Rotawirusy

Czym są rotawirusy i kto jest szczególnie na nie narażony? Rotawirusy to grupa wirusów niewielkich rozmiarów. Pomimo tego są one bardzo zaraźliwe i szczególnie groźne dla zdrowia i życia dzieci. Z największą ilością zakażeń rotawirusami można się spotkać wśród dzieci od 6 miesięcy do 3 lat. Wynika to z faktu, że dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe świata i często nieświadome zagrożeń wynikających z nieodpowiednich zachowań.

Do zakażenia organizmu wystarczy nawet niewielka liczba zakaźnych cząsteczek – w niektórych przypadkach zaledwie jedna. Niebezpieczeństwo, jakie stwarzają dla organizmu najlepiej obrazuje fakt, że bardzo szybko się one rozmnażają i w trakcie zakażenia organizm wydala już miliony takich cząsteczek z kałem.

Istnieją trzy zasadnicze odmiany rotawirusów atakujących ludzi. Są to rotawirusy typu A,B,C. Pozostałe odmiany atakują wyłącznie zwierzęta.

Statystyki w kwestii wypływu działania rotawirusów na organizm dzieci są niepokojące. Rocznie z powodu powikłań powiązanych z rotawirusami na świecie umiera około 0,5 miliona dzieci. Dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia rotawirusami u dziecka, zaleca się jak najszybszą reakcję w postaci wizyty u lekarza. W przeciwdziałaniu zaś bardzo skuteczna może być szczepionka na rotawirusy

Pomimo odpowiedniego poziomu higieny, rotawirusy są bardzo poważnym problemem także w Polsce. Ponad 170 tysięcy wizyt u lekarza rocznie wynika z schorzeń związanych z rotawirusami, a 21,5 tys. takich wizyt kończy się zastosowaniem leczenia szpitalnego.

Przyczyny zakażenia rotawirusami

Do zakażenia rotawirusami może dojść drogą kropelkową, ale najczęściej są one przenoszone drogą pokarmową. Taki wirus przedostając się do organizmu przez górne drogi oddechowe lub jamę ustną, a następnie dostaje się do jelita cienkiego, zagnieżdżając się w jego komórkach, szybko się mnożąc i doprowadzając do uszkodzenia bardzo delikatnego nabłonka jelita, wywołując przy tym groźne dla organizmu dolegliwości.

Przyczyną zakażenia rotawirusami może być bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zakażoną, a także dotykanie przedmiotów i powierzchni, na których znajdują się rotawirusy, jak i picie wody lub spożywanie pokarmu, do którego się tego typu wirusy dostały. Obliczono, że rotawirusy utrzymują się na skórze do 4 godzin, a na przedmiotach i suchych powierzchniach oraz żywności nawet kilka dni. Ryzyko zakażenia wzrasta w przypadku zbyt rzadkiej częstotliwości mycia rąk, dlatego najczęściej do zakażenia rotawirusami dochodzi u dzieci, podczas zabawy w domu, a także w żłobku lub przedszkolu, czyli w miejscu gdzie jest duże skupisko dzieci. Z zakażeniami rotawirusami można się spotkać także podczas wizyt w szpitalu, gdzie takie bakterie z łatwością przenoszą się za pośrednictwem szpitalnych przedmiotów, wody czy pożywienia.

Ryzyko zakażenia rotawirusami jest powiązane z porą roku. Najczęściej do schorzeń związanych z takim zakażeniem dochodzi w chłodniejszych miesiącach jesienno-zimowych lub na wiosnę. Przy odpowiednich dla nich warunkach związanych z nieodpowiednią higieną, do zakażeń rotawirusami może dojść jednak także latem.

Warto poczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 15 =