Gastropatia to choroba gastryczna, nazywana inaczej zapaleniem żołądka. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne, dlatego po zaobserwowaniu choroby najlepiej jest zwrócić się do specjalisty.
Niekiedy możliwe jest samodzielne wyleczenie, ale jeśli poprawa nie nastąpi w krótkim czasie, może to oznaczać, że choroba poczyniła postępy, które mogą doprowadzić do powikłań. Dlatego też warto udać się do lekarza. Specjalista za pomocą takich badań, jak gastroskopia, może ocenić, czy doszło już do wystąpienia nadżerek ściany żołądka.
Objawy gastropatii
Objawy gastropatii to najczęściej dolegliwości pojawiające się ze strony żołądka. Szczególnie po spożyciu pokarmu pojawiają się bóle, uczucie pełności, a nawet wymioty. Jeśli pojawiają się wymioty z krwią, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ może być to objaw silnego zatrucia lub powikłań gastropatii, czyli wrzodów. Krwawienie występuje zazwyczaj w wyniku pęknięcia wrzodu – sprawdź więcej tutaj: http://gastryczne.pl/gastropatia/.
Następstwem przewlekłej gastropatii jest przede wszystkim zanik błony śluzowej żołądka, która chroni ściany tego organu przed działaniem kwasu żołądkowego. Taki objaw choroby bardzo często jest skutkiem działania drobnoustroju, zwanego Helicobacter pylori. Nosicielem tej bakterii jest obecnie wiele osób, jednak nie każda z nich będzie miała wrzody żołądka. Choć jej występowanie może przyczynić się do choroby, kuracja antybiotykiem jest wskazana tylko w przypadku, gdy wrzody rzeczywiście się pojawią.
Leczenie gastopatii
Odpowiednie leczenie gasrtropatii polega na ustaleniu przyczyny schorzenia oraz sprawdzeniu, jakie szkody poczyniła choroba. W przypadku, gdy objawy są niewielkie, a nadżerki jeszcze się nie pojawiły, nie są zwykle konieczne żadne operacyjne metody leczenia. Podaje się jedynie środki zobojętniające kwas żołądkowy, które pomagają w zaleczeniu stanu zapalnego.
Różne przyczyny gastropati wymagają różnego sposobu działania. Jeśli winowajcą przewlekłego zapalenia żołądka jest zła dieta, lekarz każe wyeliminować pokarmy, które mogły przyczynić się do takiego stanu. W takiej sytuacji trudnym przypadkiem może być na przykład alkoholik, który nie chce zrezygnować z nałogu, tymczasem nadmiar alkoholu to jedna z najczęstszych przyczyn tej choroby.
Przyczyną gastropatii mogą być także drobnoustroje. Wskazana wyżej Helicobacter pyroli jest zwykle niwelowana poprzez kurację dwoma antybiotykami. W przypadku ostrego zapalenia żołądka przyczyną choroby może być wirus, jednak nie stosuje się w takiej sytuacji specjalnych leków – zwykle wystarczy leczenie objawowe.
W wyniku zaniku błony śluzowej żołądka – oprócz standardowych objawów – mogą pojawić się również niedobory takich składników, jak żelazo i witamina B12. Są to substancje niezbędne do życia, dlatego ich brak jest dotkliwie odczuwalny – niedobór żelaza prowadzi zazwyczaj do anemii, brak witaminy B12, oprócz niedokrwistości, może powodować problemy ze strony układu nerwowego. Dlatego też w przypadku, gdy podczas trwania gastropatii stwierdzony zostanie niedobór tych składników, podaje się je dożylnie lub dojelitowo, w zależności od objawów.