Osteoporoza: objawy i profilaktyka

Osteoporoza to choroba, która standardowo występowała przede wszystkim u kobiet po menopauzie. Jednak od pewnego czasu lekarze obserwują zwiększony odsetek zachorowań również w innych grupach wiekowych. Co stanowi przyczynę tej choroby? Jak ją leczyć?

Czym jest osteoporoza i co ją powoduje?

Osteoporoza to stan choroby kości, objawiający się postępującym ubytkiem masy kostnej, w wyniku czego kości są podatniejsze na wszelkiego rodzaju złamania i uszkodzenia, a cały organizm często boryka się z różnymi innymi dolegliwościami. Podstawową przyczyną osteoporozy wciąż pozostaje przekwitanie, czyli menopauza: spora większość osób chorych to właśnie kobiety, które mają za sobą okres menopauzy.

Czytaj też portal na temat osteoporozy – OSTEOPOROSIS

Jednak choroba może występować również u osób młodszych i stanowić konsekwencję wielu innych czynników. Wśród czynników, które warunkują lub powodują powstawanie menopauzy, wyróżniamy między innymi podatność genetyczną, chudą budowę ciała, długotrwałe unieruchomienie, częste złamania kości, spożywanie alkoholu, palenie papierosów i wreszcie nieodpowiednią dietą, zbyt ubogą w wapń, białko oraz niezwykle istotną w profilaktyce osteoporozy witaminę D. Do powstawania choroby może się przyczynić również spożywanie niektórych rodzajów leków.

Objawy osteoporozy

Pierwsze i najbardziej charakterystyczne objawy, jakie daje osteoporoza, to między innymi uporczywe bóle kości (nasilające się zwłaszcza przy podnoszeniu ciężarów), częste złamania, a także ogólne poczucie osłabienia. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby może dojść do pojawienia się wielu specyficznych objawów tej choroby, takich jak na przykład garb starczy czy zmniejszenie wzrostu, co stanowi konsekwencję uginających się i kruszejących kości i kręgów.

Leczenie i profilaktyka osteoporozy

Warto sobie uświadomić, że podobnie jak w przypadku niemal każdej innej choroby, osteoporozie o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż ją leczyć. Najskuteczniejsze metody profilaktyki to unikanie toksycznych używek (alkohol, papierosy), niepotrzebnego spożywania leków, a także stosowanie odpowiedniej diety.

Do czynników sprzyjających powstawaniu tej choroby należą między innymi niedobór wapnia oraz magnezu, dlatego też nasza codzienna dieta powinna zawierać odpowiednie ilości tych dwóch mikroelementów. Z oczywistych względów, trudniej wygląda sytuacja jeśli chodzi o witaminę D, ponieważ w naszym klimacie jest syntezowana przez skórę pod wpływem promieni słonecznych jedynie od drugiej połowy kwietnia do końca września. Ponadto, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, zwłaszcza latem, mimo że z całą pewnością dostarczy nam odpowiedniej ilości witaminy D, to ostatecznie może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Warto w związku z tym zainteresować się odpowiednimi, dobrymi jakościowo suplementami diety, które pozwolą nam wzbogacić naszą codzienną dietę o właściwą dawkę tej witaminy. Do czynników zapobiegawczych należy również regularny, niezbyt intensywny wysiłek fizyczny oraz wykonywanie odpowiednich badań  (gęstość kości oraz poziom hormonów).

2 odpowiedzi na “Osteoporoza: objawy i profilaktyka”

  1. Kornacki pisze:

    Osteoporoza jest chorobą, która czeka na każdego z nas, dlatego właśnie trzeba myśleć o niej już teraz. Zwłaszcza, że można jej w dość łatwy sposób zapobiegać. Wprawdzie witamina D powinna się sama wytwarzać w organizmie, ale po lecie można ją brać w multiwitaminie i nie będzie żadnego problemu z osteoporozą.

  2. szef wszystkich szefów pisze:

    Wszędzie wszyscy piszą o suplach, ale jak wybrać te, które rzeczywiście będą chronić kości przed osteoporozą? Zwłaszcza, że nie mówimy tu o nastolatku, którego organizm łatwo przyswaja mikroelementy, ale najczęściej o osobie, która jest co najmniej w średnim wieku, bo wtedy osteoporoza zaczyna być problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 7 = 1