Leczenie trądziku izotretynoiną – czy bezpieczne?

Trądzik coraz częściej nie jest problemem tylko nastolatków, ale także osób po 30 roku życia. Nieleczony trądzik może się rozprzestrzeniać i prowadzić do powstawania blizn, co nie wygląda zbyt estetycznie i może stać się poważnym problemem. Główną przyczyną trądziku jest nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych, które zapychają się, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Często powodem jest także zbyt wysoka produkcja hormonów. W leczeniu zmian trądzikowych można wspomóc się różnymi preparatami, w tym tabletkami na receptę lub bez. Bardzo pomocna może okazać się wizyta u dermatologa, który doradzi w prawidłowym doborze kuracji na nasz problem.

Tabletki na trądzik – skład

Tabletki na trądzik na receptę zazwyczaj zawierają w składzie antybiotyki. Bardzo popularny lek na trądzik to izotretynoina. Przykładowe leki z tej grupy to:  Roaccutane, Axotret, Curacne, Aknenormin. Są to leki z grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Izotretynoina jest głównym składnikiem tych preparatów.

Działanie i wskazania stosowania leków na trądzik

Izotretynoina zmniejsza przede wszystkim aktywność gruczołów łojowych i normalizuje rogowacenie naskórka. Działa także, chociaż w mniejszym stopniu, przeciwzapalnie. Pobudza odnowę komórek naskórka i ogranicza wydzielanie się sebum, co przejawia się zwężeniem się porów. Złuszczająca się podczas kuracji skóra powoduje, że blizny i przebarwienia stopniowo się zmniejszają. Retinoidy stosuje się w ciężkich postaciach trądziku, które nie reagują na standardowe leczenie antybiotykami i powodują powstawanie głębokich blizn.

Izotretynoina i jej skutki uboczne

Powoduje ona wiele skutków, takich jak:

  • wzrost stężenia lipidów we krwi,
  • niewydolność wątroby,
  • hiperwitaminozę.

Podczas leczenia i pół roku po jego zakończeniu należy unikać depilacji woskiem. Przyjmowanie izotretynoiny może także powodować zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło i podwyższać stężenie glukozy we krwi u osób chorych na cukrzycę. Podczas leczenia należy także unikać kontaktu z promieniami słonecznymi. Przyjmowanie leku ma także wpływ na samopoczucie, dlatego nie przepisuje się go osobom z depresją. Występowanie objawów niepożądanych zależy od przyjmowanej dawki leku.

Przyjmowanie leków z tej grupy jest kategorycznie zabronione kobietom w ciąży ponieważ może uszkodzić płód. Leczenie trądziku izotretynoiną w znacznym stopniu osłabia organizm i wymaga regularnych badań kontrolnych.

Izotretynoina opinie: pozytywne czy negatywne

Chociaż skutki uboczne kuracji są bardzo odczuwalne dla organizmu, izotretynoina na trądzik jest chwalonym i polecanym lekiem. Efekt leczenia trądziku tym lekiem jest zauważalny i zadowalający, ale utrzymuje się czasami tylko kilka miesięcy. Jednak ze względu na skutki uboczne poleca się go tylko w ostateczności, gdy inne leki na trądzik nie działają. Pacjenci przed kuracją są informowani o występowaniu skutków ubocznych, ale kłopotliwe zmiany trądzikowe, z którymi nie mogą sobie poradzić, determinują do rozpoczęcia leczenia. Izotek jest znany jako lek, który na stałe pozwala się pozbyć problemu z trądzikiem.

Tabletki hormonalne na trądzik

skutki zażywania tabletekW łagodzeniu zmian trądzikowych u kobiet pomocne są także hormonalne tabletki na trądzik na receptę, gdy występują zaburzenia gospodarki hormonalnej. Przyjmowanie estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, wpływa na zmniejszenie wydzielania się łoju. Lekarz zazwyczaj przepisuje kurację przeciwtrądzikową, czyli tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, dwufazowe. Każda tabletka zawiera estrogen i progestagen. Obecnie dostępne są na rynku cztery generacje takich tabletek, jak leki hormonalne na trądzik. Kuracja hormonalna może trwać nawet pół roku. Leczenie hormonami także może powodować skutki uboczne, takie jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zmniejszenie libido,
  • wzrost wagi,
  • bóle głowy,
  • ryzyko raka sutka.

Może być także przyczyną problemów z krążeniem i zawału serca. Właśnie dlatego kuracja hormonalna powinna być stosowana tylko przez określony czas. Zaprzestanie kuracji zazwyczaj skutkuje nawrotem zmian trądzikowych. Tabletki hormonalne przepisuje się zazwyczaj kobietom dojrzałym z zaburzeniami cyklu żeby wyrównać gospodarkę hormonalną. Często też są stosowane w połączeniu z  innymi lekami na trądzik.

6 odpowiedzi na “Leczenie trądziku izotretynoiną – czy bezpieczne?”

  1. Gabrycha pisze:

    Ja niestety doświadczyłam tych skutków ubocznych, przytyłam i miałam częste krwawienia z nosa 🙁 nie polecam nikomu, ja swoją kurację musiałam przerwać bo się po prostu źle czułam

  2. Sylwek pisze:

    Co polecicie na trądzik ale takiego bez hormonów? Nie chcę truć się a po siostrze wiem, że skutki uboczne są nie ciekawe…

  3. Marta00 pisze:

    Ja polecam olejek herbaciany i zwykłą maść cynkową! Można też rozgnieść czosnek i punktowo sobie ponakładać na zmiany, pomaga!

  4. smuteczek pisze:

    no mi nasiliło moją depresję, więc nie polecam ;( a trądzik i tak został….ehhh co za życie

  5. Kalina29 pisze:

    Aj tam, narzekacie 🙂 mi pani doktor zapisała Izotek i kurowałam się około pół roku, trądziku ubyło a jedynym skutkiem ubocznym, który zauważyłam była wysuszona skóra – ale można się z tym uporać. Dobry krem nawilżający działa cuda 🙂 a dziś moja skóra wygląda cudownie! Znaczna różnica przed i po <3

  6. Wilczyca pisze:

    Ja polecam naturalny Sevolium, zamiast truć się tymi całymi hormonami! Bez sensu. Ja jestem wielbicielką natury i nie wyobrażam sobie pakować w siebie tych wszystkich chemikalii :/// Sevolium jest lekki a jednocześnie mocny w działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

60 − 53 =