglądają jak narośl, grudka skórna, wystająca ponad linię skóry.

Kurzajki powstają na skutek zarażenia się wirusem HPV, znanego także jako zakażenie brodawczakiem ludzkim. Wirus ten ma kilka odmian. Jedna odpowiedzialna za zmiany skórne jakimi są kurzajki, inne, takie jak kłykciny kończyste dotykają sfer intymnych. Kurzajki najczęściej są niezauważone kiedy powstają i same znikają. Jednak niektóre mogą prowadzić do rozwoju komórek rakowych toteż z kurzajkami należy walczyć i natychmiast leczyć, tym bardziej, że są one zaraźliwe. Kurzajkami możemy zarazić się już przy zwykłym uścisku dłoni, na basenie a nawet korzystając z jednego ręcznika. Kurzajki zazwyczaj nie bolą. Jedyny problem to ten o charakterze kosmetycznym, takie brodawki wyglądają nieatrakcyjnie. Z powodu różnego umiejscowienia, np na palcach, może stać się przyczyną irytacji, a kurzajki na stopach mogą być przyczyną bólu.

Kurzajki – problem do rozwiązania w zaciszu domu

Jeśli brodawka kurzajki nie jest zbyt duża, możemy odnieść się do naturalnych sposobów, które z powodzeniem możemy sami robić w domu. W aptece są dostępne żel lub maść bez recepty. Kurzajkę smaruje się takimi preparatami raz dziennie do kilku razów dziennie w zależności od potrzeby i zastosowania opisanego na preparacie. Czasami takie leczenie pomoże, jednak może okazać się, że kurzajki wrócą za jakiś czas z podwojoną siłą. Wtedy najlepiej udać się od razu do dermatologa po silniejsze leki lub w ostateczności na usunięcie kurzajek. Jednak warto przetestować inne sposoby zanim zdecydujemy się na usunięcie, gdyż w niektórych przypadkach może to spowodować powstanie blizn.

Leczenie dermatologiczne

Metody walki z kurzajkami u dermatologa są różne. Popularne jest ich wymrażanie ciekłym azotem. Polega na nanoszeniu niewielkiej ilości na kurzajkę metodą natryskową. W miejscu kurzajki powstanie delikatny bąbelek podobny do pęcherza po oparzeniu, jednak później sam znika. Do tego czasu trzeba pamiętać o ochronie tego miejsca, przykleić plaster ochronny i nie moczyć zbyt dużo w wodzie. Jest to stosunkowo tania metoda walki z kurzajkami, bezpieczna i nie wymaga znieczulenia. Sposób wymrażania możemy także zastosować w domu. Na rynku są dostępne preparaty do stosowania samodzielnie w domu. Mają różną postać, od żelu po maść, możemy je łatwo nabyć w aptece lub drogerii. Inny sposób to wypalanie kurzajek światłem. Do tego rodzaju zabiegu używa się skoncentrowanej wiązki światła lasera CO2. To jedna z metod, po której zostaje nieestetyczna blizna. Jednak należy pamiętać, że taka kuracja jest droga w porównaniu z innymi sposobami leczenia.

3 replies on “Sposób na kurzajki”

  1. Boszka pisze:

    Jest kilka sprawdzonych sposobów na kurzajki jak tak czytam, np. ten laser. Ktoś robił? Jak to wygląda po zabiegu?

  2. małgośka pisze:

    @Boszka Moje kurzajki po użyciu jakiegos preparatu z apteki zeszły, ale potem wyszły mi na wszystkich palcach :O

  3. gabriela pisze:

    @Boszka ja akurat miałam ciekłym azotem robione swoją kurzajkę i po jakiś ok. 10 dniach odpadła i został mały dołek :// musiałam codziennie szorować pumexem, żeby w końcu wygładzić to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

43 − 42 =