Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe to poważna przypadłość polegająca na nadwrażliwości cebulek włosów na pochodną testosteronu.

Włosy są dla nas ważne z punktu widzenia estetyki, mimo wszystko często mamy z nimi problem który nie do końca zależny od nas, a będący wynikiem głównie genetyki i dziedziczenia tej przypadłości. Mimo że część osób jest bardziej narażona na wypadanie włosów to nie powinniśmy lekceważyć takich rzeczy jak dieta, używki, oraz higiena skóry głowy które też są bardzo istotne. Łysienie androgenowe jest rzeczą która uprzykrza życie wielu ludziom w Europie i Stanach Zjednoczonych, które jest wynikiem genetycznie przekazywanej nadwrażliwości mieszków włosowych na pochodną testosteronu, czyli dihydrotestosteron, który osłabia, kurczy i w efekcie czego prowadzi do wypadania cebulek włosowych. Łysienie androgenowe w swojej zaawansowanej postaci prowadzi do całkowitego wypadnięcia cebulek i braku wzrostu nowych zdrowych włosów, co w drastycznych przypadkach prowadzi do prawie całkowitej łysiny.

Portal o leczeniu łysienia – wejdź: http://androgenowe.net.pl

Możemy oczywiście zapobiegać takiemu stanowi rzeczy poprzez stosowanie leków, oraz szamponów z inhibitorami DHT, które na początku spowolnią i być może zahamują szkodliwe działanie tego hormonu. Aby nie pomagać tej chorobie powinniśmy również ograniczyć palenie papierosów, zadbać o stan skóry głowy, oraz prowadzić zbilansowaną dietę która na pewno pomoże nam we wzmocnieniu cebulek skóry głowy.

Łysienie androgenowe jest głównie kojarzone z mężczyznami ponieważ dotyczy ich aż w 70 % przypadków i zaczyna się słynnymi zakolami, oraz tzw „gniazdem” na głowie.

Łysienie androgenowe u kobiet.

Podobnie jak w przypadku mężczyzn u kobiet występuje również łysienie androgenowe spowodowane głównie za sprawą tych samych hormonów co w przypadku mężczyzn, jednak występuje tutaj ono znacznie rzadziej, ponieważ w zależności od badanej grupy od 10 % do 60 %. Tego rodzaju łysienie przebiega charakterystycznie, dzięki czemu różni się od męskiego tym że nie występują w tym przypadku zakola. Zasada osłabiania i wypadania włosów jest dokładnie ta sama co w przypadku płci przeciwnej, a opiera się ona na kurczeniu się cebulek włosa, w konsekwencji czego włos jest cieńszy i bardziej podatny na wypadanie. Aby zapobiegać wypadaniu włosów musimy prowadzić zbilansowaną dietę, która będzie wzmacniać nasze cebulki włosów, oraz powodować że będą one mniej podatne na wypadanie. Jeżeli choroba znajduje się w wysokim stadium to powinniśmy iść z tym do lekarza specjalisty, który zbada naszą skórę głowy, oraz włosy i dopasuje do niej indywidualny tok leczenia. Do zapobiegania wypadaniu włosów przy łysieniu androgenowym stosuje się inhibitory, które hamują działanie DHT w konsekwencji czego nasze włosy przestają wypadać na tak dużą skalę. Jako że jest to choroba genetyczna o całkowitym leczeniu nie ma praktycznie mowy.

Do jakiego lekarza należy się udać w przypadku łysienia?

Jeżeli zauważymy że posiadamy tą przykrą przypadłość jaką jest wypadanie włosów na skórze głowy to pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to udać się do Trychologa. Trycholog to lekarz zajmujący się włosami człowieka, a trychologia jest dziedziną nauki ściśle powiązaną z dermatologią dlatego też nie powinniśmy się martwić o to że osoba ta może nam zaszkodzić. Do lekarza zawsze należy się udawać wcześniej niż jest to konieczne dzięki temu efekt leczenia będzie lepszy.

2 replies on “Czym jest łysienie androgenowe?”

  1. stajnia pisze:

    Jak można nie wiedzieć jak rzucić palenie papierosów? Przecież to najprostsze z możliwych. Wypiszcie sobie na karteczce ile wydajecie na papierosy. Łatwo policzyć miesięcznie. A potem rocznie, a potem na 30 lat – tyle, ile trwa kredyt mieszkaniowy. I wrzucajcie tą kasę co miesiąc na lokatę. Co się okazuje? Że po tym czasie macie mieszkanie albo i więcej.

  2. sama rama pisze:

    tylko, że nie każdy myśli jak Ty. Pieniądze to nie wszystko, a rzucenie palenia papierosów to dla wielu osób po prostu bezsens, bo lubią palić. Poza tym mają kasę, albo nie potrzebują jej za 30 lat, tylko tu i teraz. Dlatego takie argumenty do niewielu osób trafiają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 + = 57