Rak szyjki macicy a HPV

Rak szyjki macicy a HPV. Kontakt z wirusem HPV ma zdecydowana większość kobiet. Najczęściej są one niegroźne,  każde zakażenie wiąże się jednak z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy. Za rozwój choroby odpowiadają agresywne odmiany wirusa, oznaczane numerami 16 i 18 . Z tego względu ważna jest wiedza o przebiegu zakażenia i ewentualnym ryzyku.

Czy wirus HPV odpowiedzialny jest za raka szyjki macicy

wskazania do wykonania testu na hpvWedług ogólnodostępnych danych ponad 70 % zachorowań na raka szyjki macicy wywołane jest agresywnymi odmianami wirusa HPV. Human Papillomavirus to wirus brodawczaka ludzkiego, który występuje w ponad 100 odmianach. Większość z nich nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia.  Wśród wielu odmian wysoko onkogenne są jedynie dwa typy wirusa HPV: HPV 16 i HPV 18.

Więcej na temat wirusa HPV przeczytasz na stronie: https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV

Głównym powodem zakażeń wirusem HPV są kontakty seksualne, ryzykowny w tym przypadku jest także intymny kontakt skóry narządów płciowych. Prezerwatywa w wypadku zarażenia wirusem HPV stanowi nikłą ochronę. Jest to wirus, który łatwo i szybko się rozprzestrzenia. Szacuje się, że w ciągu życia tylko kilkanaście procent kobiet nie było nigdy nosicielkami HPV. Do zakażeń dochodzi powszechnie, narażona jest każda kobieta aktywna seksualnie.

Diagnostyka raka szyjki macicy

Podstawową formą diagnostyki w przypadku raka szyjki macicy jest cytologia oraz test na hpv. Zaleca się robienie jej raz do roku. Przy takiej częstotliwości zmiany w obrębie szyjki macicy możliwe są do wykrycia odpowiednio wcześnie.  Wczesne wykrycie zmian dobrze rokuje i jest podatne na terapię. Regularne badania są ważne także z tego wzglądu, że rak szyjki macicy w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Kiedy zauważymy niepokojące dolegliwości, może być już za późno.

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest o wiele wyższe w przypadku osób będących nosicielami wirusa HPV. Można wykonać odpowiednie testy na hpv i stwierdzić, czy i jaki rodzaj wirusa jest w naszym organizmie. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są  nieleczone infekcje intymne, wczesne rozpoczęcie współżycia i duża ilość partnerów seksualnych.

Szczepienia przeciw HPV a rak macicy

Istnieje także możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka działa na agresywne typy wirusa HPV 16 i HPV 18. Szczepionki działają także na inne typy, także te powodujące brodawki narządów płciowych.  Ze względu na fakt, że za raka szyjki macicy w 70 % przypadków odpowiada wirus HPV, szczepienia wydają się być najlepszą ochroną profilaktyczną. Dodatkowo, regularne badania są gwarancją wykrycia ewentualnych nieprawidłowości odpowiednio wcześnie.

2 odpowiedzi na “Rak szyjki macicy a HPV”

  1. Mona Stera pisze:

    Prawda jest taka, że szczepionkę na HPV każą brać kobietom i dziewczynom, bo to one mają największe zagrożenie rakiem szyjki macicy. A to właśnie chłopacy są największym zagrożeniem, bo oni mają najczęściej HPV i zarażają swoje partnerki.

  2. Patrycja pisze:

    I tak i nie. Bo i kobiety i mężczyźni są nosicielami wirusa HPV. Dziewczynki biorą szczepionki, bo dzięki temu nie umrą na raka szyjki macicy. A faceci znacznie rzadziej mają objawy i jak już chorują to na kłykciny kończyste, a to nie jest groźne dla życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

40 − = 33