Objawy rzęsistkowicy

  Rzęsistkowica spowodowana jest przez naprawdę malutkiego pasożyta zwanego Trichomonas vaginalis, którego nie można go zobaczyć gołym okiem. Ludzie współżyjąc seksualnie z niezabezpieczonym zakażonym partnerem narażają się na zarażenie się tym patogenem. Zakażenie rozprzestrzenia się, gdy nasienie, wydzielina i płyny pochwowe dostają się do wnętrza penisa, sromu lub pochwy.

Rzęsistkowica objawy początkowe

  Od czasu zakażenia patogenem trichomonas do wystąpienia pierwszych objawów pacjenci zwykle mija od jednego do trzech tygodni. Następnie dochodzi do ropnego zapalenia błony śluzowej narządów płciowych i dróg moczowych, którym zwykle towarzyszy świąd i pieczenie w okolicy narządów płciowych oraz nieprzyjemny zapach. W szczególności te charakterystyczne objawy rzęsistkowicy wpływają negatywnie na kobiety.

Rzęsistkowica objawy u kobiet

  Około pięciu do 28 dni po zakażeniu u kobiet mogą pojawić się pierwsze oznaki, jakie daje rzęsistkowica pochwy zapalenia pochwy. Typowe dla rzęsistkowicy są szczególnie nieprzyjemne, pieniste, brązowe upławy, które mają ostry rybi zapach i pojawia się bolesne pieczenie w okolicy narządów płciowych. Pochwa jest czasem czerwona i opuchnięta. Na ścianach pochwy mogą pojawić się czerwone plamki, jako oznaka szczególnie ciężkiego stanu zapalnego tej okolicy.

Ze względu na stan zapalny wiele dotkniętych chorobą kobiet odczuwa ból podczas stosunku, intensywne pieczenie oraz ból krocza. Jeśli rzęsistkowica wpływa również na cewkę moczową, może powodować parcie na mocz, i nieprzyjemne palące oddawanie moczu.

Rzęsistkowica objawy u mężczyzn

  Rzęsistkowica u mężczyzn zwykle nie powoduje żadnych objawów. Czasami zdarzają się dolegliwości związane z zapaleniem cewki moczowej, któremu towarzyszy łagodny ból cewki moczowej, pieczenie podczas oddawania moczu i wytrysku, jak również wydzielina z cewki moczowej. Ten ropny wyciek, jest ignorowany przez wielu dotkniętych chorobą mężczyzn. U mężczyzn, patogen trichomonas wywołuje objaw taki jak zaczerwieniony napletek i stan zapalny prostaty. Więcej informacji o objawach dowiesz się tutaj http://dobrywenerolog.pl/rzesistkowica/objawy-rzesistkowicy/.

Reasumując

  Około 70% zarażonych osób nie ma żadnych oznak ani symptomów. Gdy rzęsistkowica wywołuje objawy, może wahać się od łagodnego podrażnienia do ciężkiego stanu zapalnego.

U kobiet objawy rzęsistkowicy obejmują:

 • Brązowe upławy lub  żółto-zielone, które mogą mieć nieprzyjemny zapach
 • Pojawia się  bolesność, obrzęk i świąd w okolicach pochwy
 • Ból podczas oddawania moczu lub uprawiania seksu
 • Ból w dolnej części brzucha
 • Ból krocza
 • Dyskomfort przy oddawaniem moczu lub uprawiania seksu.

U mężczyzn rzęsistkowica objawy może powodować takie jak:

 • Biały wyciek z penisa
 • Ból cewki moczowej
 • Parcie na mocz
 • Ból lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
 • Konieczność częstszego oddawania moczu niż zwykle
 • Swędzenie lub podrażnienie wewnątrz penisa
 • Bolesność, obrzęk i zaczerwienienie wokół głowy penisa
 • Zaczerwieniony napletek.

Rzęsistkowica  – diagnoza

Jeśli kobieta lub mężczyzna podejrzewają u siebie infekcję powinni wykonać test w kierunku zakażenia rzęsistkowicą.  Jeżeli wynik będzie dodatni należy udać się do ginekologa, urologa lub dermatologa. Ponadto lekarz może dodatkowo wykonać wymaz z wydzieliny cewki moczowej u mężczyzny lub wydzieliny pochwowej kobiety, wykonując w ten sposób badanie mikroskopowe i laboratoryjne. Pod mikroskopem patogeny rzęsistka są zwykle rozpoznawalne na podstawie ich kształtu gruszki, wici i ich ruchu obrotowego. Posiadanie rzęsistkowicy może powodować nieprzyjemne uprawianie seksu. Bez leczenia infekcja może trwać miesiące, a nawet lata.

4 odpowiedzi na “Objawy rzęsistkowicy”

 1. Zalia pisze:

  No, to dość nieprzyjemne schorzenie, a ten rybi zapach jest nie do wytrzymania … wiem, bo sama przez to przechodziłam.

 2. Jola pisze:

  Co robić? Mam takie objawy jak w artykule!

 3. Kaśka pisze:

  Hej, drogie Panie i Panowie! 🙂 Ja polecam ze swojej strony testy z drwenerolog.pl. Jakiś czas temu sama miałam ten problem, po testach przekonałam się, że jestem chora i mogłam z wynikami iść do lekarza, który wybrał od razu odpowiednią metodę.

 4. Fela pisze:

  70% nie ma żadnych objawów? W jaki sposób się wyleczyć w takim razie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 − = 32