Często zdarza się, że wielu z nas dosięga problem zgagi. Jest to bardzo bolesne palenie w przełyku. Co jest jego przyczyną i czy można skutecznie z tym walczyć?
Kilkanaście lat temu wielu lekarzy wierzyło w teorię, iż bezpośrednią przyczyną zgagi jest nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Niestety, ostatnie badania naukowe dowiodły, że nie jest to prawda. Za powstawanie zgagi odpowiedzialny jest dolny zwieracz przełyku. Jego nieprawidłowa praca powoduje, iż nie jest on zamykany w odpowiednim czasie. Tym samym kwas żołądkowy przedostaje się do naszego przełyku, powodując charakterystyczne pieczenie. Jednak przyczyny zgagi mogą być bardzo różne. Może to być także ciąża, ponieważ w tym okresie ciało kobiety radykalnie się zmienia. Na skutek wzrostu poziomu hormonów przełyk również jest rozluźniony. Mogą to być również zupełnie inne przyczyny. Jednak warto je poznać, zanim podejmiemy właściwe leczenie.
Objawy zgagi
Zgaga może dawać bardzo różne objawy. Wielu pacjentów może mieć bardzo lekkie dolegliwości, które objawiają się zazwyczaj po ciężkim, z reguły tłustym jedzeniu. Wówczas wystarczy nam zmiana diety lub eliminacja tych produktów z naszego jadłospisu. Jednak istnieje spora grupa osób, która z problemem zgagi zmaga się nieustannie. Są to bardzo nasilone bóle, które czasem mogą być nawet mylone z bólem serca. Często to właśnie kwas żołądkowy, który podrażnia nam przełyk może spowodować silny ból w klatce piersiowej, a także w gardle. Objawy tej dolegliwości są bardzo różne, jednak należy pamiętać, iż można ją wyleczyć.
Leczenie zgagi
Leczenie zgagi nie należy do prostych, wymaga od nas dużej samodyscypliny oraz zaangażowania. W zależności od stopnia zaawansowania naszej choroby, a przede wszystkim od przyczyny tej dolegliwości, możemy zastosować bardzo różnorodne leczenie.
Pierwszy wariant to leczenie farmakologiczne. Jednak sami nie powinniśmy nadużywać popularnych leków na zgagę, które są wydawane bez recepty. Należy przede wszystkim znaleźć jej przyczynę. Prawidłowe leczenie może wprowadzić jedynie odpowiedni specjalista, który po serii badań stwierdzi, że jest ono konieczne.
Kolejnym sposobem walki z tą dolegliwością jest właściwa dieta. Jeżeli zgaga nie daje nam silnych objawów, możemy zacząć swoje leczenie od radykalnej zmiany diety. Należy pamiętać, iż w tym przypadku powinniśmy wykluczyć ze swojego jadłospisu produkty wysokotłuszczowe, a także smażone. Nie powinnyśmy jeść także tłustego nabiału oraz ostrych potraw. Także ostre przyprawy powinniśmy zastąpić ziołami.
Domowe sposoby na zgagę
Oprócz leczenia farmakologicznego, a także odpowiedniej diety, możemy skorzystać z domowych sposobów na zgagę. Zaliczamy do nich miedzy innymi szklankę mleka, po której wypiciu powinniśmy natychmiast poczuć ulgę. Ponadto wiele osób również spożywa migdały, które także neutralizują działanie kwasów żołądkowych. Zaleca się także żucie świeżej mięty, czy też komponowanie różnorodnych herbatek. Obecnie najbardziej popularne są herbatki tworzone na bazie kminku rzymskiego, czy też startego imbiru.
Jeżeli pragniemy skutecznie zwalczyć naszą dolegliwość, warto zacząć od stosowania domowych sposobów, aby w przypadku, gdy zawiodą, kolejno przejść do następnych etapów, czyli zmiany diety oraz leczenia farmakologicznego. Nie warto od początku powstania problemu zatruwać swojego organizmu chemią.
Obecnie sposoby na zgagę są bardzo zróżnicowane. Jednak jeżeli wystąpiła u nas taka dolegliwość, nie możemy jej bagatelizować. Warto przebadać się u odpowiedniego specjalisty, aby wykluczyć choroby układu pokarmowego.
Najlepsze domowe sposoby na zgagę są zawsze oparte na imbirze. Imbir ma ponadto działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, więc po prostu się nie choruje i zyskuje większą odporność. Nie wiem czy brak zgagi jest efektem ubocznym, ale bez wątpienia po herbatce z imbirem zgaga ustępuje nie tylko u mnie.