Hemoroidy – częsta przypadłość chorób w ciąży

Hemoroidy są niezwykle uciążliwym schorzeniem ze względu na to, iż często znacząco utrudniają wydalanie. Dla wielu cierpiących z tego powodu, hemoroidy wydają się wstydliwym problemem. Leczenie hemoroidów to jednak nic wstydliwego, ponieważ schorzenie dotyczy dużej części społeczeństwa. Uważa się, ze może to być nawet 50%.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy to jedno z głównych schorzeń, jakie dotykają ciężarne kobiety. Spowodowane jest to mechanizmem powstawania hemoroidów.

Problemy z hemoroidami powstają wtedy, gdy ciśnienie krwi jest w nich zbyt duże. Ponadto, także wtedy, gdy zwieracze są uciśnięte. Wszystko to ma miejsce podczas ciąży, a do tego dochodzi jeszcze zaburzenie gospodarki hormonalnej. To wszystko sprawia, że hemorioidy w ciąży są często trudne do uniknięcia.

Niestety, ale nawet, gdy hemoroidy w ciąży się nie pojawią, nie ma powodów, by święcić triumfy. Hemoroidy po porodzie są bowiem również dosyć częste. Szczególnie, gdy poród trwa bardzo długo, ryzyko pojawienia się hemoroidów jest bardzo duże. Dzieje się tak z tego powodu, że podczas parcia w trakcie porodu, wywierane jest duże ciśnienie na odbyt.

Sposoby na hemoroidy w ciąży

Zdecydowanie podstawą, jeśli chodzi o walkę z hemoroidami w ciąży, jest odpowiednia dieta. Kobiety w ciąży generalnie powinny przestrzegać odpowiedniej diety, ze względu na dobro dziecka. Gdy do tego powstają kolejne ograniczenia, może być to uciążliwe. Jednakże dieta jest nieunikniona, aby uniknąć cierpień związanych z hemoroidami.

Tak więc co należy spożywać, aby ustrzec się hemoroidów? Wszystko co sprawi, że ciśnienie w odbycie spadnie. Innymi słowy wszystko, co wzmaga wydalanie. Najczęściej polecany jest błonnik oraz takie produkty, jak owoce suszone, czy też warzywa strączkowe. Co istotne, należy zwrócić uwagę nie tylko na to co się je, ale również na to jak często i w jakich ilościach. Nie zdziwi zapewne nikogo zalecenie jedzenia często lecz po trochu.

Co jeszcze jest korzystne oprócz zdrowych pokarmów? Wymagane jest duże nawodnienie. Warto pić zwyczajną wodę, jednak można urozmaicać dietę o soki, czy tez produkty mleczne.

Co więcej, aby zwalczyć hemoroidy w ciąży, warto uprawiać jakiś sport. Oczywiście w ciąży, możliwości aktywności fizycznej są mocno ograniczone. Jednakże, szczególnie w pierwszych miesiącach, nie ma zwykle przeciwwskazań jeśli chodzi na przykład o jazdę na rowerze. Warto jednak zawsze skonsultować z lekarzem jaka aktywność fizyczna jest dopuszczalna. Każda kobieta inaczej przechodzi przez ciążę. Czasami mogą pojawiać się podczas ciąży mniejsze lub większe komplikacje, przez co nie sposób dawać w tym miejscu jakieś uniwersalne rady. Jedynym, co jest wskazane praktycznie zawsze, są spacery, które także mogą pomóc w zwalczaniu hemoroidów.

Jeśli chodzi o hemoroidy po porodzie, problem z ich zwalczaniem jest mniejszy. Po porodzie można bowiem podawać pacjentce już w zasadzie wszystkie leki. Ponadto, zwykle nie ma już żadnych przeciwwskazań odnośnie przeprowadzenia niezbędnego zabiegu chirurgicznego.

3 odpowiedzi na “Hemoroidy – częsta przypadłość chorób w ciąży”

  1. Hulk pisze:

    Hemoroidy w ciąży nie są niczym niezwykłym, ani przesadnie bolesnym. Trzeba pamiętać, że najczęściej pojawiają się dopiero pod koniec ciąży, a nie na jej początku. Więc spoko loko i będzie dobrze 🙂 Po porodzie hemoroidy same mijają bez żadnych leków i operacji.

  2. da się żyć pisze:

    Ja zmagałam się z hemoroidami w ciąży przez dobre kilka tygodni i szybko się człowiek do nich przyzwyczaja. Potem już wiadomo, że nie siada się na twardych powierzchniach, gdzie się da bierze się swoją poduszeczkę i robi różne rzeczy, o których łatwo pamiętać.

  3. kinga pisze:

    Mnie nie zdążyły dopaść ale zaparcia miałam koszmarne, gdyby nie dicopeg też pewnie skończyłoby się na hemoroidach, wszystkiemu winne hormony w ciąży, bo tak normalnie zaparć nie miałam chyba nigdy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 4 =