Zakażenia chlamydiami są często lekceważone, chociaż należą do bardzo powszechnych, a nierozpoznane i nieleczone są przyczyną poważnych komplikacji zdrowotnych. W niektórych przypadkach mogą nawet prowadzić nawet do śmierci.
Znane są trzy gatunki chlamydii:
- Clamydia trachomatis, najbardziej rozpowszechniona i przenosząca się droga płciową,
- Chlamydia pneumoniae, przenosząca się drogą kropelkową,
- Chlamydia psittaci, którą zarażamy się od ptaków.
Więcej na portalu o chlamdyii: http://chlamydia.org.pl
Chlamydia trachomatis – sposoby zakażenia
Jest to choroba przenoszona droga płciową, ale może być również przenoszona w czasie naturalnego porodu z matki na dziecko. W związku z tym, na zakażenie najczęściej narażeni są ludzie młodzi, rozpoczynający współżycie seksualne bez właściwego zabezpieczenia np. prezerwatywą, osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne lub osoby mające wielu partnerów seksualnych. Z medycznego punktu widzenia problem z tą bakterią polega na tym, że jej rozmaite szczepy, których dotychczas wykryto ponad 20, mogą być przyczyną bardzo wielu schorzeń, do których należą:
- Jaglica – choroba oczu,
- Zapalenie cewki moczowej, najądrzy i gruczołu krokowego u mężczyzn,
- Powstawanie nadżerek szyjki macicy i cyst u kobiet,
- Zapalenie jajowodów i wtórna bezpłodność,
- Zapalenie gruczołu Bertholina,
- Zapalenie okołowątrobowe.
Objawy choroby
Bezpośrednio po zakażeniu, zakażony nie odczuwa żadnych dolegliwości , a pierwsze objawy pojawiają się po 7–14 dniach od zakażenia i są to:
- Obfita wydzielina z pochwy,
- Ból przy oddawaniu moczu,
- Obfite krwawienie w czasie współżycia,
- Pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn.
Po jakimś czasie dolegliwości te zmniejszają swoje nasilenie, a w ich miejsce pojawiają się inne, takie jak:
- Bóle stawów i bóle w miednicy,
- Bóle podczas stosunku i ropne upławy,
- Zaniedbane zakażenie może prowadzić do zmian nowotworowych w narządzie rodnym,
- U dzieci przeniesione zakażenie może spowodować zapalenie gałki ocznej, spojówek lub zapalenie płuc.
Leczenie chlamydii
Polega głównie na zażywaniu antybiotyków, której to terapii muszą być poddani obydwoje partnerzy, żeby była ona skuteczna. Dzieci też leczone są antybiotykami, ale innymi rodzajami i w mniejszych dawkach. Po około półtora miesiącu po zakończeniu terapii, należy wykonać testy, które potwierdzą wyleczenie.
Więcej o leczeniu przeczytasz tu: http://chlamydia.org.pl/chlamydia/leczenie-chlamydii/
Chlamydia pneumoniae – sposoby zakażenia
Przenosi się tylko i wyłącznie drogą kropelkową i chorują na nią głownie ludzie młodzi i w starszym wieku. U ludzi starszych zwykle choroba rozwija się w postaci ciężkiego zapalenia płuc, które bardzo często prowadzi do zagrożenia życia, a nawet do śmierci.
Objawy chlamydii
To głównie: zapalenie krtani, oskrzeli, zatok przynosowych czy płuc, w wyniku czego może nastąpić uszkodzenie nabłonka w oskrzelach, występowanie dychawicy oskrzelowej, przewlekłych katarów, przewlekłych zapaleń gardła i zatok. Inne objawy to: chroniczne bóle i zapalenia stawów. Ostatnio udowodniono również wpływ tej bakterii na rozwój niedokrwiennej choroby serca.
Podejrzewasz u siebie chlamydię? Zrób TEST NA CHLAMYDIĘ – ZAMÓW DO DOMU TEST LABORATORYNY
Leczenie chlamydii
Jest bardzo długotrwałe i trudne, ponieważ bakteria ta jest odporna na większość antybiotyków z grupy penicylin, cyklosporyn i monobaktam, które najczęściej stosuje się do zwalczania zakażeń bakteryjnych. By kuracja była skuteczna, należy w pierwszej kolejności stwierdzić czy dany szczep bakterii, wywołującej chlamydia pneumoniae, nie jest odporny na proponowany do zastosowania leczenia antybiotyk.
Większość badań refundowanych przez NFZ wykrywa obecność chlamydii w 70-80%, jedynie badanie molekularne, zwane badaniem genetycznym, wykazuje skuteczność wykrycia w granicach 98%, ale nie jest ono refundowane przez NFZ.
Chlamydia może mieć nawet setki różnych rodzajów, bo tak samo było z innymi bakteriami i wirusami, Na przykład brodawczak ma ponad 200 rodzajów i pewnie przyjdzie taki czas, że będzie na każdy inny lek. Bo zawsze najlepiej dokładnie leczyć daną dolegliwość, a nie z grubsza.
Na razie to mamy bardzo ogólne leki na chlamydie. Co więcej, często nie leczy się właśnie tej bakterii, ale tylko choroby przez nią wywołane, co jest kompletnie bez sensu i powoduje, że pojawiają się kłopoty, które sprawiają, że naprawdę nie wiemy na co chorujemy i co leczymy. Bo przecież nie jest tak, że nie jest to kłopot – każdy lekarz powie, że chorych na chlamydiozę jest coraz więcej.