Jak uchronić się przed kleszczami?

Lato to doskonała pora na wyjazdy nad jeziora, spędzanie czasu nad rzeką czy pikniki w parkach lub na polanach. Doskonałym pomysłem okazują się również spacery po lasach i wycieczki po szlakach rowerowych. Planując wypoczynek na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku, należy jednak pamiętać o czającym się w zaroślach niebezpieczeństwie – kleszczach. Największa aktywność tych pajęczaków przypada na okres od końca kwietnia do października. Ostatnio zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, co znacznie sprzyja rozwojowi populacji kleszczy.

Wbrew pozorom te pasożyty można spotkać w pobliżu domów, najczęściej w wysokiej trawie i gęstych krzakach. Kleszcze czają się nawet w ogrodach i miejskich parkach, dlatego trzeba na nie uważać właściwie wszędzie. Wiadomo, że ukąszenia tych żądnych krwi pajęczaków są bardzo niebezpieczne, wobec czego wybierając się w miejsca szczególnie narażone na ich ataki, należy dokonać wszelkich starań, by odpowiednio się zabezpieczyć. Czy istnieją skuteczne sposoby na kleszcze? Na to pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco, jednak zachowanie odpowiednich środków ostrożności, na pewno pozwoli zminimalizować ryzyko złapania tych pasożytów.

Kleszcze żerują rano i wieczorem

Największe zbiorowiska kleszczy znajdują się na poboczach polnych dróg oraz przy drzewach. Dobrze więc trzymać się od nich jak najdalej i obierać trasy pośrodku ścieżek. Wzmożona aktywność pajęczaków przypada na godziny poranne oraz późne popołudnie, dlatego powinno się unikać spacerów o tych porach.

Ubrania przeciwko kleszczom

 

Jak nie złapać kleszcza w lesie lub pod namiotem? Przede wszystkim należy odpowiednio dobierać ubrania. Podstawą są długie spodnie (najlepiej obcisłe), koszulki z długim rękawem, skarpety oraz pełne buty. Kleszcze często wybierają sobie na cel okolice za uszami, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Warto więc zakładać czapkę czy materiałową opaskę, która te miejsca zabezpieczy. Ciemne pajęczaki są doskonale widoczne na jasnych ubraniach, dlatego należy raczej unikać ciemnych elementów ubioru. Za wszelką cenę trzeba jednak wystrzegać się jaskrawych kolorów, działających na kleszcze jak płachta na byka. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę najmłodszych, dla których ukąszenia są najbardziej niebezpieczne. Odstraszanie kleszczy wspomagają również specjalne środki, tak zwane repelenty. Nie można jednak stosować ich podczas ciąży oraz u dzieci poniżej drugiego roku życia.

 

Uważaj na nimfy

 

Po spacerze warto pamiętać, by przed wejściem do domu dokładnie obejrzeć i wytrzepać ubrania, a następnie sprawdzić okolice za uszami i resztę ciała. Dobrze też wziąć prysznic i porządnie wyszorować całą powierzchnię skóry, na której mogą znajdować się nimfy – bardzo małe larwy kleszczy. Pod żadnym pozorem nie wolno wnosić do mieszkania ściółki czy skoszonej trawy, gdyż mogą się w niej znajdować pasożyty.

 

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi. Zwierzęta domowe są wręcz idealne na żer dla tych pajęczaków. Psy oraz koty wychodzące także mogą zarazić się niebezpiecznymi dla życia chorobami, przenoszonymi przez ślinę kleszczy. By zadbać o ochronę futrzaków, należy co jakiś czas aplikować im odpowiedni środek przeciwkleszczowy, który z łatwością można nabyć u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym. Dobrym rozwiązaniem dla psów okażą się specjalne obroże. Po każdym powrocie ulubieńca do domu należy na wszelki wypadek dokładnie sprawdzić jego futro.

 

 

3 odpowiedzi na “Jak uchronić się przed kleszczami?”

  1. wernyhora pisze:

    Nie wchodźcie do lasu, nie wchodźcie na łąki i w ogóle nie wychodźcie z domu 😉 Oczywiście żartuję, ale w lesie nigdy nie jest aż tak gorąco, żeby było za ciepło w długich stopniach. A to podstawa, bo wbrew pozorom kleszcze wchodzą od dołu a nie lądują na spadochronach jak jacyś kosmici. Borelioza to – bez urazy – zazwyczaj brak uwagi.

  2. technika pisze:

    Są już specjalne preparaty na kleszcze, które działają odstraszająco tak, jak na komary. Można się wypsikać i mieć święty spokój, bo działają przez niemal całą dobę, więc można buszować po lesie i łąkach w pełni bezpiecznie. I żadna borelioza, ani inne choroby nie będą nam groźne.

    • Mision pisze:

      To prawa, wystarczy siępopsikać przed wejściem do lasu. I nie ma mowy, żeby jakiś kleszcz zechciał na nas wskoczyć. Zresztą nie tylko kleszcz, bo smród jest ogromny, ale coś za coś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 56 = 58