Badanie włosów – trichogram

Gęste i mocne włosy są oznaką zdrowia oraz szczególnym atutem płci pięknej. Niestety nie każdy z nas może pochwalić się bujną czupryną. Są włosy, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku nadmiernego wypadania włosów, łupieżu, łuszczycy, nadprodukcji łoju czy też innego schorzenia owłosionej skóry głowy. Osoby mające problemy z włosami i skórą głowy powinny zgłosić się czym prędzej do specjalisty, który rozpozna przyczynę utraty włosów. Trichogram jest mikroskopowym badaniem włosów, dzięki któremu można się dowiedzieć o aktualnym stanie i rodzaju naszych włosów.

Problemy z włosami? – Postaw na innowacyjną diagnostykę i zrób trichogram

Trichogram jest mikroskopowym badaniem włosa, które pozwala na ocenę rodzaju i gatunku włosa, a dodatkowo pozwala dokładnie przyjrzeć się jego stanowi oraz strukturze. Badanie to jest niezwykle pomoce przy nadmiernym wypadaniu włosów oraz w przypadku słabej ich kondycji.

Jak wygląda badanie za pomocą trichogramu? Najczęściej na badanie kieruje pacjenta lekarz dermatolog, chociaż posiadanie skierowania nie jest konieczne do jego przeprowadzenia. Podczas badania próbkę włosów poddaje się ocenie pod mikroskopem, co pozwala na przyjrzenie się strukturze włosów, które wypadły oraz tych, które zostały wyrwane z brzegu ogniska łysienia. Lekarz ma możliwość sprawdzenia stosunku włosów w fazie wzrostu, do tych znajdujących się w fazie spoczynku. Sprawdza także, czy końcówki włosów są ułamane czy też zakończone cebulką, co jest niezwykle pomocne w celu rozpoznania źródła problemu oraz postawienia prawidłowej diagnozy.

W jakim celu trycholog tak szczegółowo ogląda włosy?

Trichogram pozwala określić, w której fazie wzrostu włosy wypadają. Obecnie wyróżniamy trzy podstawowe fazy życia każdego włosa. Anagen jest fazą tworzenia i wzrostu włosa. U zdrowego człowieka w tejże fazie znajduje się zwykle około dziewięćdziesięciu procent włosów. Faza ta trwa zazwyczaj od trzech do sześciu lat. Kolejna fazą jest katagen, czyli zahamowanie wzrostu włosów. Faza ta trwa około dwóch tygodni i znajduje się w niej około jeden procent włosów. Ostatnią fazą jest telogen, kiedy to włos całkowicie wychodzi z mieszka włosowego, a na jego miejscu zaczyna wyrastać nowy włos. Około czternaście procent włosów znajduje się w telogenie, który trwa do trzech miesięcy.

Jeśli włos choruje i nie przechodzi prawidłowo przez podstawowe fazy życia, to zaczynają się problemy z nadmiernym ich wypadaniem. Dlatego też bardzo ważne jest rozpoznanie, w jakiej fazie włosy wypadają, dzięki czemu można podjąć odpowiednie leczenie.

Trichogram – jak wygląda zabieg? Zobacz na Youtube

Trichogram zleca się najczęściej w celu znalezienia przyczyny łysienia, które mogą być różne (m.in. choroby tarczycy czy też choroby genetyczne, łysienie plackowate czy androgenowe, infekcja). Badanie to wykonywane jest we wstępnej diagnostyce oraz podczas leczenia w celu oceny poprawy bądź też pogorszenia stanu włosów. Trichogram jest badaniem bezinwazyjnym oraz nieszkodliwym, więc można je przeprowadza wielokrotnie. Najlepiej aby odstępy pomiędzy kolejnymi badaniami były dłuższe niż trzy miesiące. Nawet dla kobiet w ciąży nie ma żadnych przeciwskazań.

Warto przeczytać również artykuły na portalu dermatologicznym.

Do przeprowadzenia badania wystarczy pobrać około stu włosów ze skóry głowy oraz przeanalizować pod mikroskopem stan ich korzeni, co pozwoli uzyskać informacje dotyczącą postępu choroby oraz typu wypadania włosów.

2 odpowiedzi na “Badanie włosów – trichogram”

  1. Malwens pisze:

    Najczęściej włosy trzeba badać po skończeniu 30 roku życia. Ale oczywiście nikt się tym nie przejmuje, bo tak jest ze wszystkimi dolegliwościami, których można się spodziewać, ale nie myśli się o nich. A wypadanie włosów to przecież norma u praktycznie wszystkich ludzi, więc nie ma się co tym przejmować i spinać niepotrzebnie.

  2. Czarny pisze:

    Nareszcie lekarze zrozumieli, że łysienie to nie jest problem włosów, ale po prostu choroba skóry. To krótko mówiąc kłopot dermatologiczny, który trzeba rozwiązać na poziomie leczenia chorób skóry. Bo włosy ani nie bolą, ani nie wypadają same z siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − = 9