Menopauza to okres w życiu kobiety, w którym trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, do których wcześniej nie przywiązywało się specjalnie dużej wagi. W trakcie menopauzy ogromne znaczenie ma m.in. odpowiednia dieta. Posiłki, które spożywa się w tym okresie, muszą zawierać odpowiednie składniki i być odpowiednio zbilansowane. Dzięki temu można uniknąć nadmiernego przybrania na wadze oraz wystąpienia schorzeń związanych z niedoborami określonych składników.
Z czego należy zrezygnować przy menopauzie?
W trakcie menopauzy, z diety należy wyeliminować w jak największej mierze tłuszcze zwierzęce i słodycze, które przyczyniają się do przybierania na wadze. Oprócz tego niezwykle istotne jest również ograniczenie spożycia soli zatrzymującej w organizmie wodę. Niewskazane jest oprócz tego spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Czytaj więcej: Dieta w menopauzie
Jak bilansować posiłki przy menopauzie?
Przy menopauzie należy zmniejszyć przede wszystkim kaloryczność posiłków. Warto jest dokonać dokładnego podsumowania kalorii pochłanianych wraz z posiłkami, ponieważ przez wolniejszy metabolizm istnieje ryzyko błyskawicznego przybrania na wadze. Szacuje się, że średnio należy zmniejszyć kaloryczność posiłków od około 250 do 400 kalorii w ciągu dnia. Zalecane jest przy tym spożywanie 5 posiłków dziennie. Dodatkowo trzeba też zwrócić uwagę na to, które produkty się spożywa.
Jakie produkty są zalecane w trakcie menopauzy?
Przekwitanie to okres wzmożonego zapotrzebowania na wapń i witaminę D. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia osteoporozy i innych schorzeń układu kostnego oraz stawów, warto jest wzbogacić dietę o jogurty naturalne i mleko, a także żółty ser, ograniczając jednocześnie wypłukującą z organizmu wapń kawę i zastępując ją wodą mineralną o dużej zawartości wapnia (co najmniej 100 mg / litr). Wskazane jest także spożywanie większej ilości ryb (co najmniej 3 razy w tygodniu)
Jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej wagi, trzeba zmienić codzienny jadłospis, zastępując mięso, zawierającą tyle samo białka, ale mniej kaloryczną soją. Każdy posiłek należy, w miarę możliwości, uzupełniać o warzywa. Ich zaletą jest to, że są one sycące i jednocześnie niezbyt kaloryczne. Dodatkowo są one także źródłem błonnika, który przyspiesza przemianę materii. Warto jest również wspomagać organizm witaminą A (zawartą m.in. w maśle, śmietanie oraz w pomarańczowych owocach i warzywach), witaminą C (których źródłem są głównie egzotyczne owoce), a także witaminą F (którą znajdziemy m.in. w krewetkach, szparagach, orzechach ziemnych i w olejach roślinnych oraz w oliwie). W kwestii napojów, bardzo dobry wpływ na ogólne samopoczucie mają napary: z szałwii (ograniczającej uderzenia gorąca), z czerwonej koniczyny (która pozwala na przywrócenie równowagi hormonalnej w rozchwianym przez menopauzę organizmie), a także z melisy (kojącej nerwy). Z kolei koncentrację i pamięć w okresie menopauzy poprawiają napary z siemia lnianego.
Dieta w menopauzie jest ważna, ale to nie wszystko
Choć odpowiednio zbilansowana dieta jest bardzo ważna w trakcie klimakterium, nie jest ona jeszcze gwarancją sukcesu w kwestii utrzymania odpowiedniej wagi, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Niezbędna jest oprócz tego aktywność fizyczna, która oprócz spalania kalorii przyczynia się także do poprawy krążenia krwi w organizmie i utrzymania sprawności stawów. Nie trzeba przy tym odbywać forsownych treningów by cieszyć się dobrą sprawnością. Wystarczy 3 razy w tygodniu przejść się na energiczny 20-30 minutowy spacer. Można w ten sposób ograniczyć negatywne objawy menopauzy.
Menopauza jest trudniejsza do przejścia, jak nie stosuje się kilku łatwych zasad. Zazwyczaj reagujemy na nią podjadaniem, poprawianiem sobie humoru przekąskami i innymi kompulsywnymi zachowaniami. Tymczasem powinno być zupełnie odwrotnie im mniej jedzenia, tym lepiej przechodzi się menopazuę.
A ja podczas menopauzy nie stosowałam żadnej diety, po prostu jadłam dokładnie to, na co miałam ochotę i tyle tego ile miałam ochotę. Dzięki temu klimakterium przeszło praktycznie niezauważone, a 2 dodatkowe kilogramy poszły na karb wieku i wszystko super 🙂