Stres to jeden z największych wrogów człowieka. Pojawia się w różnych momentach życia. Zdarza się, że długotrwały stres może doprowadzić do choroby organizmu. Osoby, które na co dzień żyją w biegu, towarzyszy im stres w pracy, powinny zwrócić na siebie szczególną uwagę. Skutki tego niebezpiecznego stanu mogą być nieodwracalne. Jednym z najbardziej groźnych rodzajów stresu jest natomiast stres oksydacyjny.
Czym jest stres oksydacyjny?
Jest to stan, w którym zachodzi brak równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami, które naturalnie występują w organizmie. Natomiast, gdy coś zakłóca między nimi harmonię, organizm przestaje funkcjonować w sposób prawidłowy. Taki właśnie stan nazywamy stresem oksydacyjnym.
Jakie mogą być przyczyny stresu oksydacyjnego?
Na problemy z zachowaniem równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami wpływa wiele różnorodnych czynników. Problem może zostać zaogniony przez stresowe sytuacje w życiu. Czynnikiem, który także ma wpływ na oksydacyjny stres jest regularny, bardzo intensywny wysiłek. Aktywność fizyczna, choć niewątpliwie zdrowa, powinna być uprawiana świadomie i w sposób rozsądny. Tylko w ten sposób można uniknąć jej niepożądanych skutków.
Więcej: https://zdrowy.net/zdrowie/stres/co-to-jest-stres-oksydacyjny/
Kolejnym czynnikiem, mogącym doprowadzić do wzrostu stresu oksydacyjnego, są zanieczyszczenie środowiska oraz palenie papierosów. Również niektóre leki niekorzystnie wpływają na równowagę pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami: na przykład tabletki antykoncepcyjne, sterydy, ale także antydepresanty.
Na stres tego rodzaju bardziej narażony jest starszy organizm, ponieważ słabsze są w nim mechanizmy obronne.
Kolejny czynnik wpływający na stres oksydacyjny to zła dieta. Spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, produktów przypalonych lub po części spleśniałych – to wszystko może negatywnie wpływać na równowagę między wolnymi rodnikami a antyoksydantami.
Jakie są objawy problemu ze stresem oksydacyjnym?
Stres tego typu może objawić się na kilka różnych sposobów. Ból głowy, ale także wypryski skórne, a nawet bóle mięśni mogą zwiastować ten problem. Kiedy jest już w zaawansowanym stadium, może okazać się, że w organizmie brakuje witamin i mikroskładników, które nie są prawidłowo przyswajane.
Na jakie choroby są narażone osoby, które doświadczają stresu oksydacyjnego?
Przy stresie oksydacyjnym możliwe jest zachorowanie na miażdżycę, ze względu na utleniane cholesterolu LDL. Poza tym, skóra narażona jest na przyspieszony proces starzenia się. Mogą pojawić się zmarszczki, a także cellulit. Dzieje się tak ze względu na osłabione przez wolne rodniki włókna kolagenowe.
Stres tego rodzaju może także zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór, zwłaszcza czerniaka, czyli raka skóry. Ma także wpływ na chorobę Parkinsona oraz Alzheimera, a także reumatoidalne zapalenie stawów.
W jaki sposób walczyć ze stresem oksydacyjnym?
Obniżenie stresu oksydacyjnego możliwe jest po wprowadzeniu istotnych zmian w stylu życia. Po pierwsze, bardzo istotna jest dieta. Rezygnacja z wysoko przetworzonych produktów, mięs peklowanych, przypalonych potraw i nadpsutych owoców to krok do poprawy samopoczucia.
Ważna jest także umiarkowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu. Kiedy problem jest w zaawansowanym stadium, pomóc mogą suplementy z przeciwutleniaczami.
Stres oksydacyjny, tak jak na przykład stres w ciąży, są dla organizmu bardzo niebezpieczne. Należy być świadomym możliwych skutków ubocznych takiego stanu. Stres oksydacyjny jest niewątpliwym zagrożeniem dla zdrowia. Potrafi wpłynąć na powstawanie niebezpiecznych chorób, nawet nowotworów.