Wielu osobom czasami towarzyszy charakterystyczne strzelanie w stawach. Dzieje się to na przykład po wielogodzinnym pisaniu na klawiaturze lub kiedy trzymamy głowę przez dłuższy czas wysuniętą do przodu, a więc gdy znajduje się ona w nieprawidłowym ustawieniu względem osi ciała. Zatem często po dniu spędzonym w biurze, gdy przez kilka godzin pracujemy przy komputerze, możemy doświadczyć strzelania w stawach. Zazwyczaj strzelanie w stawach nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych, ale kiedy zaczyna towarzyszyć mu ból lub jakikolwiek dyskomfort należy skonsultować tę dolegliwość z lekarzem pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta do reumatologa lub ortopedy.
Lekarz reumatolog lub ortopeda potrafi stwierdzić, czy strzelanie w stawach związane jest z toczącym się w ich obrębie procesem zapalnym lub obejmującymi je procesami degeneracyjnymi. Ból w obrębie stawu kolanowego towarzyszący nam podczas całego dnia lub też podczas wykonywania tylko niektórych, obciążających ten staw czynności może być objawem uszkodzenia chrząstki stawowej, czyli chondromalacji. Uszkodzenie to polega na postępującym jej rozmiękczaniu w wyniku czego nie może ona spełniać swojej funkcji. Na początku tego procesu chrząstkę obejmuje proces włóknienia, następnie zaczyna ona stopniowo pękać w wyniku czego nie stanowi już warstwy ochronnej dla leżącej pod nią tkanki podchrzęstnej i kostnej. Aby określić stopień jej zniszczenia, należy wykonać artroskopię stawu kolanowego.
Zobacz również: Poradnia Reumatologiczna w Gdańsku. Centrum Zdrowia Lifemedica.
Miejscem, w którym można wykonać właściwe badania oraz skonsultować się z lekarzem specjalistą, który potrafi ocenić, czy strzelanie w stawach może być wynikiem zmian degeneracyjnych, jest poradnia reumatologiczna. Jest to niezwykle ważne, aby wszelkie podejrzenia konsultować z lekarzem specjalistą, ponieważ wczesne wykrycie schorzenia pozwala na wdrożenie terapii zachowawczej oraz zmianę trybu życia pacjenta. Dzięki temu w wielu przypadkach udaje się uniknąć zabiegów i operacji, a pacjenci dzięki wprowadzeniu kilku zdrowszych nawyków mogą ponownie cieszyć się zdrowiem.
W ramach leczenia zachowawczego lekarz specjalista może przepisać pacjentowi leki, na przykład te przeciwzapalne, które pomagają walczyć ze stanem zapalnym znajdującym się w obrębie stawu. Pacjent może również zostać skierowany na zabiegi fizykoterapii lub kinezyterapii. Doświadczeni fizjoterapeuci będą pracować z pacjentem tak, aby usprawnić pracę chorego stawu oraz zminimalizować dolegliwości bólowe. Często stosowanymi zabiegami kinezyterapeutycznymi są terapia zimnem, ultradźwięki, laseroterapia. Czasami schorzenie wymaga zastosowania specjalnego sprzętu stabilizującego staw. Taki sprzęt powinien zostać dobrany przez fizjoterapeutę lub lekarza ortopedę, lub reumatologa, dzięki czemu będzie on dobrze dopasowany do potrzeb pacjenta i będzie prawidłowo spełniał swoją funkcję, którą jest stabilizacja stawu i uniemożliwienie zachodzenia w nim nieprawidłowych ruchów.