Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia kręgosłupa to bardzo specyficzna choroba. Najczęściej wynika z zaniedbań samego chorego – siedzącego trybu życia, zbyt ciężkiej pracy fizycznej i dźwigania ciężarów, utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała czy braku codziennej, umiarkowanej aktywności fizycznej. Czynnikiem sprzyjającym jest także starszy wiek oraz nadmierna masa ciała. Dyskopatia kręgosłupa to choroba bardzo trudna lub nawet niemożliwa do wyleczenia. Można jedynie łagodzić jej objawy i zapobiegać nawrotom, a niekiedy wykonać inwazyjne leczenie chirurgiczne.

Czym jest dyskopatia kręgosłupa?

Kręgosłup zbudowany jest z kostnych kręgów, między którymi znajdują się chrzęstne struktury – krążki międzykręgowe, potocznie zwane dyskami. Mają one za zadanie amortyzację kręgosłupa oraz zapewnienie mu niewielkiej ruchomości.

Krążki międzykręgowe cechują się znaczną elastycznością, jednak z wiekiem ulegają włóknieniu, co ogranicza ich wytrzymałość. Działanie dodatkowych czynników obciążających kręgosłup powoduje ich przesunięcie względem anatomicznego położenia. Może to ograniczyć ruchomość danego odcinka kręgosłupa, a w przypadku ucisku na rdzeń – powoduje uciążliwe dolegliwości bólowe. Najczęstszą lokalizacją takich zmian jest odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dyskopatia lędźwiowa stanowi znak naszych czasów, stanowiąc jedno z najczęstszych schorzeń układu ruchu.

Jak objawia się dyskopatia lędźwiowa?

Objawy dyskopatii najczęściej pojawiają się nagle jako odpowiedź na przeciążenie kręgosłupa – podźwignięcie torby z cięższymi zakupami czy pochylenie się podczas odkurzania może być wystarczającym bodźcem. Pojawia się ból o zasięgu lokalnym lub promieniujący do kończyny. Możliwe jest powierzchniowe zaburzenie czucia, mrowienie i drętwienie kończyn. Ból nasila się podczas wysiłku. Bardzo niepokojącym objawem, wymagającym natychmiastowej konsultacji z lekarzem, jest niedowład mięśni. Rozpoznanie dyskopatii opiera się na stwierdzeniu obecności wymienionych objawów oraz wykonaniu badań obrazowych. Rentgen kręgosłupa, tomografia lub rezonans magnetyczny umożliwiają zlokalizowanie przyczyny, jaką jest wypadnięcie dysku oraz umożliwiają określenie stopnia ucisku na nerwy.

Więcej na stronie: http://bolkregoslupa.net.pl/wypadniecie-dysku/

Co robić, gdy pojawi się dyskopatia lędźwiowa?

Jeśli objawy dyskopatii kręgosłupa są umiarkowane, zalecany jest odpoczynek. Można stosować leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy miorelaksacyjnym. Można stosować także miejscowo maści przeciwbólowe i rozgrzewające oraz plastry rozgrzewające. Pomaga to złagodzić najbardziej uciążliwe objawy choroby. Gdy ustąpią, można skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, wzmacniających mięśnie grzbietu i poprawiających ukrwienie tkanek przykręgosłupowych. Taka umiarkowana aktywność fizyczna ma także kluczowe znaczenie w zapobieganiu nawrotom choroby.

Gdy leczenie zachowawcze nie przyniesie pożądanego efektu, wymagana jest interwencja chirurgiczna. W przypadku zmian mało zaawansowanych można wykonać niewielkie zabiegi w znieczuleniu miejscowym, np. przezskórną nukleoplastykę laserową lub termiczną. Bardziej zaawansowane zmiany wymagają całkowitego usunięcia wypadniętego dysku.

2 odpowiedzi na “Dyskopatia lędźwiowa”

  1. Olka pisze:

    Nie ma rady, jak pojawi się dyskopatia lędźwiowa. Bez leczenia u naprawdę konkretnego lekarza nie ma większych szans na to, żeby to wyleczyć i pozostają tylko leki przeciwbólowe żeby chociaż na pare godzin sobie ulżyć.

  2. Pan pisze:

    Mam dyskopatię, ale lekarze to jest dopiero jakiś chory klan! Pyta się mnie, że pewnie mam siedzący tryb życia, mówię, że nie, no to pewnie dźwigam w pracy, też nie. To co to jest? Zgaduj zgadula czy profesjonalne diagnozowanie dyskopatii? Tak to wszystkie można możliwości podciągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 5