Przewlekła białaczka szpikowa

Przewlekła białaczka szpikowa uznawana jest za jednej z najczęstszych nowotworów krwi u dorosłych (średnia wieku 30-40 lat), jednak stwierdza się również rzadkie przypadku wśród dzieci.

Przyczyny

W większości przypadków nie udaje się ustalić przyczyn choroby. Udowodniono jednak zależność między zachorowaniem na przewlekłą białaczkę szpikową a wystawianiem na działanie promieniowania  jonizującego.
W przebiegu choroby dochodzi do znacznej nadprodukcji leukocytów zaczynają się również pojawiać blasty; metamielocyty, erytroblasty itp.

Czytaj: Lifemedica Gdańsk – Hematolog

Przebieg przewlekłej białaczki szpikowej dzieli się na trzy (rzadko dwa) etapy
faza przewlekła; może potrwać nawet kilka lat, w tym czasie brak zauważalnych objawów u chorych poza nieprawidłowościami w badaniach laboratoryjnych
faza akceleracji; okres przejściowy między fazą przewlekłą i uderzeniową. W tym czasie dochodzi do znacznego przyspieszenia produkcji białych krwinek.
faza uderzeniowa; w tym momencie pojawiają się widoczne oznaki choroby a rokowanie jest znacznie gorsze niż w fazie przewlekłej. W rzadkich przypadkach dochodzi również do zwłóknienia szpiku.

Objawy

Przewlekła białaczka szpikowa w nawet połowie przypadków początkowo przebiega bezobjawowo. Choroba najczęściej wykrywana jest przy rutynowych badaniach krwi.
– zwiększenie ilości leukocytów w krwi obwodowej
– obecność blastów
– obecność chromosomu Philadelphia w szpiku kostnym (w 95% przypadków)
– sporadycznie powiększenie wątroby i śledziony
Na późniejszych etapach
– spadek masy ciała
– gorączka i osłabienie
– zaburzenia przepływu krwi
– objawy ze strony układu nerwowego

Rokowanie

lifestyle magazynPrzy wczesnym rozpoznaniu, szybkim wdrożeniu odpowiedniego leczenia oraz dobrej reakcji pacjenta na leki szanse przeżycia wynoszą nawet do 93%
Przy leczeniu zachowawczym z zastosowaniem hydroksomocznika średni czas przeżycia wynosi nie więcej niż 4 lata.

Leczenie

Leczenie jest wieloetapowe i długie (od diagnozy do stwierdzenia całkowitej remisji może minąć kilka lat). W pierwszych etapach powinien prowadzić je hematolog w wyspecjalizowanej klinice następnie, po osiągnięciu remisji może prowadzić je poradnia hematologiczna.
W początkowej fazie leczenia redukuje się ilość leukocytów przez zastosowanie hydroksomocznika. U większości pacjentów udaje się uzyskać wyleczenie z zastosowaniem inhibitory kinazy tyrozynowej. Przy nieskuteczności tego rodzaju kuracji rozważany jest przeszczep szpiku kostnego lub terapia komórkami macierzystymi.

Z uwagi na ryzyko towarzyszące przeszczepowi szpiku; możliwym odrzuceniu, występowaniu choroby Graffa (przeszczep przeciwko gospodarzowi) oraz zwiększeniu podatności na infekcje spowodowanej zniszczeniem szpiku biorcy tam metoda jest stosowana coraz rzadziej.

Czytaj więcej:

2 odpowiedzi na “Przewlekła białaczka szpikowa”

  1. osteoporoza pisze:

    Najgorsze jest to, że białaczka krwi czyli nowotwór, pojawia się u osób, u których nie da się określić przyczyn tej choroby. Lepiej więc żyć pełnią życia i z niego korzystać, żeby potem nie mieć kłopotów i szybko robić podsumowanie, które zawsze się kończy tym, że czegoś się żałuje – przede wszystkim żałuje się tego, czego się nie zrobiło. A rzadko tego, co się zrobiło.

  2. Kaziu pisze:

    Leczenie białaczki szpikowej zajmuje dobremu lekarzowi co najmniej 3 lata. I to podkreślam: dobremu lekarzowi, który ma jeszcze do tego szczęście i pacjenta, który się stara. W przeciwnym przypadku trudno liczyć na pozytywne efekty i przede wszystkim szybką terapię, która jest de facto niemożliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 4