Rak szyjki macicy a HPV. Kontakt z wirusem HPV ma zdecydowana większość kobiet. Najczęściej są one niegroźne, każde zakażenie wiąże się jednak z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy. Za rozwój choroby odpowiadają agresywne odmiany wirusa, oznaczane numerami 16 i 18 . Z tego względu ważna jest wiedza o przebiegu zakażenia i ewentualnym ryzyku.
Czy wirus HPV odpowiedzialny jest za raka szyjki macicy
Według ogólnodostępnych danych ponad 70 % zachorowań na raka szyjki macicy wywołane jest agresywnymi odmianami wirusa HPV. Human Papillomavirus to wirus brodawczaka ludzkiego, który występuje w ponad 100 odmianach. Większość z nich nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia. Wśród wielu odmian wysoko onkogenne są jedynie dwa typy wirusa HPV: HPV 16 i HPV 18.
Więcej na temat wirusa HPV przeczytasz na stronie: https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/
Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV
Głównym powodem zakażeń wirusem HPV są kontakty seksualne, ryzykowny w tym przypadku jest także intymny kontakt skóry narządów płciowych. Prezerwatywa w wypadku zarażenia wirusem HPV stanowi nikłą ochronę. Jest to wirus, który łatwo i szybko się rozprzestrzenia. Szacuje się, że w ciągu życia tylko kilkanaście procent kobiet nie było nigdy nosicielkami HPV. Do zakażeń dochodzi powszechnie, narażona jest każda kobieta aktywna seksualnie.
Diagnostyka raka szyjki macicy
Podstawową formą diagnostyki w przypadku raka szyjki macicy jest cytologia oraz test na hpv. Zaleca się robienie jej raz do roku. Przy takiej częstotliwości zmiany w obrębie szyjki macicy możliwe są do wykrycia odpowiednio wcześnie. Wczesne wykrycie zmian dobrze rokuje i jest podatne na terapię. Regularne badania są ważne także z tego wzglądu, że rak szyjki macicy w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Kiedy zauważymy niepokojące dolegliwości, może być już za późno.
Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest o wiele wyższe w przypadku osób będących nosicielami wirusa HPV. Można wykonać odpowiednie testy na hpv i stwierdzić, czy i jaki rodzaj wirusa jest w naszym organizmie. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są nieleczone infekcje intymne, wczesne rozpoczęcie współżycia i duża ilość partnerów seksualnych.
Szczepienia przeciw HPV a rak macicy
Istnieje także możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka działa na agresywne typy wirusa HPV 16 i HPV 18. Szczepionki działają także na inne typy, także te powodujące brodawki narządów płciowych. Ze względu na fakt, że za raka szyjki macicy w 70 % przypadków odpowiada wirus HPV, szczepienia wydają się być najlepszą ochroną profilaktyczną. Dodatkowo, regularne badania są gwarancją wykrycia ewentualnych nieprawidłowości odpowiednio wcześnie.
Prawda jest taka, że szczepionkę na HPV każą brać kobietom i dziewczynom, bo to one mają największe zagrożenie rakiem szyjki macicy. A to właśnie chłopacy są największym zagrożeniem, bo oni mają najczęściej HPV i zarażają swoje partnerki.
I tak i nie. Bo i kobiety i mężczyźni są nosicielami wirusa HPV. Dziewczynki biorą szczepionki, bo dzięki temu nie umrą na raka szyjki macicy. A faceci znacznie rzadziej mają objawy i jak już chorują to na kłykciny kończyste, a to nie jest groźne dla życia.