Leczenie reumatyzmu

W dzisiejszych czasach reumatyzm określa się nie tylko jako bóle mięśni i stawów wraz z obrzękami, ale również jako mniej lub bardziej skomplikowane zaburzenia czynności narządu ruchu. Wszystkie choroby i dolegliwości reumatyczne powodowane są przez różnorodne procesy patologiczne, które zachodzą głównie w tkankach łącznych. Symptomy tej choroby widoczne są we wszystkich narządach i tkankach.

Najpopularniejsze choroby reumatyczne

Do najpopularniejszych i najczęściej występujących chorób reumatycznych, możemy zaliczyć: zespół Reitera, reumatoidalne zapalnie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Klasyczne zapalenie stawów, które przez wiele osób potocznie nazywane jest „reumatyzmem”, w odróżnieniu od wymienionych chorób ma zazwyczaj bardzo łagodny charakter. Choroby te toczą się na ogół latami i niestety bardzo często mogą doprowadzić do inwalidztwa.

Według statystyk, kostno-stawowe bóle reumatyczne są najczęstszym powodem wizyt u lekarza (30% chorych). Warto wspomnieć również i o tym, że na reumatyzm chorują nie tylko osoby starsze, ale również młodsze pokolenie. Osoby młodsze zmagają się przede wszystkim z chorobami reumatoidalnymi oraz kolagenozą.

Skuteczne leczenie reumatyzmu

W przypadku reumatyzmu najważniejszą kwestią jest odpowiednia diagnoza oraz skuteczne leczenie. Reumatyzm jest stosunkowo łatwy do rozpoznania, jednak ustalenie fachowej diagnozy nie jest wcale tak łatwym zadaniem. Lekarze dopiero dzięki specjalnym badaniom laboratoryjnym i obrazowym są w stanie dokładnie rozpoznać schorzenie. Ogromne znaczenie w rozpoznaniu tej choroby mają przede wszystkim badania immunologiczne i badanie radiologiczne. Dzięki tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu, lekarze są w stanie dostrzec bardzo wczesne zmiany w chorych tkankach.

Jeżeli chodzi o skuteczne leczenie reumatyzmu, to sprowadza się ono najczęściej do fizykoterapii oraz tradycyjnej rehabilitacji ruchowej. Przy reumatyzmie wykonuje się również odtwórcze zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza przy nieodwracalnych zmianach w stawach. Lekarze mogą zalecić pacjentom również profesjonalne leczenie farmakologiczne. W tym przypadku stosuje się nie tylko leki przeciwbólowe, ale również plazmaferezę, czyli specjalny zabieg, który polega na wymianie osocza.

Artretyzm (dna moczowa, skaza moczowa) jest obecnie jednym z najczęstszych problemów cywilizacyjnych, który związany jest bezpośrednio ze starzeniem się organizmu. Jest to bardzo popularna choroba stawów, która w pierwszej kolejności dotyka mężczyzn w przedziale wiekowym 40-60 lat.

Z artretyzmem mają problem także kobiety po okresie menopauzy. Najczęściej atakowanymi stawami są: stawy kolanowe (onagra), staw dużego palca u stopy (podagra), stawy kręgosłupa (rachidagra) i staw barkowy (omagra). Współczesnej medycynie udało się rozpoznać ponad 150 rodzajów tej choroby, z pośród których najbardziej rozpowszechniona i najbardziej znana jest dna moczanowa, która spowodowana jest za wysokim stężeniem kwasu moczowego we krwi.

 

 

 

2 odpowiedzi na “Leczenie reumatyzmu”

  1. Ormo pisze:

    Leczenie reumatyzmu powinno być nieustanne. Najgorsze co można zrobić, to zdecydować się na odstawienie leków, bo nie pomagają. One pomagają, ale tego nie widać, za to jak odstawicie leki, to od razu zobaczycie zmianę na gorsze, niezależnie od tego którą chorobę reumatyczną macie i jak bardzo jest ona zaawansowana w rozwoju.

  2. Velo pisze:

    Bo u nas wciąż lekceważy się fakt, że przy wielu chorobach, a właściwie ich leczeniu, powinien asystować psycholog. Coraz trudniej pracuje się z ludźmi w dzisiejszych czasach, a nie każdy lekarz ma predyspozycje, żeby w jakiś sposób wpłynąć na pacjenta. A to od niego przecież w leczeniu reumatyzmu najwięcej zależy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

67 − = 59