Najczęstsze schorzenia stóp

Nadmiernie przeciążone stopy są bardziej podatne na występowanie ciężkich schorzeń, które wymagają długiego i uciążliwego leczenia. Bez wątpienia każdy, kto obserwuje u siebie jakiekolwiek zmiany, powinien wykonać USG stawu skokowego. Dzięki temu będzie mógł wykryć chorobę wystarczająco szybko i podjąć skuteczne leczenie.

Częstą przypadłością osób, które noszą niewygodne buty, w których stopa jest ustawiona w nieprawidłowej pozycji (na przykład szpilki) uskarża się na haluksy. Choroba polega na nienaturalnym ułożeniu palucha względem innych palców oraz wykształcenie się odstającej kości w jego okolicy. Ponadto haluksy są dziedziczne, częściej występują u osób z nadwagą. Jeżeli w naszej stopie zaszły jakiekolwiek, nawet najmniejsze deformacje, powinien o tym jak najszybciej dowiedzieć się ortopeda. Wtedy może się okazać, że zmiany nie są zbyt zaawansowane i pozytywne efekty przyniesie leczenie bezoperacyjne.

Istnieje też grono osób, które na haluksy są narażone ze względu na genetyczne obciążenie możliwością wystąpienia tego schorzenia. W takim wypadku najlepsze efekty przynoszą działania profilaktyczne, które mają na celu ograniczenie tego ryzyka. Należy wtedy dobrać odpowiednio wygodne obuwie, ćwiczyć palce stóp oraz unikać długotrwałej pracy w pozycji stojącej.

Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk

Częstą przypadłością, która nieraz towarzyszy haluksom, jest palec młotkowaty. Zmiany te polegają na deformacji kształtu palca tak, że ułożony jest w nienaturalnej pozycji, przypominającej szpon. Najczęściej występuje u osób ze stopą typu greckiego (drugi palec jest dłuższy od palucha). Zmiany są bardzo bolesne, dlatego w przypadku ich pojawienia się należy zgłosić się na USG stopy. Odpowiednio szybko zastosowane leczenie pozwalaj na skorygowanie wady. Przede wszystkim będzie to używanie medykamentów o działaniu przeciwzapalnym oraz fizykoterapia. Należy również pamiętać o używaniu obuwia zapewniającemu odpowiednią ilość luzu. But powinien być dłuższy nawet o pół centymetra od stopy mierzonej od najdłuższego palca. Dzięki temu zmiany nie będą się pogłębiać, a leczenie przyniesie zadowalające efekty. Jeżeli zmiany występują razem z zaawansowanymi haluksami, należy operacyjnie usunąć obydwie wady.

U osób, które noszą niewygodne buty, przez co narażają na przeciążenie swoje pięty, występują czasami ostrogi. Polegają one na kumulacji złogów wapiennych przy połączeniu kości piętowej ze ścięgnem. Często występuje u osób z nadwagą, ponieważ u nich łuk stopy jest znacznie spłaszczony. Powstaje stan zapalny, który jest przyczyną przenikliwego bólu. W leczeniu schorzenia stosuje się przeciwzapalne środki farmakologiczne, fizykoterapię oraz odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne. Jeżeli nie przynoszą one stosownych efektów, konieczna może okazać się operacja, która jednak rzadko likwiduje schorzenie na dobre.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 odpowiedzi na “Najczęstsze schorzenia stóp”

  1. Heniek pisze:

    Na stopach opiera się całe nasze ciało, a kompletnie o nie nie dbamy. Zwłaszcza, że w gruncie rzeczy nie jest to nic niezwykłego i trudnego. Wystarczy przecież na dłuższą metę po prostu myśleć i się oszczędzać – uprawiać sport, ale z umiarem i nie udawać zawodowca.

  2. Miss Jordanu pisze:

    Dwie różne długości stóp to praktycznie norma,. tylko że u większości osób ta długość różni się minimalnie i dlatego jest to praktycznie nieodczuwalne. Zwłaszcza, że z czasem nasz organizm sam siebie potrafi oszukać i dzięki temu nie mamy pojęcia, że coś jest nie w porządku. Wychodzi do np. u sportowców zawodowych, gdy okazuje się, że jedna stopa jest znacznie bardziej podatna na kontuzje, zwłaszcza przeciążeniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 2 =