Domowe sposoby na zatoki

Zapalenie zatok może być bardzo uciążliwą dolegliwością. Zazwyczaj powoduje silny ból głowy. Zanim choroba się rozwinie, warto sięgnąć po naturalne sposoby, które pozwolą na zatrzymanie jej postępów oraz zmniejszenie nieprzyjemnych objawów.

Zapalenie zatok często pojawia się w efekcie nieleczonego kataru lub przeziębienia. Chorobę można rozpoznać po charakterystycznym bólu głowy, który nasila się przy pochylaniu, a także po gęstej wydzielinie z nosa. Jeśli takie symptomy utrzymują się przed długi czas, dochodzi do zapalenia zatok, z którym koniecznie należy udać się do lekarza. Aby temu zapobiec, wystarczy sięgnąć po domowe sposoby na zatoki.

Najlepsze, naturalne i bezpieczne rozwiązanie to inhalacje. Prosty płyn do inhalacji przygotowuje się z wody i soli kuchennej. Do takiego roztworu można dodawać wiele olejków eterycznych oraz ziół, które przyniosą dodatkową ulgę oraz ułatwią oddychanie. Do najpopularniejszych należy między innymi olejek mentolowy, sosnowy lub eukaliptusowy. Aby uzyskać długotrwały efekt, inhalację należy powtarzać systematycznie przez kilka dni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby woda wykorzystywana do inhalacji nie była zbyt gorąca i nie spowodowała oparzenia.

Naturalny sposób na zatoki to także przeciwbólowe okłady. Okłady można wykonać z grochu lub ze specjalnej soli leczniczej, która jest dostępna w aptekach. Groch wsypuje się na przykład do zwykłej skarpetki, a następnie ogrzewa w piekarniku. Warto zastanowić się na zakupem odpowiedniej soli – nie jest ona droga, a zawiera związki jonu i bromu, które uwalniają się pod wpływem ciepła i dodatkowo pomagają oczyścić nos.

Przy bólu zatok trzeba również zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa. Wysuszona, podrażniona śluzówka nie stanowi dobrej, skutecznej zapory dla bakterii. Gdy pojawi się charakterystyczny ból u nasady nosa, warto uzupełnić płyny i pić nawet do trzech litrów dziennie. W przypadku problemów z zatokami, poleca się napary z lipy oraz malin. Taki napój w naturalny sposób pomaga rozrzedzić wydzielinę i zatoki szybciej się oczyszczają. Warto także zatroszczyć się o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Najprostszym sposobem jest rozłożenie wilgotnych ręczników na ciepłym kaloryferze.

W przypadku takiej infekcji sprawdzą się również naturalne antybiotyki w postaci czosnku i cebuli. Należy je przekroić i następnie wdychać opary. Zapach może nie jest zbyt przyjemny, ale substancje zawarte w w tych roślinach mają silne działanie antybakteryjne. Kilka takich sesji powinno skutecznie pomóc w zwalczeniu infekcji i odblokowaniu zatok.

Domowy sposób na zatoki może przynieść równie dobre rezultaty, jak leki. Warto pamiętać, że środki przeciwbólowe jedynie zmniejszają nieprzyjemne objawy, ale nie pozwolą na zwalczenie infekcji, która będzie się nadal rozwijać. Aby uniknąć przykrych powikłań, lepiej wykorzystać naturalne sposoby w postaci inhalacji oraz okładów. Można je bez problemy przygotować w domu i zastosować, gdy tylko pojawią się niepokojące symptomy

1 odpowiedź na “Domowe sposoby na zatoki”

  1. Wszebo pisze:

    Najlepsze domowe sposoby na zatoki zawsze są związane z inhalacją. Pewnie polecicie czosnek i takie rzeczy, ale najlepszy jest zwykły inhalator. Ten sam, którym robi się inhalacje dzieciom i ta sama woda morska. Najważniejsze to potem dobrze wydmuchać nos, bo mało kto wie, że powinno się dmuchać po kolei każdą dziurkę – nie jednocześnie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

48 − = 43