Czym jest wazektomia? Jest to znana na całym świecie metoda antykoncepcji dostępna dla mężczyzn. Zabieg ten jest zupełnie bezpieczny. Każdego roku w USA poddaje się mu więcej niż 500 tysięcy mężczyzn. Jest stosowana jako metoda zapobiegania ciąży zaraz po prezerwatywie, środkach hormonalnych i podwiązaniu jajowodów. Warto zaznaczyć, że w porównaniu z tą ostatnią metodą wazektomia jest o wiele prostsza do wykonania i bezpieczna dla zdrowia. Cena zabiegu jest także niższa niż sterylizacji kobiecej.
Jak dokładnie przebiega zabieg wazektomii?
Jest on przeprowadzany ambulatoryjnie. W jego trakcie dochodzi do przecięcia nasieniowodów, które tym samym tracą swoją ciągłość. Dzięki temu plemniki, w normalnych warunkach wędrujące podczas wytrysku z najądrzy przez nasieniowód, nie mogą się przedostać przez niedrożne drogi i nie dochodzi do zapłodnienia. Zabieg jest bezbolesny i trwa około pół godziny. Znieczula się miejscowo skórę moszny, a następnie przez zaledwie paromilimetrowy otwór w skórze przecina się nasieniowód. Miejsce cięcia musi znajdować się minimum 3 cm od najądrza. Do zabezpieczenia przeciętego nasieniowodu używa się nici chirurgicznej bądź elektrokoagulacji. Zastosowanie prądu medycznego obniża do 0,5 % prawdopodobieństwo scalenia się rozdzielonego nasieniowodu. Natomiast, aby uzyskać wynik w 100% skutecznej antykoncepcji stosuje się przełożenie powięzi, czyli rozdzielenie w mosznie końców nasieniowodu i osobne ich umieszczenie. Działanie to przeprowadza się obustronnie.
Czytaj więcej: http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/
Podczas zabiegu nie jest potrzebny skalpel ani zakładanie szwów, sprzyja to szybkiemu gojeniu i powrotowi do sprawności seksualnej. Rzadko dochodzi do krwiaków, zakażeń, zwykle nie jest konieczne nawet stosowanie antybiotyku. Prawidłowość zabiegu zostaje potwierdzona w badaniu histopatologicznym z użyciem małego fragmentu tkanki nasieniowodu.
W jakim wieku najlepiej zrobić wazektomię?
Nie ma biologicznych ograniczeń wiekowych dla tego zabiegu. Ważniejszą kwestią jest dojrzałość psychiczna osoby, która się na nią decyduje i świadomość, iż jest to decyzja nieodwracalna. Młode osoby, nieposiadające jeszcze dzieci, mogą za parę lat po zabiegu zapragnąć założyć rodzinę i żałować utraty możliwości posiadania potomstwa. W innej sytuacji są np. żonaci ojcowie, którzy wraz z małżonką decydują świadomie o zakończeniu powiększania rodziny. Czynniki psychiczne są tu bardzo istotne, dlatego każdy przypadek jest rozpatrywany jednostkowo. Lekarz szczegółowo omawia z pacjentem jego motywy, aby ze względu na jego przyszłe dobro wykluczyć późniejsze depresje, poczucie niskiej wartości czy braku męskości spowodowane zmiana decyzji. Wazektomia jest możliwa zarówno u mężczyzn heteroseksualnych jak i homoseksualnych.
Czy można cofnąć skutki wazektomii?
Istnieje możliwość operacyjnego przywracania drożności nasieniowodów, lecz jest to dużo bardziej skomplikowany zabieg i nie daje on gwarancji na odzyskanie płodności, a jego cena bardzo wysoka. Statystyki pokazują ,że 2% mężczyzn, którzy poddali się wazektomii rozważa odwrócenie jej skutków i najczęściej dotyczy to przypadków wykonania zabiegu bardzo młodo.
Kiedy Wazektomia zaczyna działać?
Zaleca się przez 3 miesiące po zabiegu stosować jeszcze inne metody antykoncepcji. Po upływie tego czasu wykonuje się badanie nasienia i ocenia skuteczność zabiegu. 80% pacjentów po tym czasie nie wykazuje ruchomych plemników w spermie. Aby oczyścić nasienie z aktywnych plemników przez okres 3 miesięcy potrzebnych jest minimum 30 wytrysków. Wynik potrzebny do uznania wazektomii za skuteczną to brak ruchomych plemników w nasieniu lub ilość nieruchomych nieprzekraczająca 100 tysięcy w 1 ml.
Inne ważne fakty o wazektomii
Zabieg ten nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W 1 na 4000 przypadków może dojść do samoistnej rekanalizacji, wtedy możliwe jest zajście w ciąże, choć jest to wciąż raczej znikome prawdopodobieństwo. Wazektomia nie wpływa na zmianę objętości nasienia ani na poziom libido. Już w tydzień po zabiegu możliwy jest powrót do życia seksualnego.
Na zabieg najlepiej przyjść z osobą towarzyszącą, która będzie nas asekurować w trakcie powrotu do domu. Przez dwie kolejne doby należy nosić majtki uciskowe i stosować zimne okłady dla zapobiegania obrzękom.
Dobrze ze tu trafilem… Zastanawialem sie dlugo nad wazektomia. Ostatecznie odłożyłem decyzje na pozniej. Nie mam zadnej choroby po prostu moja żona nie chce miec wiecej dzieci a ja mysle ciagle o powiekszeniu naszej czteroosobowej rodziny. Nie chce potem zalowac, ze zrobilem zabieg i nie moge go cofnac…