Krew w nasieniu – przyczyny

Krew w nasieniu (hematospermia) pojawiająca się u mężczyzn często jest zwiastunem nieprawidłowości funkcjonowania narządów płciowych. Jednak przyczyn tego objawu jest wiele. W niniejszym tekście przedstawimy charakterystykę i przyczyny hematospermii. Zwrócimy również uwagę na jej korelację z chorobami wenerycznymi i postępowanie związane z pojawieniem się danego objawu.

Co może oznaczać pojawienie się krwi w nasieniu?

Tak jak wspomniano wyżej, pojawienie się niniejszego objawu może być zwiastunem wielu dolegliwości. Jednakże jest on najczęściej wynikiem stanu zapalnego, przebytego urazy lub podrażnienia. Hematospermia może być również związana z: przerostem gruczołu krokowego, nowotworem (jąder, najądrza, prostaty), nadciśnieniem złośliwym, chorobami wenerycznymi, gruźlicą moczowo-płuciową, licznie występującymi torbielami oraz zaburzeniami pracy wątroby. Objawami towarzyszącymi pojawieniu się krwi w nasieniu mogą być: ból podczas wytrysku i oddawania moczu, tkliwość moszny lub pachwiny, opuchlizna moszny, krew pojawiająca się w moczu oraz ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Liczne możliwości sprawiają, że ustalenie konkretnej przyczyny występowania krwi w spermie, jest często bardzo trudne. Zdarza się, że krwawienie pojawia się jednorazowo i ustępuje samoistnie. Nie oznacza to jednak, że niniejszy problem może być bagatelizowany.

Zobacz także: https://drwenerolog.pl/objawy/krew-w-nasieniu/

Krew w nasieniu a choroby weneryczne

Bardzo często zdarza się, że pojawienie się hematospermii związane jest z nabyciem przez mężczyznę choroby wenerycznej. Krew w nasieniu może być objawem między innymi takich stanów patologicznych jak: chlamydioza (wywołana przez bakterie chlamydii), rzeżączka (wywoływana przez gram-ujemną bakterię dwoinka rzeżączki), opryszczka narządów płciowych oraz zakażenie Streptococcus agalactiae (paciorkowcem zaliczanym do ziarniniaków). Wszystkie wymienione choroby mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla osób zmagających się z nimi, ale również dla ich partnerów seksualnych. Dlatego szczególnie w tym przypadku, tak istotne jest niebagatelizowanie objawu hematospermii.

Postępowanie związanie z występowaniem krwi w nasieniu

Bez względu na to, czy był to jednorazowy incydent lub ilość krwi w nasieniu była niewielka, niniejszy problem należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Występowanie hematospermii może być szczególnie niebezpieczne dla mężczyzn poniżej czterdziestego roku życia. U starszych pacjentów (bardziej narażonych na zaburzenia czynności układu płciowego) problem może być związany z zaburzeniami prostaty. W celu wykluczenia chorób wenerycznych należy jak najszybciej udać się do specjalisty i dodatkowo wykonać niezbędne w tym przypadku testy (niektóre z nich możemy kupić w aptece). Należy pamiętać, że im szybciej podejmiemy kroki związane z diagnozą przyczyny zaistniałego problemu, tym łatwiej będzie ten problem wyleczyć. Jeśli lekarz ustali już powód hematospermii, zaleca odpowiednie kroki terapeutyczne, których nie wolno bagatelizować.

2 odpowiedzi na “Krew w nasieniu – przyczyny”

  1. Garry pisze:

    Krew w nasieniu może być efektem choroby wenerycznej. W takim przypadku można sobie do domu zamówić test na rzeżączkę i się uspokoić a potem iść do lekarza już z jakąś wiedzą, a nie strzelaniem na oślep, co zazwyczaj prowadzi do nie trafiania w nic.

  2. Remigiusz pisze:

    Jak krew w nasieniu jest już w większej obfitości, to oznacza niestety, że nowotwór jest już tak posunięty, że szansa na wyleczenie jest najczęściej niewielka. Nie chcę odbierać nadziei, ale to naprawdę wskazuje na to, że szanse są marniutkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 2