Wazektomia

Czym jest wazektomia? Jest to znana na całym świecie metoda antykoncepcji dostępna dla mężczyzn. Zabieg ten jest zupełnie bezpieczny. Każdego roku w USA poddaje się mu więcej niż 500 tysięcy mężczyzn. Jest stosowana jako metoda zapobiegania ciąży zaraz po prezerwatywie, środkach hormonalnych i podwiązaniu jajowodów. Warto zaznaczyć, że w porównaniu z tą ostatnią metodą wazektomia jest o wiele prostsza do wykonania i bezpieczna dla zdrowia. Cena zabiegu jest także niższa niż sterylizacji kobiecej.

Jak dokładnie przebiega zabieg wazektomii?

Jest on przeprowadzany ambulatoryjnie. W jego trakcie dochodzi do przecięcia nasieniowodów, które tym samym tracą swoją ciągłość. Dzięki temu plemniki, w normalnych warunkach wędrujące podczas wytrysku z najądrzy przez nasieniowód, nie mogą się przedostać przez niedrożne drogi i nie dochodzi do zapłodnienia.  Zabieg jest bezbolesny i trwa około pół godziny. Znieczula się miejscowo skórę moszny, a następnie przez zaledwie paromilimetrowy otwór w skórze przecina się nasieniowód. Miejsce cięcia musi znajdować się minimum 3 cm od najądrza. Do zabezpieczenia przeciętego nasieniowodu używa się nici chirurgicznej bądź elektrokoagulacji. Zastosowanie prądu medycznego obniża do 0,5 % prawdopodobieństwo scalenia się rozdzielonego nasieniowodu. Natomiast, aby uzyskać wynik w 100% skutecznej antykoncepcji stosuje się przełożenie powięzi, czyli rozdzielenie w mosznie końców nasieniowodu i osobne ich umieszczenie. Działanie to przeprowadza się obustronnie.

Czytaj więcej: http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/

Podczas zabiegu nie jest potrzebny skalpel ani zakładanie szwów, sprzyja to szybkiemu gojeniu i powrotowi do sprawności seksualnej. Rzadko dochodzi do krwiaków, zakażeń, zwykle nie jest konieczne nawet stosowanie antybiotyku.  Prawidłowość zabiegu zostaje potwierdzona w badaniu histopatologicznym z użyciem małego fragmentu tkanki nasieniowodu.

W jakim wieku najlepiej zrobić wazektomię?

Nie ma biologicznych ograniczeń wiekowych dla tego zabiegu. Ważniejszą kwestią jest dojrzałość psychiczna osoby, która się na nią decyduje i świadomość, iż jest to decyzja nieodwracalna. Młode osoby, nieposiadające jeszcze dzieci, mogą za parę lat po zabiegu zapragnąć założyć rodzinę i żałować utraty możliwości posiadania potomstwa. W innej sytuacji są np. żonaci ojcowie, którzy wraz z małżonką decydują świadomie o zakończeniu powiększania rodziny. Czynniki psychiczne są tu bardzo istotne, dlatego każdy przypadek jest rozpatrywany jednostkowo.  Lekarz szczegółowo omawia z pacjentem jego motywy, aby ze względu na jego przyszłe dobro wykluczyć późniejsze depresje, poczucie niskiej wartości czy braku męskości spowodowane zmiana decyzji. Wazektomia jest możliwa zarówno u mężczyzn heteroseksualnych jak i homoseksualnych.

Czy można cofnąć skutki wazektomii?

Istnieje możliwość operacyjnego przywracania drożności nasieniowodów, lecz jest to dużo bardziej skomplikowany zabieg i nie daje on gwarancji na odzyskanie płodności, a jego cena bardzo wysoka. Statystyki pokazują ,że 2% mężczyzn, którzy poddali się wazektomii rozważa odwrócenie jej skutków i najczęściej dotyczy to przypadków wykonania zabiegu bardzo młodo.

Kiedy Wazektomia zaczyna działać?

Zaleca się przez 3 miesiące po zabiegu stosować jeszcze inne metody antykoncepcji. Po upływie tego czasu wykonuje się badanie nasienia i ocenia skuteczność zabiegu. 80% pacjentów po tym czasie nie wykazuje ruchomych plemników w spermie. Aby oczyścić nasienie z aktywnych plemników przez okres 3 miesięcy potrzebnych jest minimum 30 wytrysków. Wynik potrzebny do uznania wazektomii za skuteczną to brak ruchomych plemników w nasieniu lub ilość nieruchomych nieprzekraczająca 100 tysięcy w 1 ml.

Inne ważne fakty o wazektomii

Zabieg ten nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W 1 na 4000 przypadków może dojść do samoistnej rekanalizacji, wtedy możliwe jest zajście w ciąże, choć jest to wciąż raczej znikome prawdopodobieństwo. Wazektomia nie wpływa na zmianę objętości nasienia ani na poziom libido. Już w tydzień po zabiegu możliwy jest powrót do życia seksualnego.

Na zabieg najlepiej przyjść z osobą towarzyszącą, która będzie nas asekurować w trakcie powrotu do domu. Przez dwie kolejne doby należy nosić majtki uciskowe i stosować zimne okłady dla zapobiegania obrzękom.

1 odpowiedź na “Wazektomia”

  1. Dariusz K. pisze:

    Dobrze ze tu trafilem… Zastanawialem sie dlugo nad wazektomia. Ostatecznie odłożyłem decyzje na pozniej. Nie mam zadnej choroby po prostu moja żona nie chce miec wiecej dzieci a ja mysle ciagle o powiekszeniu naszej czteroosobowej rodziny. Nie chce potem zalowac, ze zrobilem zabieg i nie moge go cofnac…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 70 = 80