Jakiekolwiek zmiany występujące na piersiach przerażają kobiety, ponieważ wydaje im się często, że jakikolwiek guzek piersi oznacza nowotwór złośliwy. Okazuje się jednak, ze wiele zmian chorobowych jest o wiele mniej poważnych. Jednakże, nawet niewielkie zmiany nowotworowe wymagają szybkiej i profesjonalnej interwencji lekarskiej. Każda bowiem nieleczona zmiana na piersi może przeobrazić się w nowotwór złośliwy.
Badanie usg piersi – kiedy warto przeprowadzać?
Nie ma wątpliwości, że każde badanie usg piersi powoduje u kobiet zdenerwowanie. Żadna z nich nie chce bowiem usłyszeć diagnozy oznaczającej nowotwór. Tym nie mniej, należy pamiętać, że strach nie może z nami wygrywać. Jeśli pozwolimy na to, aby strach nas obezwładniał, będzie to równoznaczne z poddaniem się ewentualnej chorobie.
Badanie usg piersi powinny wykonywać przede wszystkim kobiety, które skończyły już czterdziesty rok życia. Tym nie mniej, poleca się wykonywanie przynajmniej raz do roku usg piersi również dużo młodszym kobietom. Jednakże, co najmniej tak samo ważne jak badanie usg piersi, jest samodzielne badanie piersi. Nie trzeba być bowiem onkologiem, aby wyczuć pojawienie się guza na piersi. Bez wykształcenia w dziedzinie medycyny, jak i bez odpowiedniego sprzętu do badań nie sposób jednak określić co to za guz. Dlatego, gdy cokolwiek zacznie Cię niepokoić w kształcie Twojej piersi czy też brodawki sutkowej, jak najszybciej zapisz się na wizytę do lekarza. Można również od razu wybrać się na usg piersi, jednak wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem specjalistą.
Badanie usg piersi
Wiele mówi się o usg, jednak zwykle ludzie nie wiedzą, na jakiej zasadzie działa ultrasonograf, czyli sprzęt służący do przeprowadzania badania usg. Badanie usg piersi rozpoczyna się od natarcia obu piersi żelem. Jest to ta sama substancja, którą naciera się każdą inną część ciała przy okazji przeprowadzania badania usg. Następnie, lekarz rozpoczyna badanie, polegające na powolnym przemieszczaniu głowicy urządzenia po piersiach. Podczas przeprowadzania badania usg piersi, lekarz cały czas spogląda na monitor, na którym to wyświetla się obraz tkanki.
Ultrasonografia jest dosyć nowoczesną metodą badania piersi. W powszechnym użyciu jest ona od kilkudziesięciu lat, jednak poziom dokładności usg w ostatnich latach znacząco się zwiększył. Badanie usg polega na emisji fal ultradźwiękowych przez ultrasonograf. Fale te docierają do tkanki docelowej, od której w pewnym sensie się odbijają. Odbite ultradźwięki tworzą natomiast obraz, który na swoim monitorze obserwuje lekarz przeprowadzający badanie.
Obraz widoczny w badaniu usg piersi nie jest bardzo dokładny. W zasadzie dla kogoś, kto nie uczył się odczytywać tego obrazu, będzie on raczej bezużyteczny. Jednakże, specjaliści, którzy kształcili się w zakresie odczytywania usg są w stanie dostrzec w otrzymywanym obrazie zaskakująco dużo szczegółów.
Czytaj również: