Przyczyny i leczenie refluksu

Niewłaściwa dieta może być przyczyną wielu uciążliwych i niebezpiecznych dolegliwości. Nadwaga, nadciśnienie, cukrzyca to choroby cywilizacyjne, wynikające z błędów żywieniowych. Należy do nich także refluks żołądkowo-przełykowy.

Na czym polega refluks i jakie są jego objawy

Pokarm, który spożywamy, wędruje przez poszczególne odcinki przewodu pokarmowego. Między przełykiem a żołądkiem znajduje się mięsień zwierający, który po przełknięciu pokarmu otwiera się na kilka sekund (5-6), by przepuścić pokarm. Czasami mięsień pozostaje otwarty nawet przez minutę. To wtedy do przełyku cofa się treść pokarmowa i daje nieprzyjemne objawy w postaci zgagi, odbijania, nieprzyjemnego smaku w gardle, uczucia kwaśności. Dodatkowo może dojść pieczenie i ból za mostkiem. Objawy te nasilają się wieczorem, podczas leżenia lub schylania się.

Więcej na stronie: http://poradnikrefluksowy.pl

Przyczyny refluksu

Choroba refluksowa najczęściej jest efektem niewłaściwej diety. Spożywanie potraw smażonych, tłustych, ostrych osłabia działanie zwieracza przełyku. Podobne działanie ma palenie tytoniu, a zwłaszcza picie alkoholu.

Ponadto na chorobę refluksową szczególnie narażone są:

  • osoby otyłe,
  • chorzy na cukrzycę,
  • osoby biorące leki na nadciśnienie, choroby płucne, środki antykoncepcyjne.

Diagnoza refluksu

Nieustanna zgaga i cofanie treści żołądkowej są dolegliwościami nieprzyjemnymi, ale na dodatek mogą być niebezpieczne. Nieleczone powodują nadżerki w przełyku. Refluks jest też najczęstszą przyczyną chorób nowotworowych przełyku. Z tych powodów nie można lekceważyć objawów i koniecznie trzeba wykonać badania diagnostyczne. Skierowanie może wypisać lekarz pierwszego kontaktu lub gastrolog.

Pierwszym badaniem jest zdjęcie RTG z kontrastem. Po podaniu odpowiedniego preparatu rentgenolog obserwuje jego przemieszczanie się w przewodzie pokarmowym.

Najbardziej miarodajnym badaniem jest gastroskopia. Lekarz, za pomocą wziernika umieszczonego na końcu endoskopu, może obserwować wszystkie elementy układu pokarmowego i powstałe w nim zmiany. Dzięki temu może ocenić także pracę zwieracza zamykającego żołądek. Podczas badania pobierany jest także wycinek tkanki na badanie histopatologiczne.

Gastrologia przeprowadzana tradycyjnie jest zabiegiem nieprzyjemnym, dodatkowo obrosłym w legendy. Z tego powodu wielu chorych nie wyraża na nią zgody. Obecnie można jednak wykonać gastroskopię „bezstresową”: endoskop zostaje wprowadzony nie przez gardło, ale przez nos. Na razie ten sposób nie jest refundowany przez NFZ.

Leczenie refluksu

Podstawą leczenia choroby refleksowej jest zmiana diety. Należy wyeliminować z niej przede wszystkim używki, ostre przyprawy, potrawy tłuste i wysokoprzetworzone. Ważne jest też spożywanie posiłków mniej obfitych, ale jadanie częściej, najlepiej w regularnych odstępach czasu.

Poza zmianą sposobu odżywiania, lekarz wprowadza blokery pompy protonowej (hamują produkcję soków żołądkowych), leki zwiększające sprawność zwieracza przełyku oraz osłaniające błonę śluzową przełyku. Zalecane jest picie siemienia lnianego, a dla doraźnej ulgi można rozgryźć kilka migdałów.

2 odpowiedzi na “Przyczyny i leczenie refluksu”

  1. Weszka pisze:

    Domowe sposoby na refluks są różne, ale u mnie najlepiej działa nie jadanie późnych kolacji. Kiedyś mogłam jeść nawet jak już w pidżamie szłam do łóżka, ale obecnie się mocno pilnuję. Po godzinie 20 już nic nie jem, nawet przekąsek. Mam wrażenie, że to działa, bo refluks wprawdzie całkiem nie zaniknął, ale objawy nie są już takie natarczywe jak kiedyś.

  2. Honorka pisze:

    Nie w każdym przypadku można zrezygnować z późnych kolacji. Wiem, że to głupie tłumaczenie, ale pracuję do późna i naprawdę nie mam możliwości, żeby zjeść kolację o której godzinie chcę. Niestety, codzienność może być taka, że nie da się zastosować zaleceń, które pozwolą na to, by spokojnie wystarczyły domowe sposoby na refluks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

89 + = 92