Jak rzucić palenie papierosów

Każdy, kto choć raz próbował rzucić palenie, z pewnością na własnym przykładzie przekonał się, jak ważna dla końcowego sukcesu jest właściwa motywacja do zerwania z nałogiem. Bardzo ciężko będzie powstrzymywać się od sięgnięcia po papierosa, dopóki nie jesteśmy naprawdę głęboko przekonani, że chcemy całkowicie uwolnić się od nikotynowego uzależnienia. I dopóki nie przestaniemy, nawet zupełnie nieświadomie, utożsamiać się z wizerunkiem palacza, a zaspokajanie nałogu mylić z poczuciem spełnienia i zadowolenia z siebie.

Zerwanie z nałogiem dla palacza wiąże się bowiem nie tylko z uzależnieniem czysto fizycznym, bo to, choć trudne można zwalczyć siłą woli, albo z pomocą środków farmakologicznych. Dużo gorzej jest przełamać w sobie utarte schematy postępowania, które w określonych sytuacjach każą nam zapalić kolejnego papierosa. Dobrze jest wtedy przypomnieć sobie swojego pierwszego w życiu papierosa, którego pali się przecież zwykle zupełnie bez przyjemności. Prawie zawsze do wypalenia go trzeba się niemal siłą zmuszać przyzwyczajając w ten sposób swój organizm do tolerowania trucizny, którą w pierwszym odruchu nasze ciało chciało odrzucić. Czasem wystarczy właśnie ten jeden papieros aby się uzależnić.

Jak wygrać z uzależnieniem od nikotyny

Nikotyna uzależnia bardzo łatwo i bardzo szybko. Rzucanie palenia papierosów z kolei wymaga często wielu prób, dużego samozaparcia i ogromnej motywacji. Nawet jeśli doskonale wiemy jak przestać palić papierosy, mamy konkretny plan i wyznaczyliśmy sobie dzień, w którym chcemy zerwać z nałogiem, pozbycie się papierosów raz na zawsze może okazać się wielkim wyzwaniem.

Jak przestać palić? czytaj na jakrzucicpalenie.net.pl

Wielu palaczy, nawet tych, którzy zdają sobie sprawę z potrzeby zerwania z nałogiem, traktuje palenie jako istotną część ich osobowości. Z niepokojem zastanawiają sie nie nad tym, jak rzucić palenie papierosów, ale raczej nad tym, jak będzie wyglądało ich życie bez papierosów. Boją się, że ucierpi na tym ich życie towarzyskie, że nie będą mieli czym wypełnić pustki po wykonywanej przez wiele lat czynności.

Papierosy nie uspokajają

Warto zdać sobie sprawę z tego, że te obawy nie są niczym uzasadnione, a rzucanie palenia rozpocząć właśnie od przełamania w sobie barier psychologicznych, które wielu osobom skutecznie uniemożliwiają wyjście z uzależnienia. Gdy tylko znów najdzie nas ochota na sięgnięcie po papierosa warto wtedy przypomnieć sobie dlaczego w ogóle chcemy przestać palić, dlaczego palimy i co nas do tego skłania. Pomocne w tym celu może się okazać szczegółowe opisywanie wszystkich okazji, przy których czujemy potrzebę wypalenia papierosa. Warto w ogóle dokładnie obserwować i analizować swoje reakcje w trakcie palenia, bezpośrednio przed i po nim. Kiedy i dlaczego wychodzimy „na dymka”? Czy rzeczywiście w ten sposób się relaksujemy, uspokajamy albo lepiej koncentrujemy. Trzeba zrozumieć, że papieros nie rozwiązuje problemów ze skupieniem czy złym samopoczuciem, ale je wywołuje i powoduje.

Czytaj także: Jak rzucić palenie tak jak gwiazdy hollywood?

Uczucie zaspokojenia, które palacz odczuwa po wypaleniu papierosa nie bierze się samo z siebie. Każdy papieros uśmierza tylko objawy abstynencji, które odczuwamy już w kilka minut po poprzedniej dawce nikotyny. Ten łańcuch rozpoczyna się już z pierwszym wypalonym papierosem. A wiedząc, że taki będzie finał, czy kiedykolwiek świadomie zdecydowalibyśmy się go wypalić?

2 odpowiedzi na “Jak rzucić palenie papierosów”

  1. Trawers pisze:

    Mnie papierosy uspokajają. Jak próbowałem rzucać palenie, to zawsze kończyło się tak samo – stresem, nerwami, które wyładowywałem na najbliższych. Wszyscy mieli tego dość i doszło nawet do tego, że niepaląca żona sama mówiła mi, żebym znowu zaczął palić! I wiecie co? Pierwsza fajeczka i jak ręką odjął – od razu spokój na bani i bez krzyków.

    • próbujący pisze:

      I na tym właśnie polega nałóg. Wmawiasz sobie, że z paleniem papierosów jest lepiej niż bez, choć wszystkie niezależne badania na całym świecie podkreślają, że jest dokładnie odwrotnie. Dopóki sam przed sobą nie przyznasz, że palenie papierosów jest złe, to nie masz szans choćby na próbę rzucenia palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1