Nie zawsze decyzja o wykonaniu trwałego tatuażu jest rozsądna. Często kierujemy się emocjami czy wręcz modą a potem żałujemy niechcianej pamiątki. Na szczęście jest na to sposób i wzór na ciele nie musi towarzyszyć nam do końca życia. Naukowcy oraz medycy przez wiele lat pracowali nad wynalazkiem, dzięki któremu już dzisiaj, w sposób całkowicie bezpieczny i skuteczny można pozbyć się tatuażu. To laseroterapia i urządzenie, którego wiązki światła o odpowiedniej temperaturze rozjaśniają barwnik w skórze aż do jego całkowitego zniszczenia.
Rewolucją okazał się być laser Harmony XL High Power Q Switch Nd: YAG 1064/532 nm. Ten może być stosowany przy każdym fototypie skóry, usuwa zarówno barwnik czarny jak i kolorowy.
Zalety laseroterapii – laserowe usuwanie tatuaży
Laser, jeśli tylko zabiegi są wykonywane w pełni profesjonalnie, nie powoduje powikłań – na skórze, w miejscu wzoru nie pozostają żadne przebarwienia ani blizny, nie dochodzi też do infekcji skóry czy poparzeń.
Dzięki wydzielanym wiązkom światła o odpowiedniej temperaturze, tatuaż staje się coraz jaśniejszy aż wreszcie znika całkowicie. O ilości zabiegów, z jakich musi skorzystać pacjent decyduje jedynie lekarz – najczęściej jest ich 4-6. Na ilość zabiegów wpływ ma wiele czynników: rodzaj tatuażu, metoda jego wykonania, głębokość wprowadzenia barwnika, kolor barwnika, rozmiar wzoru czy fototyp skóry.
Laseroterapia jest zabiegiem w pełni komfortowym dla pacjenta, nie wiąże się z bólem, skóra może jedynie lekko szczypać. Po wyjściu z gabinetu widoczne może być zaczerwienienie w miejscu wykonywania zabiegu jednak i to znika po kilku godzinach. Jedyne powikłania, jakie wiążą się z realizacją laseroterapii to te, które mogą wyniknąć poprzez nieodpowiednią pielęgnację skóry po zabiegu. Trzeba wiedzieć, że w miejscu ingerencji światła laserowego powstaje strupek, którego nie wolno odrywać. Tatuaż nie może być też smarowany kosmetykami z zawartością alkoholu natomiast leczone miejsce należy stale natłuszczać. W innym przypadku mogą powstać pęknięcia, których efektem będą przebarwienia czy trwałe blizny.
Kto nie może korzystać z zabiegów?
Chociaż laseroterapia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym to z tej metody nie może korzystać każdy. Przeciwwskazaniem są przede wszystkim choroby skóry, takie jak bielactwo, łuszczyca czy świerzb oraz wszelkie zakażenia wirusowe oraz bakteryjne. Tatuażu metodą laserową nie mogą także usuwać cukrzycy oraz osoby z rozrusznikiem serca. Z laseroterapii nie mogą korzystać również kobiety w ciąży ani karmiące piersią.