Ospa wietrzna to znana choroba, pojawiająca się głównie u dzieci. Obecnie wydaje się, że jest to schorzenie dość znane – w większości przypadków nie wymaga specjalistycznego leczenia. W jaki sposób przebiegają objawy ospy wietrznej i kiedy konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem?
Jak rozpoznać ospę?
W wieku dziecięcym występuje wiele chorób, które objawiają się podobnie, jak ospa. W przypadku tego schorzenia zazwyczaj pojawiają się takie objawy, jak wysypka i podwyższona temperatura. Gorączka nie pojawia się zazwyczaj w przypadku różyczki i po tym można poznać, że ma się do czynienia z innym schorzeniem. Ponadto w przypadku ospy zazwyczaj pojawia się kaszel lub katar – wirus przenoszony jest bowiem drogą kropelkową.
Wysypka w przypadku ospy również jest charakterystyczna – krostki zamieniają się w strupy po kilku dniach, jednak jednocześnie mogą pojawić się nowe zmiany. Krostki bardzo mocno swędzą, jednak drapanie ich grozi nadkażeniem i powstaniem blizn. Dlatego też rodzice powinni pilnować, by dziecko nie mogło drapać krost. W celu zmniejszenia swędzenia warto robić specjalne kąpiele w roztworze sody. Ponadto warto stosować zalecany przez lekarza środek, który odkazi rany.
Leczenie ospy
Ospa wywołana jest przez wirusa. Dlatego też rzadko w przypadku tego schorzenia stosuje się antybiotyk. Lekarz może przepisać środek przeciwbakteryjny wtedy, gdy dojdzie do groźnych nadkażeń zmian skórnych. W innych przypadkach zazwyczaj stosuje się wyłącznie leczenie objawowe – gorączkę zmniejsza się podając leki na bazie paracetamolu. Nie należy natomiast stosować środków z ibuprofenem, ponieważ jego działanie może przyczynić się do nasilenia nadkażeń skóry. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt – może być nawet przyczyną śmierci.
Przy schorzeniu takim, jak ospa objawy zazwyczaj są mało nasilone. Jednak u osób o obniżonej odporności oraz u niemowląt konieczne może być zaaplikowanie środka przeciwwirusowego dożylnie.
Leczenie ospy inaczej będzie również wyglądać w przypadku, gdy zachoruje osoba dorosła. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie leczenia zaordynowanego przez lekarza. To konieczne, ponieważ ospa u osób dorosłych może przyczynić się do takich powikłań, jak zapalenie mózgu czy zapalenie płuc.
Standardowo jednak objawy ospy zmniejszyć można poprzez zastosowanie środków zaproponowanych przez lekarza oraz przez wykorzystanie znanych metod domowych. Wśród naturalnych sposobów na ospę warto pamiętać o kąpielach na bazie roztworu z sody lub z dodatkiem zmielonych płatków owsianych. Dodatkowo należy pamiętać o podawaniu dziecku wody – to niezbędne w przypadku każdej choroby, przy której występuje podwyższona temperatura.
Zapobieganie ospie wietrznej
W przypadku dzieci kilkuletnich, ospa zazwyczaj przebiega w sposób łagodny. Nie dotyczy to jednak kilkumiesięcznych niemowląt oraz osób dorosłych. Sposobem uniknięcia zachorowania jest oczywiście brak kontaktu z osobą zakażoną, jednak warto pamiętać, że wirus jest zaraźliwy jeszcze przed wystąpieniem objawów. Skuteczniejszą metodą zapobiegania powikłaniom ospy jest szczepionka na ospę, która może być podana zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.
U nas ospa u 5-letniego dziecka to naprawdę był pikuś w porównaniu z innymi chorobami, które były wirusowe czy bakteryjne. Zawsze były wysokie temperatury i inne kłopoty, a przy ospie praktycznie tylko smarowanie wykwitów i pilnowanie młodego żeby łapkami nie robił nic. I szybko przeszło, tydzień i po wszystkim.
Bo ospa niby taka straszna, ale wszystko dlatego, że starsze osoby mogą przejść ją naprawdę ciężko. Młode dziecko bardzo szybko się regeneruje, więc u niego idzie znacznie łatwiej i wszystkie krosty i strupy się lepiej goją, więc nie ma się co martwić ospą, chyba że u niemowlaka – wtedy rzeczywiście może być różnie.