Test na wirusa HPV

Coraz częściej w mediach i w Internecie można usłyszeć o wirusie HPV – czym jest, jakie powoduje niebezpieczeństwo i jak można sprawdzić czy samemu się nie jest zarażonym. Wirus HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Jest to wirus który wywołuje zakażenia w genitaliach przez różne zmiany: od łagodnych do nawet nowotworowych. Głównie dotyczy on błon śluzowych i intymnych części ciała. Co jest niebezpieczne może on wywoływać raka szyjki macicy który jest jednym z najczęściej (drugim) występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

Mimo rozwoju edukacji seksualnej w ciągu ostatnich 20 lat zaobserwowano stały oraz szybki wzrost zachorowań którego powodem jest wirus brodawczaka ludzkiego. Mimo że nie prowadzi się obecnie dokładnych statystyk na ten temat to ze znanych danych wynika że liczba chorych wyraźnie wzrosła a średnia wieku u chorych obniżyła się. U mężczyzn średni wiek to 22 lata a u kobiet wynosi on 19. Najczęściej stwierdza się u osób aktywnie seksualnych w młodym wieku. Za ogólną zasadę przyjmuje się że zmiany wywołane przez wirusy HPV dotyczą 1 % osób które mają aktywne życie seksualne.

Jakie jeszcze zagrożenia oprócz raka szyjki macicy są spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego ? Jednym z przykładów są kłykciny kończyste. Pojawiają się one na błonach śluzowych narządów płciowych ale zdarzają się także przypadki w okolicach ust lub odbytu. W przypadku odbytu najczęstszym powodem jest wtórne zarażenie lub też stosunków analnych. Znacznie rzadziej występują one w jamie ustnej. Mimo że jest to choroba dorosłych to coraz częściej słyszy się o kłykcinach u dzieci przed okresem dojrzewania. Za powód uznaję się zarażenie przy porodzie. Innym źródłem mogą być też chorzy domownicy – np. przez nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Okres wylęgania to czas pomiędzy 6 tygodniami a 8 miesiącami ze średnia wynoszącą 3 miesiące. Kłykciny kończyste mogą występować w prąciu – na brzegach żołędzia, okolic wędzidełka czy wewnętrznej stronie napletka. Równie częstszym schorzeniem są kłykciny odbytu które diagnozowane są znacznie częściej u mężczyzn – szczególnie narażeni są homoseksualiści. U kobiet pojawiają się w postaci miękkich i brodawkowatych grud na wargach sromowych, kroczu i okolic. Grudki mogą objąć nabłonek, cewkę moczową, odbyt oraz szyjkę macicy.

Poważnym zagrożeniem jest rak prącia który jest wywoływany przez wirus HPV. Niepokojące jest że również w tym przypadku taka diagnoza pojawia się coraz częściej. Czynnikiem rozwojowym może być niedbanie o higienie lub też nieleczona stulejka. Rak prącia występuje rzadziej u obrzezanych mężczyzn – zwłaszcza w przypadku obrzezania w okresie niemowlęcym. Jest to przewlekła choroba która przy bez zastosowania leczenia może doprowadzić do dużych zniszczeń w prąciu.

Bardzo rzadką chorobą jest grudkowatość bowenoidalna która także jest wywoływana wirusem brodawczaka. Jest to stan przedrakowy przy którym występuję zagrożenie przejścia w raka prącia lub sromu. Przebieg tej choroby jest bardzo zmienny – czasami zmiany ustępują same z siebie a w niektórych przypadkach przebieg jest bardzo skomplikowany i długi. Partnerki które miały kontakty seksualne z mężczyznami z tą chorobą są w grupie wysokiego ryzyka jeśli chodzi o raka szyjka macicy. Inną chorobą powiązaną z HPV jest też choroba Bowena czy bardzo przypominająca ją erytroplaza Queyrata. Wirus ten może być też powodem raka sromu, raka pochwy, odbytu czy dysplazji szyjki macicy.

Wszystkie wymienione powyżej choroby są bardzo niebezpieczne dlatego tak ważna jest diagnostyka. Dlatego można zamówić test przez Internet gdzie można sprawdzić czy jest się zarażonym. Jednym z takich testów jest dostępny na stronie drwenerolog.pl test HPV 37. Test ten pozwala na wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego. Pozwoli on na sprawdzenie czy jeśli wirus występuje czy może on doprowadzić do raka. Czas badania to około czternaście dni. Ze strony taki test można zdobyć za 279 zł. Należy pamiętać że wirus ten jest bardzo częsty. A do tego czasami osoba zakażona nie ma żadnych objawów.

Występuje kilka metod badania zakażeń wirusem – koloskopia, peniskopia czy badania cytologiczne. Jedną z najbardziej pewnych metod jest wykrywanie dna wirusa za pomocą reakcji PCR. Test ten jest pewny w 99% i jest bardzo czuła. Pozwala na wykrycie nawet bardzo małej liczby wirusów a do tego pozwala sprawdzić z jakim rodzajem mamy do czynienia. Przebieg takiego badania jest bardzo prosty i wymaga tylko pobrania wymazu z zakażonych okolic.

HPVPonieważ jest to choroba o dużym zasięgu występowania i do tego przenoszona drogą płciową należy dbać o to aby być w pełni świadomym jej skutków oraz metod badania.

 

Chcesz zamówić test pcr na HPV – realizowany w laboratorium? Sprawdź te testy: https://drwenerolog.pl/kategoria-produktu/testy-hpv/

 

2 odpowiedzi na “Test na wirusa HPV”

  1. Meszek pisze:

    A według mnie co ma być to będzie. Wiele osób jest nosicielami wirusa HPV i jakoś nic im się nie dzieje. Trzeba dbać o ogólną odporność organizmu, wtedy nie będzie się miało kłopotów z tym, że jakiś wirus jest w organizmie lub go nie ma.

  2. Nos mnie boli pisze:

    Jak czytam takie brednie to nie wiem czy się śmiać czy płakać. W gruncie rzeczy można powiedzieć to na każdy temat: po co się w ogóle leczyć, skoro wirus HPV i tak jest, albo jakikolwiek inny… Jak tak będziemy do tego podchodzić, to do niczego niestety nie dojdziemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − = 28