Kłykciny kończyste a ciąża

Ciąża jest czasem, w którym wszelkie objawy infekcji, chorób i zakażeń niepokoją bardziej niż zwykle. Chodzi tutaj nie tylko o własne życie i zdrowie, ale także o dziecko, którego nie chce się obciążać na samym początku życia żadnymi powikłaniami medycznymi. Do bardzo często występujących, przenoszonych drogą płciową chorób należy zakażenie wirusem HPV. Wśród jest stu odmian istnieją też takie, które powodują wytwarzanie się specyficznych brodawek na żeńskich i męskich narządach płciowych – kłykcin kończystych. Jeśli kobieta w ciąży zauważy u siebie kłykciny kończyste, powinna szybko zgłosić ten problem lekarzowi i wykonać test na HPV, żeby moc zminimalizować ryzyko przekazania dziecko wirusa brodawczaka ludzkiego.

Jakie są objawy zakażenia HPV?

Najczęściej zakażenie przebiega całkiem bezobjawowo – dzieje się tak w połowie przypadków. Niektóre wirusy HPV powodują powstawanie kurzajek na dłoniach i stopach, inne z kolei zwielokrotniają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy przez swoją kancerogenną budowę i działanie. Jeszcze inna grupa wirusów HPV skutkuje tworzeniem się brodawek – i tylko ten objawy widać na pierwszy rzut oka. Kłykciny kończyste stanowią problem nie tylko estetyczny – nadmiernie rozrośnięte powodują dyskomfort w życiu codziennym, a ciąża jest czasem, gdy ich rozrost przyspiesza. Ponadto, z czasem mogą pękać, powodując ból i wysięk. Dlatego też trzeba bezwzględnie reagować na wszelkie niepokojące objawy.

Dlaczego warto wykonać w ciąży test na HPV?

Wiele spośród odmian wirusów nie powoduje żadnych objawów ale nie znaczy to, że są obojętne dla zdrowia. Ich obecność może wykazać tylko profesjonalny test na HPV. Nie ma też pewności, że partner seksualny nie był zarażony – on sam mógł o tym nie wiedzieć ze względu właśnie na brak objawów. Warto wykonać w ciąży test na HPV nie tylko wtedy, gdy pojawią kłykciny kończyste. Ryzykowanie rakiem szyjki macicy lub inną odmianą nowotworu, a także zarażeniem dziecka, jest zbyt lekkomyślne.

Więcej: Choroby weneryczne e-wenerolog.pl

Jak HPV wpływa na dziecko?

Zarażenie płody wirusem podczas ciąży jest właściwie niemożliwe. Niestety, może do niego dojść w trakcie porodu, zwłaszcza siłami natury. Kłykciny w czasie ciąży mogą rosnąć pod wpływem zmiany proporcji hormonów, a wiele z metod stosowanych do ich usuwania nie jest zalecane w czasie ciąży. Dlatego też lekarz powinien mieć stale pod kontrolą występujące zmiany, a już po porodzie doradzi odpowiednią metodę usuwania brodawek płciowych, która sprawdzi się najlepiej u konkretnej pacjentki. Powinien także zdecydować o rodzaju porodu.

Gdy u kobiety występują kłykciny kończyste, najczęściej wykonuje się cesarskie cięcie. Chroni to dziecko przed kontaktem z wydzielinami dróg rodnych, które mogą przyczyniać się do przenoszenia wirusa. Jednak decyzja wykonania zabiegu powinna być zawsze podejmowana indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 4 =