Choroby powodujące krwiomocz

Wielu ludzi zauważających w toalecie krwiomocz od razu szuka sposobu na to, jak zlikwidować tę dolegliwość. Jednakże zamiast tego, powinni oni raczej poszukać przyczyny tej dolegliwości. Krew w moczu sama w sobie nie stanowi bowiem największego problemu. Jest to jedynie symptom, który wywoływany jest przez jakieś schorzenie. Krwiomocz sam w sobie nie jest jednostką chorobową.

Ból pęcherza a krwiomocz

Jeśli oprócz krwi w moczu występuje także ból pęcherza, a dodatkowo również pojawia się częstomocz, czy też pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu, bardzo prawdopodobne, że w pęcherzu pojawił się stan zapalny.

Niewątpliwie, stan zapalny pęcherza to nie jest powód do wielkiego zmartwienia. Schorzenie to powoduje dość duży dyskomfort, jednak jeśli jest leczone nie trwa zbyt długo i nie niesie za sobą żadnych poważniejszych konsekwencji. Jeśli zaś chodzi o krwiomocz, jako symptom tego schorzenia znika zaraz po jego wyleczeniu.

Nieprawidłowa praca nerek

Wskutek złej diety, obciążenia genetycznego i kilku innych czynników może dojść do zaburzenia pracy nerek. W takiej sytuacji pojawia się szereg różnych objawów, w tym również krew w moczu. Warto jednak zauważyć, że w zależności od rodzaju schorzenia dotykającego nerki, krwiomocz może różnie wyglądać.

W przypadku kamicy nerkowej krwiomocz jest bliski koloru czerwonego. Jednakże, jeśli już mowa o chorobie kłębuszków nerkowych przyjmuje on zupełnie inne kolory. Najczęściej jest czarny, lub przynajmniej ciemnobrązowy. Jest to bardzo charakterystyczny objaw tej choroby, łatwy do rozpoznania.

Krew w moczu u kobiet i mężczyzn

Portal urologicznyWarto mieć na uwadze, że u kobiet i u mężczyzn krew w moczu może często oznaczać co innego. Są pewne schorzenia, jak przykładowo kamica nerkowa, które występują niezależnie od płci. Są jednak również takie, które są charakterystyczne dla jednej z płci.

Przykładem schorzenia typowo kobiecego jest endometrioza. Jest to schorzenie, które potocznie nazywane jest podwójną miesiączką. W tym schorzeniu komórki śluzówki macicy wydostają się z niej i złuszczają się w różnych miejscach organizmu. Przez to krwawienie występuje nie tylko w macicy, ale również poza nią. W trakcie trwania miesiączki chore na endometriozę mogą zauważać krew w moczu, jednakże objaw ten całkowicie ustępuje, kiedy mija miesiączka.

Jeśli zaś chodzi o mężczyzn, charakterystycznym dla nich schorzeniem, które może objawiać się krwią w moczu jest rozrost prostaty. Ponadto, również inne schorzenia prostaty mogą dawać takie efekty. Jest to na przykład zapalenie gruczołu krokowego, którego nie można lekceważyć, ale dosyć łatwo można je wyleczyć środkami farmakologicznymi.

Najpoważniejszym męskim schorzeniem układu moczowego jest natomiast nowotwór prostaty. Tego typu schorzenie ma szereg przeróżnych objawów, w tym także krwiomocz.

2 odpowiedzi na “Choroby powodujące krwiomocz”

  1. Chrabąszcz pisze:

    Zaczynam chyba mieć krew w moczu, ale przyczyną najprawdopodobniej jest uraz mechaniczny. A mówiąc po polsku po prostu dostałem piłką w jaja i to było tak celne trafienie, że miałem mroczki przed oczami, a po dwóch dniach mocz zmienił kolor i chyba jest to krew. Pytanie czy powinienem iść do lekarza czy poczekać z dwa dni aż samo przejdzie?

  2. Sylwia pisze:

    Boże, faceci… Zamiast się pytać na forum, idź lepiej do lekarza! To nic nie boli, bo podstawowe badanie gdy pojawia się krew w moczu to jest USG. Jak nic nie wykryje to masz spokój, a jak coś zdiagnozuje to od razu dostaniesz leki i będziesz mógł normalnie zacząć się leczyć. Na co i po co czekać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 44 = 45