Najważniejsze informacje o rzeżączce

Pamiętaj, że seks bez zabezpieczenia może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Nie zawsze skończy się jedynie na wyrzutach sumienia, a następstwa swoich działań możesz odczuwać o wiele dłużej. Każde przypadkowe zbliżenie naraża Cię na zarażenie chorobą weneryczną, a tą, która występuje najczęściej, jest  rzeżączka.

Jakie objawy powinny Cię niepokoić?

Jeśli jesteś mężczyzną, zwróć szczególną uwagę na wyciek ropy z ujścia cewki moczowej, trudności w oddawaniu moczu, pieczenie, a czasem nawet towarzyszący ostry ból. Uczucie bolesności wiązać się będzie z każdym wzwodem, a im wzwód będzie większy, tym nieprzyjemniejsze uczucia będą Cię spotykać. Co ważne – wszystkie te objawy mogą pojawić się już w ciągu kilku dni od Twojej niezabezpieczonej przygody.

U kobiet początkowe stadium choroby niestety przebiega zupełnie bez żadnych objawów. Występujące niespodziewanie pieczenie i dyskomfort w okolicach intymnych oraz upławy zazwyczaj nie są łączone z tą jednostką chorobową. Niekontrolowany rozwój nierozpoznanej choroby stanowić może ogromne niebezpieczeństwo.

Nawet jeśli nie obserwujesz u siebie jeszcze żadnych objawów, warto mieć pewność, że Twoje zdrowie nie zostało narażone. Rozmowa z lekarzem może być wstydliwa i krępująca, a wykonanie badania w przychodni bywa czasochłonne. Co zrobić? Chcesz przekonać się i mieć pewność, że nie doszło do zakażenia? Zależy Ci, by szybko oraz absolutnie bezboleśnie mieć stuprocentową pewność, czy doszło do zakażenia rzeżączką? Pragniesz jak najszybciej podjąć skuteczne leczenie, jeśli rzeczywiście doszło do zarażenia?

Możesz mieć to wszystko. Szybko i sprawnie.  Zamów test na rzeżączkę, który pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na wszystkie Twoje pytania. Badanie na rzeżączkę, jakie wykonasz samodzielnie w komfortowych warunkach Twojego domu, nie narazi Cię na poczucie skrępowania. Test jest bardzo dokładny i czuły, a dzięki temu, uzyskany wynik pozbawi Cię wszystkich wątpliwości. Zrobisz go w dogodnym dla Ciebie czasie i miejscu, unikniesz kolejek i niepotrzebnego stresu, a do przychodni udasz się jedynie po wynik. To wygodne, prawda?

Jeżeli wynik Twojego testu na rzeżączkę okaże się być pozytywny – nie panikuj! Jak najszybciej udaj się do odpowiedniego lekarza, jakim jest wenerolog, a on wdroży stosowne działania. Leczenie rzeżączki nie jest skomplikowane, a choroba może być całkowicie wyleczona. Lekarz zadecyduje o podaniu antybiotyków domięśniowo lub doustnie, co daje praktycznie stuprocentową pewność wyleczenia. Niezmiernie ważne jest, by testom na rzeżączkę poddać wszystkich partnerów seksualnych zarażonej osoby. Nawet, jeżeli ich wynik będzie negatywny, lekarz i tak profilaktycznie zaleci leczenie antybiotykami, co będzie niewiele różnić się od leczenia stwierdzonej choroby.

Niewykryta, a przez to nieleczona rzeżączka niesie za sobą szereg powikłań, które często są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Kontakty seksualne z kolejnymi partnerami skutkują niestety kolejnymi zarażeniami. Powikłania choroby są tym poważniejsze, jeśli nieleczonej rzeżączce towarzyszy nadmierny wysiłek fizyczny oraz nadużywanie alkoholu, narkotyków oraz innych środków odurzających. Drobne zabiegi w obrębie cewki moczowej, a nawet jazda na rowerze często prowadzi do drobnych urazów w okolicy zewnętrznych narządów płciowych, co z kolei może skutkować powstaniem powikłań.

Podział powikłań zakażenia rzeżączką u mężczyzn:

 • Rzeżączkowe zapalenie najądrzy
 • Rzeżączkowe zapalenie najądrzy i jądra
 • Rzeżączkowe zapalenie gruczołu krokowego
 • Ropień gruczołu krokowego
 • Rzeżączkowe zapalenie gruczołów łojowych Tysona
 • Rzeżączkowe zapalenie przewodów okołocewkowych
 • Rzeżączkowe zapalenie gruczołów Littrégo
 • Ropień okołocewkowy
 • Rzeżączkowe zapalenie gruczołów opuszkowo-cewkowych Cowpera
 • Rzeżączkowe zapalenie pęcherzyków nasiennych

Wyróżnia się również powikłania, występujące zarówno u mężczyzn jak i kobiet:

 • Zespół Fitza, Hugha i Curtisa Rozsiane zakażenie rzeżączkowe / posocznica rzeżączkowa
 • Zespół stawowo-skórny
 • Rzeżączkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • Rzeżączkowe zapalenie wsierdzia

Pamiętaj, że przed wymienionymi powikłaniami może uchronić Cię szybki i skuteczny test na rzeżączkę. Odpowiedź na pytanie: „czy warto ryzykować swoim życiem, a nawet zdrowiem?” może być tylko jedna. Wykonaj test i śpij spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 5 =