Łupież pstry – leczenie tego schorzenia nie należy do najłatwiejszych zadań, ale na szczęście dzisiejsza medycyna umożliwia nam poradzenie sobie z tym wstydliwym problemem. Jedyne czego potrzebujemy podczas procesu leczenia to odrobina cierpliwości i odpowiednio dobrany preparat. W aptekach dostępne są różne produkty na łupież pstry. Czym leczyć, gdy na półkach można znaleźć preparaty zarówno do stosowania miejscowego na skórę jak i doustne?
Leczenie łupieżu pstrego miejscowo
Leczenie łupieżu pstrego polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych. W aptekach dostępne są liczne produkty do stosowania miejscowego, które mogą różnić się zawartą substancją czynną, które wykazuje podobne działanie. w każdym wypadku nałożenie warstwy kremu powoduje natychmiastowe działanie substancji czynnej w miejscu aplikacji. Preparaty do stosowania miejscowego najczęściej zawierają związki imidazolowe, które charakteryzują się działaniem grzybobójczym, bo to właśnie grzyby rozwijające się na skórze powodują łupież pstry. Leczenie możliwe jest również przy stosowaniu innych preparatów zawierających składniki działające miejscowo, należą do nich min.:
- cyklopirox
- siarczek selenu
- pityronian cynku
Powyższe substancje dostępne są w postaci kremów i balsamów, czyli dermokosmetyki na łupież pstry – jak leczyć go prawidłowo za ich pomocą? Po pierwsze należy dokładnie rozprowadzić preparat na CAŁEJ powierzchni skóry – zarówno na obszarach z widocznymi wykwitami jak i w tych miejscach, gdzie ich nie ma! Jest to bardzo ważne, ponieważ brak wykwitów nie oznacza, że na niezmienionej chorobowo skórze nie znajdują się grzyby, które wywołują łupież pstry. Leczenie polegające jedynie na smarowaniu miejsc zmienionych może okazać się nieskuteczne i choroba w krótkim czasie może nawrócić. Aby zwiększyć skuteczność leczenia zaleca się smarowanie ciała 2 razy w ciągu dnia przez okres od 2 do 4 tygodni. Należy pamiętać, żeby stosować preparat jeszcze przez tydzień po zniknięciu plam na skórze, po to aby zmniejszyć ryzyko nawrotu.
Leczenie łupieżu pstrego doustnie
Leczenie łupieżu pstrego za pomocą preparatów doustnych musi być zalecone przez lekarza, ponieważ leki zawierające substancje grzybobójcze do stosowania ogólnego są dostępne jedynie na receptę. Łupież pstry leczony jest przez dermatologów za pomocą preparatów zawierających substancje czynne należące do grupy imidazoli, do których należy np. flukonazol lub itrakonazol. Oba są równie skuteczne na łupież pstry. Leczenie trwa od jednego do dwóch tygodni w zależności od stosowanej dawki leku, lekarz dobiera ją po przeprowadzeniu badania i zebraniu wywiadu z pacjentem. W przypadku Itrakonazolu stosuje się dawkę 200 mg przez tydzień lub 100 mg przez 2 tygodnie. Lek stosowany doustnie, w przeciwieństwie do leków stosowanych miejscowo, przenika do tkanek skóry i zabija komórki grzybicze od wewnątrz. Należy pamiętać, że stosowanie wysokich dawek może wiązać się z wystąpieniem lub nasileniem objawów niepożądanych imidazoli, do których należą zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak:
- nudności
- biegunka
- bóle brzucha
- zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
Dlatego należy pamiętać, aby leczenie łupieżu pstrego przy pomocy preparatów doustnych przebiegało pod czujnym okiem lekarza dermatologa i zgodnie z jego zaleceniami odnośnie dawki i czasu trwania terapii poszczególnymi preparatami. Samodzielne zwiększanie dawki wbrew zaleceniom lekarza nie wpływa na zwiększenie efektywności terapii, a jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.
Leczenie łupieżu pstrego – podsumowanie
Leczenie łupieżu pstrego możemy zacząć od preparatów do stosowania miejscowego, które w większości są dostępne w aptekach bez recepty. Przy ich stosowaniu pamiętajmy o dokładnym wysmarowaniu całego ciała. Jeśli preparaty miejscowe nie przyniosą spodziewanego efektu po upływie 4 tygodni stosowania 2 razy dziennie powinniśmy udać się do lekarza dermatologa w celu otrzymania silniejszych leków doustnych. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że ich stosowanie może wiązać się ze skutkami ubocznymi pod postacią dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które mogą się nasilać przy wysokich dawkach leku. Na szczęście wyleczenie łupieżu pstrego jest możliwe, ale wymaga od chorego codziennej systematyczności i zaangażowania w leczenie oraz przestrzegania higieny osobistej. Podczas leczenia oraz tuż po nim należy powstrzymać się od uczęszczania na basen czy solarium, gdzie ryzyko ponownego zakażenia jest wysokie, ale jeśli jednak zdecydujemy się na wizytę w tych miejscach to powinniśmy tuż po wizycie dokładnie umyć całe ciało, aby zmyć ze skóry grzyby oraz inne patogeny i ustrzec się przed nawrotem choroby.