Łysienie plackowate

Łysienie to przypadłość, z powodu której cierpi znaczna część społeczeństwa. Statystycznie częściej występuje u mężczyzn, ale równie często pojawia się u kobiet jak i dzieci. Wyróżniamy kilka rodzajów tej uporczywej dolegliwości, a jednym z nich jest łysienie plackowate, które najdotkliwiej powoduje utratę owłosienia.

Charakterystyczne objawy i przyczyny

Łysienie plackowate jest chorobą przewlekłą, występującą na skutek zapalenia mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do znacznej utraty włosów, pozostawiając charakterystyczne rozległe placki. Najczęściej cierpią z jego powodu ludzie młodzi, do 30 roku życia oraz dzieci. Zmiany dotyczą nie tylko okolic skóry głowy, ale także innych owłosionych obszarów, jak brwi, czy broda. Postęp łysienia jest procesem indywidualnym. U niektórych następuje gwałtownie, natomiast u innych postępuje systematycznie, ogołacając kolejne obszary. Rzadko kiedy dochodzi do rumienia lub złuszczenia w okolicach łysienia. Nie pojawiają się także ogniska zapalne. W ciężkich przypadkach występują zmiany patologiczne w obrębie paznokci.

Czytaj więcej  o objawach: http://drtrycholog.pl/lysienie-plackowate/

Konkretne przyczyny łysienia tego typu nie są znane. Prawdopodobnie za tą dolegliwość odpowiada podłoże autoimmunologiczne. Układ odpornościowy sam atakuje mieszki włosowe uznając je za obce, co powoduje ich zapalenie, a następnie wypadanie włosów. Choroba ta często przebiega z innymi tego typu jak bielactwo, atopowe zapalenie skóry, zapalenie tarczycy, zapalenie jelita grubego, toczeń rumieniowaty. Może również stanowić przyczyny genetyczne, dzieje się tak u od 20% do 60% przypadków. Narażeni są krewni pierwszego stopnia oraz bliźnięta jednojajowe. Łysienie plackowate równie często występuje u ludzi cierpiących na zespół Downa. Istnieją również opinie, iż może być także związane z czynnikami psychodermatologicznymi. Wpływa na to duży, silny stres, niepokojące stany emocjonalne, depresja. Może być również spowodowane niedoborami w organizmie lub zmianami hormonalnymi. Czasami nagły przyrost włosów można zaobserwować u kobiet w ciąży, natomiast tuż po rozwiązaniu następuje ich nagminne wypadanie.

Skuteczne leczenie

Leczenie łysienia plackowatego to długi proces, który niekiedy nie przynosi oczekiwanych skutków. Rodzaj zastosowanej terapii uzależniony jest od wieku, stopnia utraty owłosienia oraz ewentualnych skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić i jaką szkodę mogą przynieść.

Leczenie łysienia plackowatego za pomocą KENALOG

Jedną z metod jest stosowanie płynów zawierających minoksydyl, które mają za zadanie pobudzić porost włosów. Mogą jednak powodować zaczerwienia i podrażnienia skóry.

Rzadko stosowaną terapią jest krioterapia, gdyż znaczne obniżenie temperatury ciała może spowodować uszkodzenie mieszków włosowych.

Immunoterapia miejscowa jest najbardziej popularna, gdyż odnotowano dużo przypadków, które zakończyły się sukcesem. Opiera się na zastosowaniu alergenów kontaktowych, które powodują wywołanie nadwrażliwości kontaktowej.

Bardzo powszechną metodą zapobiegania łysieniu plackowatemu jest także naświetlanie promieniami UVA i UVB.

Czytaj też: http://kartuzy.info/wiadomosc,28210,Leczenie-lysienia-i-wypadania-wlosow-Nowoczesna-Trychologia-w-Gdansku.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − = 69