Swędzenie pochwy – poznaj przyczyny

Nie każda kobieta doznaje przykrych doznań w okolicy narządów płciowych, ale wiele z nich narażona jest na takie symptomy jak swędzenie pochwy i upławy. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, co się tam dzieje! Każda z kobiet może zmierzyć się z problemem świądu i dlatego konieczne jest zrozumienie przyczyn, ponieważ świąd jest dokuczliwy i bolesny, a także może być wynikiem różnych zaburzeń i chorób. Są one dość irytujące, ale rzadko niebezpieczne.

Swędzenie pochwy może wydawać się niepokojące, ale skontaktowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i testów ma ogromne znaczenie. Kompleksowe testy wenerologiczne pozwolą każdej kobiecie poznać stan swojego zdrowia.

Istnieje kilka najczęstszych przyczyn nagłego swędzenia pochwy i podrażnienia tych okolic intymnych, w tym:

Zakażenie bakteryjne pochwy. Każda zdrowa kobieta posiada zdrową mieszankę bakterii w pochwie. Ale niewłaściwe bakterie rosnące tam mogą prowadzić do infekcji. Oprócz świądu, innymi objawami, które towarzyszą infekcjom bakteryjnym, są stany zapalne, pieczenie, upławy i zapach rybi.

Choroby przenoszone drogą płciową. Chlamydia, opryszczka narządów płciowych, brodawki narządów płciowych, rzęsistkowica i rzeżączka mogą powodować świąd pochwy i upławy. W przypadku podejrzenia, że mogło dojść do zakażenia jedną z takich chorób warto wykonać pełną diagnostykę testami wenerologicznymi. Szybka i wiarygodna diagnostyka daje możliwość wyleczenia.

Zakażenie kandydozą pochwy. U około trzech z czterech kobiet rozwija się zakażenie drożdży w pewnym momencie swojego życia. Zakażenia drożdżami występują, gdy candida, rozwija się w pochwie i sromie. Ciąża, stosunek płciowy, antybiotyki i osłabiony system immunologiczny mogą powodować, że kobiety są bardziej narażone na zakażenie drożdżami. Oprócz świądu pochwy i podrażnień, zakażenie będzie powodowało upławy gęste i białe.

Klimakterium. Spadek produkcji estrogenu, który występuje po zakończeniu okresu rozrodczego kobiety może powodować cienkie i suche ściany pochwy. Może to prowadzić do świądu i podrażnienia. Swędzenie ścian pochwy jest również problemem u niektórych kobiet karmionych piersią.

Pojawiające się podrażnienie i swędzenie pochwy często się ustępuje samo. Jeśli jednak trwa dłużej, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku chorób wenerycznych. Dostępne testy PCR pozwalają z 99% wiarygodnością otrzymać wynik i w przypadku potwierdzenia zakażenia poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Leczenie świądu pochwy jest zależne od przyczyny, który powoduje problem:

 • Zakażenia bakteryjne powodujące choroby weneryczne są leczone antybiotykami.
 • Zakażenia kandydozą są leczone lekami przeciwgrzybiczymi. Leczenie polega na używaniu kremów, maści lub czopków, albo są przyjmowane doustnie.
 • Świąd związany z menopauzą może być leczony kremem estrogenowym, tabletkami lub wkładką dopochwową.
 • Inne rodzaje świądu i podrażnień odpowiadają kremom lub balsamom sterydowym, które zmniejszają stan zapalny. Krem sterydowy o działaniu korygującym na receptę może zmniejszyć podrażnienie stwardnienia rozsianego.
 • U młodych dziewcząt ważne jest, aby zgłaszać jakiekolwiek świąd pochwy, pieczenie lub podrażnienie lekarzowi, ponieważ objawy te mogą być oznakami nadużyć seksualnych.

Czy istnieją domowe środki zaradcze na świąd pochwy, pieczenie i podrażnienie?

Oto kilka wskazówek do zapobiegania i leczenia zaburzeń pochwy:

 • Unikanie zapachowych tamponów lub papieru toaletowego, kremów, kąpieli bąbelkowych.
 • Używać wody i zwykłego mydła, aby regularnie czyścić zewnętrzny obszar narządów płciowych. Ale nie myć więcej niż raz dziennie. Może to zwiększyć suchość.
 • Zawsze wycieraj z przodu i z powrotem po wypróżnieniu.
 • Nosić bawełniane majtki (bez tkanin syntetycznych) i codziennie zmieniać bieliznę.
 • Korzystać z prezerwatyw podczas stosunku płciowego w celu zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową.

2 odpowiedzi na “Swędzenie pochwy – poznaj przyczyny”

 1. Maloca pisze:

  Często jest tak, że klimakterium to nie tylko zmiany, które łączą się z chwilowym zachwianiem psychicznym, ale również większa podatność na choroby, w tym także weneryczne kłopoty, których kobieta rzadko się spodziewa, bo przecież ma stałego partnera i tak dalej. Ale nawet w takim przypadku choroby weneryczne mogą się pojawić.

 2. Ola pisze:

  Klimakterium to czas, który niektóre kobiety przeżywają aż za bardzo. Bez przesady, praktycznie nic się w naszym życiu wtedy nie zmienia. A właściwie znam wiele kobiet, które na ten czas czekają, więc nie ma się co nakręcać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

87 − 86 =