Chlamydia trachomatis – jak ją leczyć?

Chlamydia trachomatis jest jedną z najczęstszych i uleczalnych chorób przenoszonych drogą płciową u obu płci, chlamydia jest często bezobjawowa i jest nieleczona. W takim przypadku konsekwencje u kobiet mogą być szczególnie nasilone, powodując przewlekły ból miednicy lub niepłodność.
Chlamydia jest infekcją bakteryjną spowodowaną przez Chlamydia trachomatis. Zakażenie może rozprzestrzeniać się przez drogi płciowe z różnych rodzajów kontaktów seksualnych.

Powikłania nieleczonej chlamydii mogą być poważne u obu płci. U kobiet zakażenie może powodować chorobę zapalną miednicy, która może uszkodzić jajniki, macice i jajowody i prowadzić do niepłodności. Zakażenie może również prowadzić do przewlekłego bólu miednicy. U mężczyzn, zakażenie chlamydią może prowadzić do takich stanów, jak zapalenie gruczołu krokowego, lub zapalenie najądrza.

Zdaniem lekarzy u mężczyzn i kobiet, zapalenie odbytnicy może powstać u tych ludzi, którzy angażują się w seks analny, co prowadzi do bólu i wydobywania się śluzu z odbytnicy. Nawet noworodki mogą zostać zakażone, podczas gdy przechodzą przez kanał rozrodczy podczas porodu. Te dzieci mogą cierpieć z powodu zapalenia płuc lub ciężkiej infekcji oczu zaraz po urodzeniu.

Ponieważ chlamydia jest trudna do wykrycia, zalecane są testy przesiewowe kobiet aktywnych seksualnie w wieku 24 lat, kobiet w ciąży oraz kobiet i mężczyzn z wyższym ryzykiem z powodu wielu partnerów seksualnych. Testy przesiewowe obejmują próbkę moczu lub wymaz z szyjki macicy lub końca penisa.

Osoba zgłaszająca się do lekarza diagnozowana na podstawie przedstawionych objawów, i historii seksualnej. Leczenie chlamydii jest wskazane w następujących przypadkach:

 • Pozytywny test chlamydii.
 • Diagnoza zespołu zgodnego z zakażeniem chlamydowym, bez czekania na wyniki testu Chlamydię trachomatis.
 • Diagnoza zakażenia chlamydią u partnera seksualnego.

Leczenie i leki na Chlamydię trachomatis

Chlamydia jest chorobą uleczalną, jeśli przepisane są odpowiednie leki i są one prawidłowo stosowane. Najczęściej stosuje się antybiotyki doustne, w tym azytromycynę (znaną, jako nazwa Zithromax), doksycyklinę i erytromycynę.

 • Doksycyklina 100 mg za 7 dni
 • Azytromycyna 1 gm po w pojedynczej dawce
 • Nie należy stosować doksycykliny, jeśli kobieta jest w ciąży lub dana osoba uczulona jest na doksycyklinę lub tetracyklinę.
 • Alternatywnie:
 • Amoksycylina 500 mg po tygodniu przez 7 dni
  lub Erytromycyna 500 mg po posiłku przez 7 dni

Ludzie z chlamydią powinni powstrzymywać się od seksu przez siedem dni po zakończeniu przyjmowania antybiotyku. Dzieje się tak, ponieważ chlamydia może być przenoszona na partnera seksualnego podczas leczenia antybiotykami. Aby zapobiec ponownej infekcji, partnerzy seksualni powinni być leczeni bez względu na objawy.

Zapobieganie

Jedynym bezpiecznym sposobem zapobiegania chlamydii jest powstrzymywanie się od kontaktów seksualnych z nieznajomymi osobami bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Sposoby zmniejszenia ryzyka obejmują:

 • Korzystanie z prezerwatyw podczas każdego kontaktu seksualnego
 • Ograniczanie liczby partnerów seksualnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 + = 57