Ból głowy to duży dyskomfort. Utrudnia pracę, naukę, wykonywanie codziennych obowiązków, nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Pojawia się nieproszony i zazwyczaj nagle. Szczególnie uciążliwy jest, gdy daje o sobie znać przy okazji ważnej imprezy. Większości z nas pomagają zwykłe tabletki przeciwbólowe, jednak są tacy, u których ten rodzaj niedogodności utrzymuje się mimo wszelkich prób jego pokonania.
Migrena i jej odmiany
Migrena jest pulsującym bólem głowy, zazwyczaj występującym z jednej strony. Ma charakter powtarzalny, potrafi trwać nawet kilka dni bezustannie. Wywołuje światłowstręt. Bywają również epizody, w których pojawiają się mroczki, chwilowe niedowidzenie, czy niedowład. Zjawisko to określane jest mianem migreny z aurą. Ponadto rozróżniamy migrenę oczną, okoporaźną, porażenną lub śnieg optyczny. Szczególnie uciążliwy bywa stan migrenowy, powodujący uporczywe wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Towarzyszą mu również obfita wydzielina z nosa oraz nadmierne pocenie się skóry w obrębie twarzy.
Migrena jest chorobą przewlekłą. Obecnie cierpi na nią duża część społeczeństwa. Szczególnie podatne są na nią kobiety. Nie ma 100% sposobu na jej całkowite pozbycie się. Skuteczna bywa terapia oparta na stosowaniu leków, ale nawroty i tak się zdarzają. Osobom cierpiącym na migreny nie wystarczają zwykłe środki przeciwbólowe. Duży wpływ na jej występowanie mają czynniki genetyczne. Wraz z sędziwym wiekiem zazwyczaj ustępuje samoistnie.
Ból głowy w ciąży i u dzieci
Szczególnie podatne na ból głowy są niewątpliwie kobiety w ciąży. Jest to okres, w którym całe ciało doznaje wielu zmian, buzują hormony. Nie jest trudno wówczas o taką dolegliwość. Niestety wszelkie specyfiki farmaceutyczne są niewskazane. Co prawda mała dawka paracetamolu, poniekąd nie jest szkodliwa dla dziecka, ale niektóre panie boją się nawet małej ilości i wolą swoje przecierpieć. Pozostają więc metody relaksacyjne. Odpowiedni jest długi spacer, który dotleni należycie organizm.
Ból głowy występujący u dzieci bardzo niepokoi rodziców. Przyczyny mogą być różne. Niekiedy zdarza się, że mały smyk, nie wiedząc dokładnie, co mu dolega, tak naprawdę określa w ten sposób stan podgorączkowy. Niejednokrotnie powstaje też na skutek częstych katarów, które powodują ból ucha, co z kolei prowadzi do wysiękowego zapalenia tych okolic. Rzadko zdarza się, aby ból głowy u dzieci miał podłoże neurologiczne. Kiedy jest bardzo uciążliwy, można podać preparat na bazie ibuprofenu lub paracetamolu.
Czytaj więcej: http://abcmigreny.net.pl/
Ból z tyłu głowy
Ból z tyłu głowy nie powinien nas niepokoić w przypadku jego wystąpienia w trakcie przeziębienia lub grypy. Czasami może być również spowodowany zwykłym przemęczeniem. Jeżeli jednak powtarza się nagminnie, powinniśmy udać się do lekarza, gdyż może mieć związek ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub nadciśnieniem tętniczym.
Bóle głowy to uporczywa dolegliwość. Jeżeli tylko przytrafia się od czasu do czasu, spokojnie możemy sobie z nią poradzić. Czasami wpływ na jej występowanie może mieć także stres, jak i nagła ekscytacja. Ale gdy występują regularnie, warto odwiedzić lekarza.
Najczęściej ból głowy jest sygnałem od organizmu, że mamy jakąś dolegliwość, z którą nasz organizm walczy. Często jest to właśnie sygnał, że to choroba, która nie daje innych objawów – może to też być borelioza, więc powtarzających się bólów głowy i migren nie powinno się lekceważyć i nie ma się co wstydzić, żeby iść do lekarza.
Ból głowy nie musi być objawem choroby. Może wskazywać na prostą rzecz – przemęczenie, albo wypalenie zawodowe. Zmęczenie i niewyspanie to również bardzo częste przyczyny migreny.