Domowe sposoby na hemoroidy

Jeszcze kilkanaście lat temu o żylakach odbytu ciężko było usłyszeć gdziekolwiek i odnaleźć informacje, które pomogłyby potencjalnie chorym na hemoroidy. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej i o żylakach odbytu popularnie zwanych hemoroidami można usłyszeć niemal na każdym kroku. Również w telewizji możemy oglądać liczne reklamy specyfików na hemoroidy, które nie zawsze działają, a jednocześnie kosztują spore pieniądze. Bardzo często zapominamy jednak o tym, że hemoroidy nie są wcale chorobą obecnych czasów, a istnieją niemal od zawsze. Tym samym jeszcze kilkanaście lat temu nasze babcie i dziadkowe musieli radzić sobie z z hemoroidami w sposób samodzielny. Jakie są domowe sposoby na żylaki odbytu?

Już na samym początku trzeba wspomnieć, że istnieje bardzo wiele różnych domowych sposobów na hemoroidy, a poniższa lista wraz z krótkimi wyjaśnieniami obejmuje jedynie kilka najpopularniejszych. Domowe sposoby na hemoroidy, wbrew pozorom i opiniom wielu lekarzy, którzy bardzo często widzą jedynie możliwość leczenia ambulatoryjnego, są sposobami działającymi – mogą przynieść bardzo pozytywne skutki. Jakie mamy jednak domowe sposoby na żylaki odbytu?

Przemywanie hemoroidów

Domowy sposób na hemoroidy, który jest sposobem mało inwazyjnym i wymaga od nas jedynie regularności, to przemywanie odbytu i jego okolic. Możemy do tego wykorzystać wacik higieniczny lub chusteczkę higieniczną (najlepiej materiałową). Należy przemywać jednak nie samą wodą, a naparem z rumianku, nagietka lub aloesu. W ten sposób możemy w szybki sposób złagodzić podrażnienia okolic odbytu oraz zlikwidować negatywne skutki hemoroidów, które uprzykrzają nam codzienne życie – między innymi pieczenie i swędzenie.

Okłady chorego miejsca

Kolejnym sposobem jest stosowanie zimnych okładów – w najprostszej wersji możemy wykorzystać do tego materiałową chusteczkę oraz kostki lodu z domowego zamrażalnika. Pamiętajmy jednak o tym, że tego typu sposoby przynoszą jedynie chwilową ulgę i z tego powodu powinny być stosowane wielokrotnie w czasie dnia (oczywiście w miarę możliwości).

W przypadku występującego krwawienia o niewielkiej intensywności polecanym rozwiązaniem jest wykorzystanie wilgotnej torebki herbaty, którą należy przyłożyć do odbytu. Może się to wydawać dziwne, jednak herbata zawiera olbrzymie ilości taniny, która ma stwierdzone i potwierdzone naukowo działanie przeciwzapalne.

Liczne i krótkie nasiadówki

Ostatnim z polecanych domowych sposobów na hemoroidy są liczne i krótkie nasiadówki. Wystarczy nalać do wanny odrobinę letniej wody (maksymalnie 10 centymetrów), dodać wywaru chociażby z kory dębu lub rumianku i następnie przez kilkanaście minut posiedzieć w tak przygotowanej kąpieli. Tego typu nasiadówki przynoszą wyraźne ulgi związane z bólem, swędzeniem i pieczeniem, co potwierdzają niemal wszyscy chorzy na hemoroidy.

Podsumowując, nie zawsze wizyta u lekarza z powodu występujących hemoroidów jest konieczna, jednak jeżeli nie zauważamy poprawy poprzez stosowanie domowych sposobów na żylaki odbytu, to nie warto zwlekać i jak najszybciej zarezerwować termin u lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 1