FAQ – Laserowe Usuwanie Żylaków

Czy laserowe usuwanie żylaków jest bolesne? Jedyny ból, jaki może odczuwać pacjent to ten, który występuje w czasie podawania środka znieczulającego. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po laseroterapii nie jest też konieczna żadna hospitalizacja ani rekonwalescencja – pacjent może niemal od razu wrócić do dotychczasowej aktywności fizycznej.

Czy po laserowym zabiegu usuwania żylaków pozostają siniaki i blizny?

Leczenie niedrożności żylnej metodą laserową nie wiąże się z żadnymi powikłaniami po zabiegu. Kończyny dolne są wolne od obrzęków i zasinień, nie występują też żadne trwałe blizny. Pacjent przez kilka pierwszych dni może zauważać jedynie drobne nakłucie, które konieczne jest do wprowadzenia światłowodu natomiast to zarasta, nie pozostawiając żadnej skazy.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Przyczyny są tak naprawdę różne. Uznaje się, że żylaki są dziedziczne bądź powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych. Wpływ na ich powstawanie ma również tryb życia: brak ruchu, praca siedząca lub tylko stojąca, nadwaga, noszenie zbyt wysokich obcasów i zbyt obcisłej bielizny to główne czynniki. Według statystyk, żylaki kończyn dolnych pojawiają się bardzo często u kobiet ciężarnych. To zresztą głównie panie mają problem z niewydolnością żylną.

Czy laseroterapia jest skuteczna?

Laserowe leczenie żylaków jest obecnie najbardziej skuteczną metodą niwelowania niewydolności żylnej. Co więcej, są to zabiegi w pełni bezpieczne i nieinwazyjne dla pacjenta oraz takie, które wiążą się z wysokim komfortem leczenia – po zabiegu nie jest konieczna hospitalizacja ani nawet rekonwalescencja. Laseroterapie stosuje się również na rozszerzone naczynka na twarzy – czyli popularne zamykanie naczynek.

Czy warunkiem zabiegu jest znieczulenie?

Zabiegi z wykorzystaniem światłowodu laserowego nie wymagają znieczulenia ogólnego. Pacjent otrzymuje natomiast znieczulenie miejscowe, które chroni przed uczuciem bólu i jest dużo bardziej bezpieczne. Właśnie dlatego z laseroterapii mogą korzystać pacjenci, którzy nie zakwalifikowali się do operacji chirurgicznych a przeciwwskazaniem było właśnie stosowanie znieczulenia ogólnego.

Różnica pomiędzy laserowym leczeniem żylaków a skleroterapią?

Skleroterapia to zabieg dużo bardziej inwazyjny. Podczas zabiegu do żyły wstrzykuje się specjalną piankę ze środkiem leczniczym, która wywołuje stan zapalny w żyle. W efekcie dochodzi do całkowitego zabliźnienia się niedrożnego naczynia krwionośnego. Laserowe usuwanie żylaków jest natomiast dużo bardziej bezpieczną metodą bowiem naświetlenie nie wpływa na zdrowe tkanki a jedynie zamyka tylko chore naczynia. Laseroterapia nie wywołuje też żadnych skutków ubocznych, takich jak reakcje alergiczne, uszkodzenia nerwu, zakrzepy z zatorami a nawet martwica skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 8 = 14