Organizm człowieka jest bardzo skomplikowanym tworem. Jednak gdy dzieje się coś niedobrego, ciało zwykle nam o tym sygnalizuje. Określone objawy mogą pomóc we właściwej diagnozie, dlatego nie można ich ignorować.
Jednym z narządów w organizmie, pełniących niezwykle ważne funkcje, jest trzustka. Odpowiada ona nie tylko za trawienie niektórych składników pokarmowych, ale również za produkcję istotnych hormonów, jak np. insulina. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego organu mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku uszkodzenia trzustki, obserwuje się liczne objawy, przede wszystkim występujący silny ból. Może on wskazywać na zapalenie trzustki. Przyczyny takiego stanu to m.in. częste spożywanie alkoholu, wirusowe zakażenia, niektóre leki czy urazy jamy brzusznej.
Ostry stan zapalny trzustki
Ostry stan zapalny trzustki pojawia się wówczas, gdy występuje problem z odprowadzeniem nieaktywnych enzymów do dwunastnicy. Enzymy trzustkowe zbyt wcześnie się aktywują, przez co zaczynają trawić białka, tworzące trzustkę. Wówczas występuje silny, gwałtowny ból w górnej partii brzucha, promieniujący w stronę kręgosłupa. Pojawia się nagle, ale może też utrzymywać się dłuższy czas. Z tego względu na początku nie zawsze jest łatwo odróżnić ostry stan zapalny od przewlekłego.
Kolejnym z objawów są wymioty, nudności, gazy i wzdęcia. U chorego pojawia się gorączka, może on mieć problemy z zachowaniem świadomości czy też skarżyć się na bóle mięśniowe. Obserwuje się zażółcenie skóry. Występuje też przyspieszenie akcji serca i obniżenie ciśnienia. W takim stanie ważna jest szybka reakcja i diagnoza. Objawy mogą bowiem również sugerować, iż jest to rak trzustki.
Diagnostyka trzustki
Po przeprowadzeniu diagnozy w postaci laboratoryjnej analizy enzymów i wykonaniu badań USG i tomografii lub zdjęć RTG, pacjent musi otrzymać leki przeciwbólowe. Lekarz poda również substancje, powstrzymujące wydzielanie soku trzustkowego. Konieczna jest również odpowiednia dieta – może być wymagane przegłodzenie się, a następnie spożywanie jedynie lekkostrawnych posiłków. Często również chory musi przyjmować antybiotyki. Jeśli przyczyną był kamień, zatykający drogi żółciowe, nastąpi jego usunięcie.
Powyższe sposoby leczenia są tylko wybranymi przykładami, terapia jest bowiem dostosowywana do stanu pacjenta.
Przewlekłe zapalenie trzustki
W przypadku zapalenia przewlekłego, bóle trzustki mają charakter nawracający, a ich nasilenie jest różne, zależnie od czasu po posiłku. Dłużej utrzymujący się stan przewlekły może prowadzić do wychudzenia, rozwoju cukrzycy i problemów jelitowych. Tutaj również podaje się leki przeciwbólowe czy enzymy w tabletkach. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleconej przez lekarza odpowiedniej diety – najczęściej z ograniczeniem tłuszczów. Nie wolno również spożywać alkoholu.
Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka chorób trzustki to m.in. stosowanie właściwej diety, rzucenie palenia papierosów i ograniczenie spożywania alkoholu, a także dbanie o to, by nie zaniedbywać leczenia chorób wirusowych, mogących mieć ciężkie powikłania.
Zapalenie trzustki to jeszcze pikuś. ale jak się porówna to z rakiem trzustki, to nie ma o czym mówić. Na nowotwór trzustki nie ma lekarstwa, a do tego praktycznie nie ma żadnego czasu na to żeby zakończyć swoje sprawy, bo kostucha przychodzi momentalnie, po kilku miesiącach od diagnozy, a nawet czasami po kilku tygodniach.
Nie taki pikuś. Rak trzustki to rzeczywiście praktycznie zamiecione, ale zapalenie trzustki może się skończyć praktycznie tak samo tragicznie, zwłaszcza jak się je zlekceważy. Nie ma co różnicować. Przy każdej akcji z trzustką trzeba bardzo uważać i koniec.